"Wszystkich Świętych i Zaduszki – święta z długą i bogatą tradycją" i "Zwyczaj zwany Dziadami"

Obrazek użytkownika contessa
Nazwa serwisu: 
stefczyk.info
Cytat: 

(...)

Historia Wszystkich Świętych

Święto ma swój początek w 610 roku, kiedy po raz pierwszy ustanowiono dzień oddawania czci wszystkim osobom świętym. Szczególną uwagę poświęcano wtedy męczennikom, którzy oddali życie za wiarę w Chrystusa, a których imiona nie zostały zapisane w żadnych źródłach, z jakich obecnie korzystamy. Święto to odbywało się początkowo 13 maja. Na 1 listopada zostało przeniesione dopiero w roku 837 przez papieża Grzegorza VI.

Dzień Wszystkich Świętych a Zaduszki

Obecnie jednak dzień Wszystkich Świętych zlewa się stopniowo z tradycją Zaduszek, które odbywają się dzień później, czyli 2 listopada. Już sama etymologia tego słowa wskazuje, że w tym dniu modlimy się za dusze zmarłych. Oprócz tego chodzimy do kościoła by uczestniczyć w Mszy Świętej, a na grobach naszych bliskich zostawiamy wiązanki i znicze.

http://www.stefczyk.info/publicystyka/kultura/wszystkich-swietych-i-zaduszki-swieta-z-dluga-i-bogata-tradycja,11850649922
 
 
**********************

Zwyczaj zwany Dziadami

Sama nazwa tego zwyczaju nawiązuje to wierzeń, iż dusze zmarłych przodków, czyli dziadów, powracają do świata żywych.

W starych ludowych wierzeniach jesień, a zwłaszcza listopad był to czas, kiedy dusze zmarłych przodków wracały na ziemię, a demony straszyły żywych; dlatego na przełomie października i listopada kultywowano zwyczaj zwany Dziadami.
(...)
http://www.stefczyk.info/publicystyka/historia/zwyczaj-zwany-dziadami,12085346043
 
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)