100 milionów zamordowanych: znaczenie pamięci w walce z komunizmem

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Nazwa serwisu: 
tvp.info
Cytat: 

„Głosy za wolnością”. Międzynarodowy kongres na temat ofiar komunizmu

„Głosy za wolnością” (Voces por la libertad) to hasło międzynarodowego kongresu o ofiarach komunizmu, który odbył się w dniach 19-20 kwietnia w Madrycie. Eksperci z różnych krajów, w tym z Polski uczestniczyli w rozmowach, których celem było zwrócenie uwagi na cierpienie milionów ludzi w wyniku działań reżimów komunistycznych.

Organizatorem międzynarodowego kongres Ofiar Komunizmu „Głosy za Wolnością” był Instytut Studiów Historycznych i Centrum Nauk, Formacji i Analizy Społecznej (CEFAS) katolickiego uniwersytetu CEU San Pablo (św. Pawła). Zostały na nim przedstawione świadectwa bezpośrednich poszkodowanych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz ekspertów w tej dziedzinie.

 

Pamięć o ofiarach komunizmu

 

Wydarzenie to zainaugurowano konferencją pt. „100 milionów zamordowanych: znaczenie pamięci w walce z komunizmem”, którą poprowadził Ken Pope, dyrektor generalny Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił on, że obecnie na świecie jest 1,5 mld ludzi, którzy cierpią z powodu komunizmu. – Jeśli nie będziemy uczyć o spuściźnie, o prawdziwej historii tej bardzo toksycznej, śmiertelnej ideologii, jesteśmy w rzeczywistości skazani na powtórzenie tego. Sądzę, że na Zachodzie jesteśmy skłonni do bycia aroganckimi w tej kwestii – mówił Pope.

Podjęto też temat pt.: „Wybielanie komunizmu dzisiaj. Wyzwania i propozycje”. W rozmowach wzięli udział m.in.: profesor kultury politycznej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Joanna Rak, profesor hermeneutyki filozoficznej na Uniwersytecie w Trieście – Renato Cristin; europoseł z hiszpańskiej partii VOX – Hermann Tertsch.

– Antydemokraci znaleźli kanały ingerencji w struktury polityczne i musimy się przed tym bronić – powiedziała prof. Rak z UAM.

– Wybielanie, jako symbol komunistycznego kłamstwa, jest nadal powszechną praktyką – ocenił Cristin.

Zauważył, że obecnie „wielu ludzi chce dziś przyjąć ponownie tą ideologię”. – Dlatego jest to ważne, aby pamiętać oraz jest to ważne, aby zrozumieć, dlaczego musimy pamiętać, ponieważ niestety nie uczymy już o tym w naszych szkołach – wskazał dyrektor amerykańskiej Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)