Wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem - zapowiedź
Szanowni blogerzy i komentatorzy, proszę o pytania do prof. A. Nowaka.
W najbliższym czasie przeprowadzę wywiad z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Panem Andrzejem Nowakiem.
Za Wikipedią (www.pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Nowak_%28historyk%29 ).
Andrzej Nowak (ur. 12 listopada 1960 w Krakowie)[1] - polski historyk, publicysta, sowietolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, docent w Instytucie Historii PAN (kierownik pracowni Dziejów Rosji i ZSRR w IH), członek Polskiej Akademii Umiejętności, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Poza tym dwumiesięcznikiem jego teksty publikuje "Nasz Dziennik", "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska", "Nasza Polska", "Dziennik Polski" oraz "Najwyższy Czas!".
Proszę zatem o przesyłanie pytań do Pana Profesora Andrzeja Nowaka na moją pocztę wewnętrzną (www.niepoprawni.pl/privatemsg/msgto/1821) lub do admina ( http://niepoprawni.pl/contact ).
Spośród wszystkich pytań wybiorę minimum 10 najciekawszych, które posłużą do przeprowadzenia wywiadu.
Wskazane jest unikanie pytań sztampowych, z tezą i zbyt osobistych.
A tu dla przykładu jeden z wywiadów z prof. Andrzejem Nowakiem.
www.krakowiacy.org/Strony%20Nowsze/Nowak.htm
Mam nadzieję, iż to nie pierwszy i nie ostatni wywiad jaku uda mi się przygotować, przeprowadzić i opublikować dla nas, na "naszym portalu".
Pozdrawiam serdecznie
jwp
I kilka wystąpień profesora Andrzeja Nowaka.
Data publikacji: 12.10.2010r.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 4276 odsłon
Komentarze
Re: Wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem - zapowiedź.
12 Października, 2010 - 21:08
To bardzo mądry i rzetelny naukowiec, warto jest popularyzować to, co pan prof. ma do powiedzenia w wielu interesujących Polskę sprawach.
miro
Tetsujiro
12 Października, 2010 - 22:01
Taką mam intencję.
Pozdrawiam
jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
jwp
13 Października, 2010 - 10:28
Krzysztof J. Wojtas
Jako zaczepka jedno pytanie:
różnica między polskim, a rosyjskim rozumieniem czym jest wolność.
Pozdro
Krzysztof J. Wojtas
@jwp prof.Andrzej Nowak
13 Października, 2010 - 12:49
Nie tylko wspaniały profesor historii,ale pod każdym względem człowiek z klasą.Na jednym biegunie są takie szmaciaki po studiach z historii jak Tusek,Gajowy,Grzesio,Adaś,czy towarzysz Nałęcz,na drugim właśnie profesor Andrzej Nowak.
Bardzo dobra inicjatywa.
pzdr
Korsak
JWP
14 Października, 2010 - 15:22
Niech i tak będzie. Bardzo ciekawa inicjatywa.
Pytania-zaczepki :-)
czy rzeczywiście można nadal mówić o azjatyckim trójkącie:
Chiny-Rosja-Iran?
w jakim układzie międzynarodowych relacji (pomiędzy państwami G-8 dla przykładu) widzi szasnę na niepodległość Polski?
czy polskie środowiska niepodległościowe, a zarazem antyputinowskie nadal liczą na Stany Zjednoczone? jeżeli tak, to na jakiej podstawie?
czy istnieje jeszcze możliwość, po wzmożeniu się z powrotem wewnętrznego nacisku na obywateli, na rozpad Rosji? (w kontekście Dugina i jego koncepcji utrzymania za wszelką cenę Powołża) Czy istnieją jeszcze poważne koncepcje wskrzeszenia idei Idel-Uralu?
Pozdrawiam i życzę owocnej dyskusji z Panem Profesorem.
Uczciwy człowiek po to żyje, aby mieć wrogów.
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Proszę o odpowiedź:
14 Października, 2010 - 20:25
jaki tytuł ma i gdzie można odnaleźć pełny tekst cytowanej przez dr. Nowaka, tzw. doktryny Miedwiediewa?
Alle
14 Października, 2010 - 20:52
Oto część doktryny z komentarzem.
Za - www.prawica.net/opinie/22493
Doktryna Miedwiediewa5 II b. r. została ogłoszona w postaci dekretu prezydenta Doktryna Wojenna Federacji Rosyjskiej. Ze względu na to, że w języku polskim bezustannie rozpowszechnia się (gołosłownie, bo nie wskazując mających o tym świadczyć punktów) twierdzenia jakoby był to jakiś program przygotowań do agresji oraz użycia broni jądrowej wg widzimisię z Kremla, uznałem za konieczne przytoczenie wreszcie przynajmniej kilku kluczowych fragmentów tego dokumentu i dodanie minimum komentarza:
W 8 punkcie (II rozdziału; podstawowy jest podział na punkty, rozdziały z podtytułami, oznaczone cyframi rzymskimi zostały dodane dla ułatwienia czytania) wymieniono główne wojskowe zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne, a mianowicie: "dążenie do przydzielenia Organizacji Paktu Północnego Atlantyku funkcji stróża porządku na całym świecie w sposób odbywający się z naruszeniem prawa międzynarodowego i przybliżenia struktur wojskowych tego paktu ku granicom Rosji, w tym w drodze dalszego rozszerzania tego bloku" (podpunkt a). "Tworzenie i rozmieszczanie systemów strategicznej obrony antyrakietowej, naruszających globalną stabilizację i istniejący stosunek sił w dziedzinie rakietowo-jądrowej, a także militaryzacja przestrzeni kosmicznej, rozmieszczanie strategicznych niejądrowych systemów broni precyzyjnej." (podpunkt c; w alfabetach cyrylickich jest w tym miejscu litera g). Zwracam uwagę na określenie: strategicznej (obrony antyrakietowej). Podpada pod nie wyraźnie tarcza projektowana przed administrację Busha, ta Obamowska już o wiele mniej, co daje pole do gry dyplomatycznej zamiast tylko przeciwdziałania wojskowego, aczkolwiek i to drugie (rakiety balistyczne o nieprzewidywalnej zmiennej krzywej lotu końcowego) zostało podjęte.
W dalszych podpunktach wskazuje się w sumie rzecz biorąc na działalność zwolenników tzw. światowego kalifatu oraz inne próby doprowadzenia do walk zbrojnych na tle różnic etnicznych, rasowych, religijnych i wyznaniowych. Poświęca się temu znacznie więcej miejsca niż NATO i jego głównemu mocarstwu, ponieważ najzwyczajniej w świecie jest to zagrożenie o wiele bardziej namacalne i bezpośrednie. Gdyby komuś miało się udać na szeroką skalę napuścić jedne narody Rosji na drugie, byłby to bez wątpienia gwarantowany początek końca tego, co wciąż jeszcze stanowi największe terytorialnie państwo na świecie.
Ciekawe i zgodne z naukami z historii ubiegłych 31 lat są punkty 12-15. Mowa w nich o specyficznych cechach współczesnych konfliktów zbrojnych, takich jak atakowanie tylko starannie wybranych celów przy użyciu broni gwarantujących ich dokładne i nieuniknione trafienie, a także ogromna szybkość działań. Z tego powodu nie jest konieczne ani formalne wypowiedzenie wojny ani przeprowadzenie powszechnej mobilizacji. Szczególną uwagę w tej analizie poświęcono przygotowaniom propagandowo-politycznym do wojny napastniczej, których celem jest zohydzenie upatrzonej ofiary w oczach światowej opinii publicznej, tak aby podjęta agresja wyglądała na samoobronę względnie wymierzenie sprawiedliwości. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zasady tzw. globalnej wioski oraz wyciszeniu wszelkich głosów krytycznych wobec narzuconego przez mocniejszych sposobu widzenia danego konfliktu przy użyciu m. in. tzw. psychologii behawioralnej.
Tak oto dochodzimy do punktu 16, w którym zostaje określona rola rosyjskiej broni jądrowej w niedopuszczaniu do podobnych zagrożeń. Przytaczam w całości:
Punkt ten warto jednak zestawić z punktem 18 (również w całości): "Federacja Rosyjska zapewnia stałą gotowość Sił Zbrojnych i innych rodzajów wojsk do odstraszania i zapobiegania konfliktom zbrojnym, do zbrojnej ochrony Federacji Rosyjskiej i jej sojuszników w zgodzie z normami prawa międzynarodowego oraz układami międzypaństwowymi podpisanymi przez Federację Rosyjską. Niedopuszczenie do konfliktu jądrowego jak też jakichkolwiek innych konfliktów zbrojnych jest najważniejszym zadaniem Federacji Rosyjskiej." [2]
Dalszej części doktryny wojskowej Miedwiediewa nie zamierzam w tym miejscu omawiać, ponieważ jest to lektura śmiertelnie nudna, zawierająca nadmiernie obszerne rozważania na temat dlaczego sprawą pierwszorzędnej wagi są mieszkania dla zawodowych oficerów itd. itp. Ogólnie rzecz biorąc można zarzucić temu dokumentowi państwowemu z jednej strony rozwlekłość, a z drugiej brak dokładnych sformułowań akurat tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dlatego też koniecznie trzeba sięgnąć do innych wypowiedzi i działań obecnego głównego lokatora Kremla.
I inne ciekawe linki.
www.platforma.org/aktualnosci/newsy/art738,doktryna-bezpieczenstwa-radoslawa-sikorskiego.html
www.osw.waw.pl/pl/publikacje/tydzien-na-wschodzie/2008-09-04/doktryna-miedwiediewa
www.konserwatyzm.pl/publicystyka.php/Artykul/889/
www.politykazagraniczna.blox.pl/tagi_b/126248/Doktryna-Miedwiediewa.html
www.prawica.net/node/13488
jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
jwp
15 Października, 2010 - 08:24
Krzysztof J. Wojtas
"Szczególną uwagę w tej analizie poświęcono przygotowaniom propagandowo-politycznym do wojny napastniczej, których celem jest zohydzenie upatrzonej ofiary w oczach światowej opinii publicznej, tak aby podjęta agresja wyglądała na samoobronę względnie wymierzenie sprawiedliwości. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zasady tzw. globalnej wioski oraz wyciszeniu wszelkich głosów krytycznych wobec narzuconego przez mocniejszych sposobu widzenia danego konfliktu przy użyciu m. in. tzw. psychologii behawioralnej."
Ten fragment jest bardzo interesujący. Nie tylko w odniesieniu do Moskwy, ale innych uczestników sceny politycznej.
Może nawet, przede wszystkim.
Pozdro
Krzysztof J. Wojtas
Krzysztof J. Wojtas
15 Października, 2010 - 18:07
Zapewne tak, w tym stadzie jest więcej wilków.
Pozdrawiam
jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
@Autor
15 Października, 2010 - 21:59
Dziękuję. Pozdrawiam.