Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik
Zainspirowany dwoma tekstami o pomniku pod Ossowem, pod którym rząd Donalda Tuska planował
cykliczne spotkania z delegacją rosyjską, postanowiłem odświeżyć sobie znajomośc znaczeń polskiego języka i odpowiedzieć na pragnienie i potrzebę dziennikarza Gazety Wyborczej.
Pierwszy tekst przeczytałem na blogu:
http://giz3.salon24.pl/
Blogowiczgiz 3miasto analizuje artykuł dziennikarza Gazety Wyborczej, Adama Leszczyńskiego , który rozpoczął swój wpis słowami:
(...)Ktoś mieszkańcom Ossowa powinien był wytłumaczyć, czym jest pomnik żołnierzy rosyjskich i po co się go stawia(...)
http://wyborcza.pl/1,75968,8255383,Kto_nie_jest_dumny_z_15_sierpnia_.html#ixzz0xAOw0Ooc
Zastanawiając się głębiej przychodzi myśl, że po pierwsze zapewne dziennikarz za czasów młodości opuścił daną lekcję historii i nie wie, że nie wszyscy bolszewicy to byli rosjanie. Jednak fakt ten omówiony przez @giz 3miastojest wprowadzeniem do tytułu mojego wpisu, który jest zarazem odpowiedzią oraz spełnieniem marzenia dziennikarza GW.
W związku z tym, że w polityce funkcjonuje zasada, że trzeba mówic językiem ludu postanowiłem, że jako przedstawiciel ludu okaże taki sam szacunek i będę pisał w języku władzy. Znaczy się wyjaśniając - będę używał tego samegoźródła wiedzy co władza.
Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik i po co się go stawia w Ossowie.
pomnik (słownik jezyka polskiego)
1. «posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione ku czci jakiejś osoby lub dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia»
http://sjp.pwn.pl/szukaj/pomnik
Widac więc wyraznie, że pomnik to przedmiot wzniesiony ku czci. Więc odkryjmy co oznacza składanie czci.
Aby odkryć znaczenie słowa "ku czci" musimy zrozumieć czym jest słowo hołd
http://pl.wikiquote.org/wiki/Ho%C5%82d
Hołd – uroczysty pokłon, oddanie czci
I w taki oto sposób doszliśmy do sedna. Czyli Bronisław Komorowski oraz rząd Donalda Tuska zgodnie z słowami swoich polityków chcieli składać coroczny hołd...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ho%C5%82d_lenny
Hołd lenny, łac. homagium – ceremonia uroczystego przekazania lenna przez seniora swojemu wasalowi. Podczas tej uroczystości następowało homagium - wasal klękał przed swoim seniorem i składał mu uroczystą przysięgę wierności, zobowiązując się do niesienia pomocy swojemu seniorowi w radzie (łac. consilium) i ofiarując pomoc zbrojną (łac. auxilium). Następowała wówczas inwestytura, czyli formalne przekazanie lenna wasalowi.
W taki sposób w oparciu o tłumacznie pojęc języka polskiego i przy wydatnej pomocy dziennikarza Gazety Wyborczej Adama Leszczyńskiego odkryliśmy co planował rząd Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego.
Wydaje mi się, że nie ma lepszego czasu na taką uroczystość niż 9 dni po zaprzysiężeniu na urząd.
Sam Adrzej Kunert metodą „na Palikota” tłumaczył, że gdy pisał pomnik to miał na myśli ładniejszy nagrobek.
http://dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/kraj/1051805-andrzej-kunert-mial-na-mysli-bardziej-ozdobny-nagrobek.html
Jednak portal TVN24 nie ukrywal, że to pomnik i to żołnieży radzieckich. No cóż zdaje sobie sprawę, że czasami nie ma czasu na uzgodnienie wspólnej linii.
Protest przy pomniku żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie
http://www.tvn24.pl/12509,2365734,0,0,1,0,protest-przy-pomniku-zolnierzy-armii-czerwonej-w-ossowie,sekretarz-generalny-rady-ochrony-pamieci-walk-i-meczenstwa-andrzej-kunert-rozmawia-z-protestujacymi,galeria.html
Na koniec jakże wymowny tekst, który napisał poseł Aleksander Chłopek
http://1312eksa46.salon24.pl/
Kilka słów o pomniku w Ossowie. Tak, o pomniku, choć dr Kunert zaprzecza. Więc kilka słów o wymowie tego pomnika. Przerażającej wymowie.
Znamy wszyscy powiedzenie: "zakopać topór wojenny". Oznacza zgodę na pokój, więcej niż zgodę, oznacza pragnienie pokoju. Przymierze.
Na pomniku w Ossowie sterczą z ziemi niezakopane ostrza bagnetów.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2915 odsłon
Komentarze
Już polemizowałam z Kunertem
20 Sierpnia, 2010 - 22:37
na temat tego, co nie jest czym, gdyż i profesor wsławił się tłumaczeniem ludowi czym jest mogiła, a czym nie jest porządkowanie szczątków.
Z mojego tłumaczenia wyszło jedynie, że instytucja, na czele której stoi w tej chwili Kunert na pewno nie jest tą samą, którą kierował śp. A. Przewoźnik.
Gajowy - ze swym stosunkiem do pamięci historycznej i wrażliwości społecznej - na pewno nie jest takim prezydentem jakim był śp. Lech Kaczyński.
Po tych dwóch różnicach - wszystkie inne są wtórne.
Re: Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik
21 Sierpnia, 2010 - 00:11
Myślę, że powinieneś wkleić całe tłumaczenie z podanej przez siebie strony:
pomnik
1. «posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione ku czci jakiejś osoby lub dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia»
2. «krzyż, płyta lub tablica z napisem, stawiane na grobie»
3. «coś, co ma dużą wartość historyczną, naukową, estetyczną itp., co jest reprezentatywne dla swojej dziedziny lub epoki»
4. «osoba lub przedmiot będące symbolem lub świadectwem czegoś»
http://sjp.pwn.pl/szukaj/pomnik
Tłumaczenie nr 2 wyjaśnia wszystko.
zaraz po całej "aferze".....
21 Sierpnia, 2010 - 08:52
Ossowskiej wszedłem na stronę Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa aby zaczerpnąć jakiejś konkretnej informacji o planowanym przedsięwzięciu. ZERO
Jeśli w arcie powyżej ndb przywołuje znaczenie słów cyt."Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik i po co się go stawia w Ossowie." i Pan sekretarz RPWiM Kunert cyt."Sam Adrzej Kunert metodą „na Palikota” tłumaczył, że gdy pisał pomnik to miał na myśli ładniejszy nagrobek." to nie wie jakiej instytucji jest sekretarzem , a "przyszywany" profesor przewodniczącym.
Niech D.Tusk powoła nowe ciało społeczne o nazwie np.Stawianie Pomników i Obelisków Czerwonoarmistom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej i w punkcie pierwszym Statutu powinno być zapisane, że stawianie owych ma służyć pojednaniu polsko-rosyjskiemu. Przewodniczącym zrobić Bartoszewskiego a sekretarzem Kunerta.
Przyjmując słuszny tok myślowy ndb Rada Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa ma służyć ochronie pomników , a nie ich stawianie bolszewikom poległym na naszej ziemi i to w takiej formie architektonicznej. Co mają znaczyć te wynurzające się z ziemi bagnety?
Mnie się skojarzyły z dźganiem Polaków zza grobu.
halibuter
pomnik pod ossowem
21 Sierpnia, 2010 - 14:01
Byłem pod okupacją sowiecką od wrzesnia 1939 do czerwca
1941.Siedziałem w czerwcu1941 na tobołkach czekając na transport ruskimy zis piać do Czyżewa,a dalej w bydlęcych na sybir.
Niemcom mogę zawdzięczać że pogonili tą chołotę,bo zgniłbym na sybirze.I teraz taki urzedas tuskowy każe mi
czcić tych bandytów pod Ossowem.Czym różnili się ci z 1922
od tych 1939? Ci młodsi pewnie jeszcze lepiej nauczyli się
zabijać. Hańba dla Polski.Tych urzędasów wydelegował bym
na sybir.
WIEKOWY
Re: Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik
21 Sierpnia, 2010 - 15:04
Wklejam komentarz z blogpress:
Chcę poukładać parę faktów. Proszę mnie poprawić jeżeli, w którymś punkcie się mylę:
1. W miejscu pochówku bolszewickich żołnierzy postawiono prawosławny krzyż otoczony bagnetami
2. Napis na krzyżu głosi:"tu spoczywa 22 żołnierzy 235 i 236 Pułku Strzelców 79 Brygady Armii Czerwonej poległych w boju pod Ossowem w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 r."
3. Na ceremonii odsłonięcia mieli być obecni przedstawiciele polskich i rosyjskich władz
Według mnie oprócz punktu 3 nic strasznego się nie wydarzyło. Mało to mamy w Polsce cmentarzy najeźdźców z pomnikami w formie krzyża? Pomnik żołnierzy wermachtu, którego propozycja powstania się pojawiła już w Polsce stoi. Osobiście znam cmentarz niemiecki, na którym stoi pomnik w formie krzyża z napisem: "Ku pamięci żołnierzy niemieckich poległych w drugiej wojnie światowej" (napis jest po niemiecku). Krzyż nie jest wprawdzie tak okazały jak ten w Ossowie, jednak przez napis na nim jest przypałem o klasę wyższym niż ten budzący teraz wielkie poruszenie, a nie widziałem pod nim nigdy żadnych demonstracji.
Powtarzam, że w moim mniemaniu z odsłonięcia krzyża w Ossowie nie powinno się robić państwowej ceremonii, jednak krzyż sam w sobie wywołuje chyba zbyt wielkie emocje. Cała sprawa jest rozdmuchiwana jakby chodziło o pomnik ku chwale bolszewików, najlepiej w formie wschodniego żołnierza dźgającego naszego bagnetem i też poczułem spory niesmak kiedy pierwszy raz usłyszałem o całej sprawie. Jeżeli chcemy być konsekwentni powinniśmy teraz przejrzeć wszystkie cmentarze obcych żołnierzy w poszukiwaniu tego typu pomników i zacząć demonstrować na rzecz ich usunięcia.