O co kłócą się w Zjednoczonej Prawicy?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

Ciekawą hipotezę na ten temat sformułował tygodnik "Wprost".  Na jego stronie internetowej  premium.wprost.pl  ukazał się wczoraj [18.09.2020] artykuł Joanny Miziołek i Agnieszki Niesłuchowskiej-Szczepańskiej "Kulisy rozpadu koalicji. Wiemy, o co pokłócił się Morawiecki z Ziobro" {TUTAJ(link is external)}.  Czytamy w nim:

  "Według informacji „Wprost”, ustawa o bezkarności polityków w walce z Covid-19 miała być dla premiera kluczową kwestią w czasie rozmów koalicyjnych. I właśnie ona stała się kością niezgody między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro. – Kilka dni temu doszło do dużej kłótni między Morawieckim i Ziobro – mówi nasze źródło.
Morawiecki miał krzyczeć, że jeśli Solidarna Polska, na której czele stoi Ziobro, nie poprze ustawy dotyczącej bezkarności polityków w walce z Covid-19, to lider SP „ma się pakować”, bo „to koniec koalicji”. – De facto to Morawiecki podjął decyzję o jej rozpadzie – mówi nasz informator z kręgu Solidarnej Polski. Według jego relacji, brak przyjęcia ustawy uderza wprost w premiera. 
  Jak zareagował Ziobro? – Odpowiedział, że on też się obawia. Bo kiedy skończą się rządy Zjednoczonej Prawicy, przeciwnicy będą chcieli go postawić przed sądem. Ale to ryzyko rządzenia i premier też je powinien przyjąć – opowiada nasz rozmówca z Solidarnej Polski. I twierdzi, że Zbigniew Ziobro nie boi się przyspieszonych wyborów, wbrew słabym sondażom dla jego ugrupowania.".

  Tak to wygląda z punktu widzenia Solidarnej Polski.  Inne jest zdanie Porozumienia.  Według tego samego artykułu:

  "Podchodzimy do tego zamieszania ze spokojem. Wbrew temu, co się mówi, jest mało prawdopodobne, by doszło do rozpadu koalicji i wcześniejszych wyborów. Popatrzmy na to racjonalnie, bez większości nie uda się PiS przeforsować ważnych ustaw. Gdy emocje opadną, wrócimy do rozmów, bo każdemu na tym zależy. Ryzyko utraty władzy jest za duże. Nie sądzę, by ta awantura przełożyła się na roszady w rządzie – mówi nam osoba z otoczenia Jarosława Gowina.".

  Widać z tego, że prawdopodobnie to nie zwierzęta są przyczyną całego zamieszania, ale strach urzędników PiS przed odpowiedzialnością przed którą miała ich chronić "bezkarność plus".  Bloger Piotr Panasiuk tak to podsumował:

  "Ziobro zbierał haki na Szumowskiego i Morawieckiego . Ustawa o abolicji była próbą przeciwstawienia się hakom. Dlatego Kaczyński i Morawiecki nie chcą Ziobro w rządzie {TUTAJ(link is external)}.

  Cala ta sytuacja przypomniała mi fragment poematu Szpotańskiego "Towarzysz Szmaciak" - "aż się za własną rękę złapał".  Niewykluczone, iż Zjednoczona Prawica złapała się obecnie za własną rękę i stad te konflikty.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:12)

Komentarze

władzy jest za duże." Widzi to zapewne prezes jak i posłowie PiS i pomimo tego podjęli takie ryzyko, tak jak gdyby skutki przeforsowania "piątki dla zwierząt", a więc i przyszłość Polski była dla nich obojętna. Nigdy nie wiadomo jak mogą zakończyć się "zawirowania" powstałe po nocnym głosowaniu. Ataki POKO, UE i innych nie wystarczały prezesowi, stworzył sobie i PiS nowych wrogów. Zaszkodził Polakom, a w szczególności tym, którzy pozwolili im dojść do władzy i przy niej pozostać.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1645112

Oczywiście, że 5-ka dla zwierząt nie jest przyczyną zawirowań. Sobolewski przyznał, że projekt noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt był tylko "papierkiem lakmusowym" sytuacji panującej w Zjednoczonej Prawicy. "Ostrzeżeniem, jak w przyszłości mogą zachować się nasi koalicjanci". Jednym słowem był "testem sił i determinacji ugrupowań" wewnątrz ZP zarządzonym przez kierownictwo PiS w celu przeforsowania reformy rządu.

To co pisze "Wprost" też nie jest moim zdaniem prawdą. To dorabianie narracji post factum. Gdyby źródłem konfliktu była ustawa urzędnicza, SP wysuwałaby ten argument od początku. Tu chodzi wyłącznie o obszar wpływów w ZP - tak sądzę.

Problem jednak - nie jest, moim zdaniem - w "targach o władzę", bo to jest jakby wpisane w system rządzenia w demokratycznych państwach, ale w zupełnym lekceważeniu społeczeństwa przez polityków. Wyborca oddał głos, wyborca może odejść (Budka jest patologiczną aberracją tego podejścia: "Oddajcie nam Polskę", ale nie jest ono obce i ZP). To dla mnie tragiczne, że jesteśmy skazani na domysły. Wiecznie. I w sprawie Smoleńska, i w sprawie bł. ks. Popiełuszki, i w sprawie aneksu do raportu WSI, i w sprawie Jedwabnego, i w sprawie 447... Nie chce mi się już wyliczać.

Jestem twardym zwolennikiem PiS, ale uważam, że Społeczeństwo Obywatelskie nie jest dzieckiem (ma już 31 lat)  i trzeba mu mówić prawdę. Zacząć od tego  - jaki jest rozkład sił we współczesnym świecie i jak mocna jest nasza podmiotowość.  

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
0
#1645149

nie wnosimy zadnych projektow ustaw - dokad nie ma zgody wszystkich koalicjantow. To powinno byc fundamentem kazdej koalicji. "Rozwalanie" ZP rozpoczal Gowin - blokujac majowe wybory. Dzisiaj swoje "dolozylo" PiS (zwierzeta i bezkarnosc urzednicza). Nie bez winy jest i Ziobro - naciskajac na szybkie reformowanie sadownictwa - nie zawsze w przejrzysty sposob.

Dzisiaj najwazniejsze dla Polski jest zakonczenie rokowan w UE dotyczacych podzialu funduszy na nastepne lata - a tymczasem nasi politycy "zabawiaja" sie zupelnie jak dzieci w piaskownicy...

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1645224

Nie tylko- grozi zdelegalizowanie aborcji, lewica już mobilizuje a co się z tym łączy, to i o. Rydzyk jest w tle, a wiadomo, że był futrowany przez Ziobrę i przytulał norkarza. Jeśli Kaczyński zacznie licytować się na radykalizm z Ziobrą, to dopiero będzie zabawa. No chyba, że zakaże skrobanek i odejdzie na emeryturę

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1645237

 

Dedykuję Romkowi Kałwie po jego tekście o wojnie.

Teraz wiadomo, jakiej i w czyich interesach.

 

1)Cóż tak faluje, miły panie?

Aż Polska cała w trwodze drży.

Jak wściekłe norki pod dywanem.

Wczorajsi bracia.

Wściekłej krwi.

2)Co tak napiera i tak wzbiera?

Z rękawa leci nowy as.

A by ich wszystkich, czort, cholera.

Oni przeżyją.

A cóż my?

3)Tuż za granicą, "Słowian" tanki.

W koszmarne berki bawią się.

Polskę w uścisku dzierżą banki.

Nas wyrzygają.

Putin zje.

Ref)

Obudź się, wstań, Narodzie Nasz.

Jeszcześmy całkiem nie skończeni.

W plecaku Orle Pióra masz.

Jeszcze dość sił- by z kolan wstać.

Jeszcze godności, rozumu dość.

Obronić się możemy/ x2

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Brian

#1645161

 

Dedykuję Romkowi Kałwie po jego tekście o wojnie.

Teraz wiadomo, jakiej i w czyich interesach.

 

1)Cóż tak faluje, miły panie?

Aż Polska cała w trwodze drży.

Jak wściekłe norki pod dywanem.

Wczorajsi bracia.

Wściekłej krwi.

2)Co tak napiera i tak wzbiera?

Z rękawa leci nowy as.

A by ich wszystkich, czort, cholera.

Oni przeżyją.

A cóż my?

3)Tuż za granicą, "Słowian" tanki.

W koszmarne berki bawią się.

Polskę w uścisku dzierżą banki.

Nas wyrzygają.

Putin zje.

Ref)

Obudź się, wstań, Narodzie Nasz.

Jeszcześmy całkiem nie skończeni.

W plecaku Orle Pióra masz.

Jeszcze dość sił- by z kolan wstać.

Jeszcze godności, rozumu dość.

Obronić się możemy/ x2

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Brian

#1645162

Algorytm rozmnożył komentarz.

Jak jakie norki.

A niech idzie.

Podawajcie.

Niech  cała Polska śpiewa.

Ciszej,

Potem głośniej.

Do Romka- może czas na reaktywację grupy.

Póki my żyjemy.

Może to sposób.

Nasz.

Na życie.

Publicystyka śpiewana.

Pomyśl.

Mam początek następnej:

"Wybraniec"

1) Wybrany dał nadzieję.

Nachapał się i wieje.

Wybraniec.

Wybraniec.

A teraz stary wzór.

Ostatni Wilczy Szaniec.

Lub worek na głowę.

Kula w łeb.

Lub sznur...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Brian

#1645163

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=935181660295156&id=100014099925970&notif_id=1600490062251658&notif_t=close_friend_activity

"....lewactwo łącznie z ŻydoPiSem przegłosowała mimo protestu rolników hodowców i samych rolników. A jakimi argumentami szermowało żydoPiSowskie chazarstwo pokazała jakaś wysoko postawiono żydoPiSowska POsłanka mówiąc z pogardą w PR24 „milionerzy już dość zarobili i mogą zmienić sobie biznes”. Typowe chazarskie podejście – sami "dorobili się" milionów bez zhańbienia rąk jakąkolwiek pracą pogardzają tymi którzy ciężką pracą czegoś się dorobili. BOLSZEWIZM W CZYSTEJ POSTACI!............................

2. Słyszę też o dywagacjach żydoPiSu w sprawie przedterminowych wyborów. I chyba o to chodziło Kaczorowi od Donaldów folksdojczych kiedy forsował te dwie zbrodnicze ustawy. Dobrze wiedział, że Solidarna Polska nie zgodzi się na nie i będzie mógł przerzucić na innych odpowiedzialność za niespełnienie obietnic przedwyborczych po za bezprzykładnym, bez najmniejszego rozsądku rozdawnictwem pieniędzy co doprowadziło państwo na skraj bankructwa (uczciwe źródła podają zadłużenie państwa na kwotę ok. 6 bln), Nie mając szans na dalsze spełnienie obietnic rozdawniczych i reszty Kaczor od Donaldów folskdojczych postanowił przekazać całkowicie rozłożone państwo innym, podobnie zresztą jak w roku 2007. Zabawa z Polską i Polakami żydokomuszych klik Magdalenkowych.

..........

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

antyleming

#1645164

uznał to za "bzdury", teraz jednak promuje podobne tezy. Cała afera "futerkowa" to kwestia obrony Morawieckiego, Sasina i Szumowskiego, którzy popełnili ewidentne przestępstwa i tylko ślepy nie widzi iż na polecenie "zwykłego posła". Są to przestępstwa nadużycia władzy, podpisanie dokumentów pod wydanie 70 mln na wybory korespondencyjne zanim Morawiecki takie uprawnienia uzyskał, przekręty związane z zakupami materiałów ochronnych.

Polska dzisiejsza jest rzeczywiście państwem opartym na hakach. Poza wymienionymi tu ewidentną sprawą jest sprawa Banasia, na którego CBA miało mieć całe tomy dokumentacji i po pokazaniu iż Banaś ma haki na Ziobro całą sprawę zamieciono pod dywan. 

To, że błahą sprawą Kaczyński doprowadza do rządu mniejszościowego wyraźnie pokazuje schemat myślenia z roku 2007, Kaczyński chce oddać władzę, by w oczach społecznych odpowiedzialność ta spłynęła na nowy rząd. Czy opozycja połasi się na władzę w sytuacji, gdy kraj doprowadzony jest do ruiny, już w lutym/marcu Gowin mówił iż przy ogłoszeniu stanu wyjątkowego pieniędzy starczy na maks. 3 miesiące. 

Jedyną drogą do ratowania finansów kraju jest cofnięcie rozdawnictwa, którym PiS kupował głosy. A tego Kaczyński zrobić nie chce, woli by zrobiła to opozycja.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1645230

Osz kurna wać.

Zawiszy plusa dać?

Postawić kolację?

Czy przyznać.

Ma rację?

Cholera.

Mnie zbiera.

Czy prawda

Doskwiera.

Aż trudno

Owacje.

Czas dać.

Bierz punkty.

Psia mać!

 

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Brian

#1645240

Wyczytał, to zmienia zdanie ale zawsze na takie, jak jego kodziarscy esbecy

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1645358