Gra w kulki - wymiary.

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

Plansza do gry ma wymiary. Dotyczą one pieniędzy i władzy, bo tylko te wymiary są widoczne w dwuwymiarowej powierzchni. Powyżej linii poziomej mamy władzę, poniżej niewolników. Linia pozioma jest na wysokości 80 tak, że do władzy należy 20 % populacji, reszta to niewolnicy. Przez połowę planszy biegnie linia pionowa. po prawej stronie mamy pieniądze, po lewej długi. Większość populacji rozmieszczone jest w lewej dolnej części, w prawej górnej, w zależności od przyjętych wartości mieści się 1 - 3 procent populacji.

My, niewolnicy żyjemy jako poddani władzy i chcący otrzymywać wyraźne i jasne polecenia. Ludzie należący do górnej części planszy  wydają polecenia i podejmują ważne decyzje, dlatego odnoszą wrażenie że są wolni. Po prawej stronie są ludzie, których bilans przychodów do zobowiązań jest dodatni, po lewej dłużnicy, którzy pracują na spłatę albo są bankrutami.

Ponieważ mamy tylko dwa wymiary określające pieniądze i władzę, nie jesteśmy w stanie dokonać podziału na stronnictwa polityczne, bo w każdej części planszy będą wszystkie opcje. Dlatego właśnie nadaliśmy kulkom kolory. Rozmieszczenie kolorów na tej planszy będzie w miarę przypadkowe, nie mamy tu bowiem podziału na wieś i miasto. Podział na bogatych i biednych też nie jest taki jak przy samych dochodach. Tu bowiem przyjęliśmy bezwzględną wartość. Dobrze zarabiający menager, mający dom i samochód do spłacenia i utrzymujący wysoki standard życia nie będzie zbyt wysoko, rzemieślnik o średnich dochodach bez specjalnych zobowiązań może być wyżej.

Ta plansza wygląda dosyć prymitywnie. Nie ma wielu istotnych kryteriów, ale tak właśnie wyglądają plansze do gier. Mają dwa wymiary i kolory. Mają mało możliwości działania. Można zarabiać więcej albo mniej, można podejmować decyzje i brać odpowiedzialność lub można tego unikać. Można wybrać jakiś kolor.

Ale życie ludzkie jest wiele bogatsze niż tylko zarabianie, rządzenie i opcje polityczne. Tak, ale to nie jest życie ludzkie. To gra w kulki, jej celem jest przełożenie pieniędzy z walizki do kieszeni. Naszym celem jest zapobiegać przekładaniu pieniędzy ( to oczywiście zależy od tego, do której drużyny chcesz należeć, drogi czytelniku). Życie ludzkie odbywa się na wielu planszach jednocześnie. Każdy może grać w tyle gier, ile ma ochotę, oczywiście zbyt wiele gier, to słabsze wyniki w konkretnej grze.

Są plansze gdzie walczy się o niepodległość, są plansze gdzie chroni się życie, są plansze dla lewicy i dla prawicy. Dla każdego jest wiele atrakcyjnych plansz. Ja jestem tutaj i tu postanowiłem skoncentrować swój wysiłek. Chciałem grać na większej i ciekawszej planszy, tam są drzewa, niebo, dalekie planety. Tamta posiada niezwykły potencjał, ale przekonałem się że nie da się wiele osiągnąć tam, dopóki na tej planszy stan rzeczy będzie taki, jak jest teraz.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)

Komentarze

.... tak Leszku przychodzi czas, że musimy grać na planszach, na których nigdy nie chcieliśmy się znaleść, ale to te same plansze, dalej jest to walka o wolność ale już z innym przeciwnikiem, znacznie bardziej niebezpiecznym jak dawniej.... ale dalej bronimy własnej niezależności...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=540275102694407&set=a.319498591438727.77435.100001357667315&type=1

Vote up!
2
Vote down!
0

zimny drań
 

#1486985