Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

W sobotę 4 sierpnia 2018 roku o godz. 11.00 odbyła się w Gdańsku uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych, w której udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy, żołnierze podziemia niepodległościowego oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych. W uroczystościach asystowała wojskowa kompania reprezentacyjna i orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie zabrakło także delegacji Ligi Obrony Suwerenności, której przewodniczył Wojciech Podjacki. Poświęcenia monumentu dokonał metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Uczestnicy odśpiewali Hymn Państwowy, odbył się także apel pamięci, a wojsko oddało salwę honorową. Druga część uroczystości rozpoczęła się ok. godz. 12.30 w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Pomnik wykonany według projektu profesora Macieja Świeszewskiego stanął na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja i Gen. Henryka Dąbrowskiego, w pobliżu Cmentarza Garnizonowego, na którym 28 sierpnia 2016 roku pochowano Danutę Siedzikównę „Inkę” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Jest to ok. 40-tonowy głaz, wysoki i szeroki na 3 metry, z wizerunkiem żołnierza oraz inskrypcjami. Pierwowzorem postaci przedstawionej na monumencie jest Henryk Wieliczko „Lufa”, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Więcej zdjęć ]]>TUTAJ.]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

Na cokole pomnika widnieje napis:

Żołnierzom Wyklętym. Pamięci tych, którzy w latach 1944-1963 kontynuowali walkę o niepodległą Polskę w formacjach podziemia antykomunistycznego. Za ich miłość do Ojczyzny i Boga. Za wytrwałość pomimo braku nadziei. Za wierność wartościom i umiłowanie wolności. Za męstwo i ofiarność. Za to, że "zachowali się jak trzeba" i byli wierni Polsce "aż po ofiarę życia". Przyszłym pokoleniom aby pamiętały, że "walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna"

Cześć i Chwała Bohaterom !

Vote up!
6
Vote down!
0
#1570503

i upamiętnienie polskich bohaterów, za piękne słowa o nich - o Żołnierzach Niezłomnych!

Pamiętamy i zawsze o Was będziemy pamiętać! Część i Chwała Bohaterom!

Vote up!
2
Vote down!
0

Serce słowianki nie zna łez ...

#1570586