Premiero, a czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?

Obrazek użytkownika faxe
Kraj

Była premiera i była marszałka Sejmu ostatnio leci po bandzie. Kilka dni temu niepowodzeniem zakończył się zamach PO-PSL na TK,  który umożliwił koalicji wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przez parlament poprzedniej kadencji, mimo że sędziowie kończyli kadencję w listopadzie i grudniu.  Sędziowie ci nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, a PiS znowelizuje ustawę o TK.

Wczoraj ułaskawienie Mariusza Kamińskiego rozsierdziło na dobre byłą premierę i byłą marszałkę. Znowu  powoływała się na Konstytucję, imputowała zamach na demokratyczne państwo prawa i zamach na niezawisłość sędziowską. Abstrahując o zasadności zarzutów merytorycznych czy braku takowych,  przywoływanie Konstytucji i prawa brzmiały w ustach poseł E.Kopacz jak bluźnierstwo, zważywszy historię 8 lat łamania demokratycznych zasad państwa prawa i zapisów Konstytucji przez rządzącą wtedy koalicję.

A co do niezawisłości sędziowskiej, to „zamachnąć” się na nią nie sposób, bez współudziału sędziów. Sędziowie mają adekwatne konstytucyjne  gwarancje niezawisłości – imunitet i dożywotnią nieusuwalność z funkcji  sędziego. Za swoje decyzje, czy są one zawisłe czy niezawisłe, de facto sędzia nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Faktem jest, że wielu, a być może większość sędziów łamie prawo i  ignoruje gwarantowaną obywatelom  niezawisłość.  Nadużyciem i absurdem jest jednak twierdzenie, że SLD, PO czy PiS może „zamachnąć” się na niezależność sądów. Sąd to sędziowie. Nie zapominajmy, iż każdemu przyzwoitemu sędziemu, który orzekając jest zawisły tylko i wyłącznie od Konstytucji i innych ustaw włos z głowy nie spadnie.   To sędzia decyduje, czy sprzeniewierzyć się etyce sędziowskiej, ugiąć się pod naciskami polityków, rządzących, wziąć w łapę, załawić oczekiwane orzeczenie komuś z rodziny czy totumfackiemu, etc.

Wracając do  ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

Słucham opinii mądrzejszych w tej materii i zamiast pozbywać się wątpliwości, mam ich coraz więcej. Na zdrowy babski rozum Art. 139 Konstytucji mówi tylko lakonicznie o stosowaniu przez prezydenta prawa łaski, z którego to uprawnienia moim zdaniem skorzystał.

Wielu ekspertów twierdzi, iż wyrok nie był prawomocny, więc prezydent nie mógł  „ułaskawić niewinnego i nieskazanego” (R.Kalisz). Inni, jak np. prof. Kruszyński, twierdzą, że prezydent nie złamał przepisu Konstytucji, jeszcze inni, że na tym etapie mógł ułaskawić, a sprawa odwoławcza powinna się odbyć. Są też opinie,  ułaskawić tak, a sprawa apelacyjna winna być przerwana.

Prof. Zoll, uważa tę decyzję za fatalny błąd prezydenta. Ciekawe są inne uwagi profesora zaniepokojonego głosami w PiSie, że Kamiński został wybrany posłem i społeczeństwo ma prawo dyskutować o wymiarze sprawiedliwości. A to wg Profesora jest „wchodzeniem na pole ludowego wymiaru sprawiedliwości, a to pachnie czymś bardzo brzydkim”. Nie rozumiem tego stwierdzenia prof. Zolla. Dlaczego „dyskutowanie” społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwości jest brzydko pachnącym ludowym wymiarem”? Czy Profesor poddaje w wątpliwość prawo społeczeństwa do dyskusji na tak ważkie tematy? To mnie zaczyna „brzydko pachnieć” ludową, ale władzą i kneblowaniem krytyki władzy. Czy stawką nie  jest zaufanie, którym wymiar sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa, winien inspirować społeczeństwo?

Już prawie wiek temu (w 1924 roku) sędzia Lord Hewart powiedział: "To nie  ma jakiegoś znaczenia, to  ma  fundamentalne znaczenie,  aby sprawiedliwości nie tylko stało się zadość, ale też w sposób oczywisty i nie wzbudzający żadnych wątpliwości, zadośćuczynienie sprawiedliwości musi  być dostrzegane (widziane)”.

Wypowiedź „naczelnego reformatora”  wymiaru sprawiedliwości w poprzednim rządzie, wiele wyjaśnia w kwestii jakości i „wielkości” tej reformy.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

Że nad nim też Sprawiedliwość stoi

Że może siedzieć jak każdy w ławie

POzostać POtem w wielkiej niesławie

Pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1499109

Vote up!
3
Vote down!
0

faxe

#1499243

Bez lustracji Prawo będzie zmrożone

Będzie reprezentować wybraną stronę

Czekam na działania w tym kierunku pełne

Nie sprawiające że owinie się w wełnę

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1499328

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika wilk na kacapy nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

magister moskalski, PZPRowsczyk, pupilek kacapskiego jenerala Jaruzelskiego, byly najmlodszy minister z PRLu,antypolak,w spolce z banda Sorossa zlodziej i niszczyciel Polski, prezio 2 razy wybrany przez polactwo ulaskawil morderce, ktory zabil kobiete i zrobil z niego wiedenskiego bankiera SLDowskiej mafi.No ale ten Vogiel zydowski morderca zabil Polke,a jak wiadomo Zyd za morderstwo goja nie odpowiada,i na tej zasadzie Stolcman go ulaskawil.
Od momentu okupacji zydokomuny do dzis prawo polskie nie dotyczy Zydow,a jesli juz zaczyna im deptac po pietach to zmykaja do Izraela ,ktory nie wydaje swoich.

Prezydent Duda jak najbardziej mial prawo ulaskawic Kaminskiego i jego ludzi, gdyz odbyl sie na nich sad kapturowy ukladu z Magdalenki, gdzie umowa zawarta miedzy SBecja, a reszta tzw.elity Solidarnosci - zreszta w wiekszosci koszernymi zdrajcami, chronila ta mafie przed zakusami polskich sluzb i polskim wymiarem sprawiedliwosci.
Sluzby kaminskiego dobraly sie do tylkow tych ,ktorzy uwazali sie za nowych wlascicieli Polski ktorych prawo nie dotyczy i spokojnie uprawiali swoja przestepcza dzialanosc.

Sluzby specjalne to nie jest sluzba miejska,ktora poucza i pilnuje porzadku.
Sluzby nie moga uzywac metod do zwalczania zorganizowanej bandy przestepczej o mafijnych zalozeniach
metodami z piaskownicy.
Jak najbardziej z mafia trzeba walczyc podstempem,prowokacja,oraz agenturalna infiltracja, gdyz terzeba uzywac skutecznych i adekwtnych metod z wyrafinowanymi gangsterami i wspolpracujacymi z nimi politykami.

Tusk za zwolnienie z pracy Kaminskiego, a pozniej skazujacy Kaminskiego sedzia, ktory dzialal na polecenie Tuska powinni byc za to postawieni pod trybunal kosntytucyjny za chronienie przestepcow i dzialalnosc antypolska.

DOSTEP DO BRONI PRAWEM WOLNEGO POLAKA!!!

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1499111

Za słuszność podejścia do tematu daję maxa, czyli +6 pkt.
Za bardzo niechlujny tekst naszpikowany błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi i tzw. literówkami: - minus 6 pkt.
Za całokształt twoich oszczerstw pod moim adresem: - minus 6. 

Nie liczę średniej, bo trudno mi tu liczyć średnią arytmetyczną, gdy jesteś cały czas poniżej zera (nie tylko pod względem pisowni).

 

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-1

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1499116

..... zacny Satyrze, jeśli nie wszyscy , to zdecydowana większość PT.Niepoprawnych wie, że jesteś mądrym, światłym, mającym piękną Żonę- Facetem.

Dlatego serdecznie proszę, nie czyń już nic aby z Satyra przejść na poziom Błazna.

Zostaw WILKA w spokoju i nie eskaluj tego "goownianego" konfliktu.

Pozdrawiam obu Panów,

M. S.

Vote up!
8
Vote down!
-2
#1499123

a wtedy może z podobnym tekstem zwrócisz się do wnk, tyle, że w tym tekście zamienisz kilka słów, a słowa "zacny" nie użyjesz w ogóle.

Vote up!
3
Vote down!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1499153

tez jestem za zakonczeniem tego sporu -

Pozdrawiam obu Panow

        

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1499458

Bardzo żałuję, że nie mogę przeczytać twojego wpisu. NP osiągają coraz wyższy stopien"poprawności" a mianowicie , przechodzą na etap cenzury. Satyr decyduje co możemy czytać a co nie. Co za czasy!!! Gawrionie...ty widzisz i nie grzmisz?
Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
-6

Verita

#1499126

... mimo ukrycia tekstu, z którym chciałaś się zapoznać, wiedziałabyś gdzie go na NP znależć w pełnym brzmieniu, tzn. naszpikowanym dzięsiątkami błędów. A tak to... kicha. Niewiedza kosztuje :-) Widzisz, czy jeszcze nie widzisz, ile ci brakuje??? Kwalifikujesz się na korepetycje, ale one kosztują i to sporo kasy.

 

Vote up!
6
Vote down!
-1

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1499132

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika walgor1 został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

i głowa do góry Veritko. Odsiecz już w drodze i niebawem, a ów przekomiczny ludek "Satyr" zostanie potraktowany tak jak jak na to zasługuje. W końcu ponoć jest prawo i sprwiedliwość. Feliks Dzierżyński tyż walczył o prawo i sprawiedliwość i równy podział dóbr. Ale mu to na zdrowie nie wyszło. No to tą razą imć pan Kamiński wystąpi w roli Feliksa choć łon to prawie jak ów mityczny Feniks odrodził się z popiołów. Feliks, Feniks, a co za różnica ? To na F i to na F. Same popioły dookoła widzę jeno diamientów brak. Czy je kto podp....?

A to napewno Tusk no bo niby kto ? Ale jak dwóch takich kradło księżyc to wszystko było w porzo. Bo w myśl porozumienia centrum musi być komuchowe prawo i sprawiedliwość. Cztery kopyta dobre, dwa kopyta złe. Beeeee !!!!

Chcecie Tuska ??? - Beeeee !

Nie chcecie Tuska ??? - Beeeeee !!

Chcecie Dude ??? Beeeee !!!

Nie chcecie Dudy ??? Beeeeee !!!!

Verito z kim tu gadać ? Z bydłem i trzodą hodowlaną ? No niech będzie ale i to tylko w Boże Narodzenie.

Trzymaj się. Pozdrawiam.

PS:

Bardzo ciekaw jestem tej nowej historii wg PiS. Już się szykuję na kupę śmiechu i kolejnych baśni i legend. Byle by tylko chłopcy i dziewczynki mieli do czego maszerować czwórkami z sztandarami i z pieśnią na ustach. "My z głodujących miast, czterej pancerni i pies, nie rzucim ziemi skąd nasz czołg, za lata łez, przejdziem ospe, przejdziem odre, po szczepieniach HVP będziem bardziej mondre". Cheers.

Vote up!
0
Vote down!
-4
#1499230

będzie ale i to tylko w Boże Narodzenie."

 

..........

Vote up!
3
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1499239

I myśli że najmądrzejszy, a on tylko portal zasmrodził i gacie obs..ł

Vote up!
3
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1499240

Szanuj wroga swego bo........................mozesz miec gorszego :-)))))))))))))

Vote up!
3
Vote down!
0
#1499455

jest dla nowego rządu rozgonienie telewizyjnego mainstreamu i totalne przegrupowanie dziennikarzy w polskich mediach . TO, co wyprawiają w ostatnich dniach polsaty i tefałeny - mieląc 24 na dobę ozorami rozjuszonych kopaczy , koniopodobnych mecenasów, chorych na wściekliznę niesiołów i brzuchatych kaliszów, a na internecie - ryk rozjuszonych hejterów, którzy łżą i opluwają Pana Prezydenta, drwią i rechoczą z Pani Premier ,kwalifikuje się do totalnego odizolowania z publicznych środków przekazu. Ruszył zmasowany kwik gotujących się w smole czortów piekielnych.

Vote up!
13
Vote down!
0
#1499117

a zwłaszcza o sędziach (dotyczy to również ww. profesorrra Zolllla) tak jak trudno powiedzieć coś pozytywnego o mediach głównego ścieku i o pracujacych w nich dziennikarzach.

Obydwa sektory powinny być pilnie i zasadniczo zmienione - przywrócone do normalego funkcjonowania, a ludzie w wiekszości wyrzuceni na tzw. zbitą mordę, aby nauczyli sie na własnym przykładzie, że zarówno sędzia, jak i dziennikarz powinni być niezależni/niezawiśli.

Vote up!
6
Vote down!
0

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1499125

na przez rząd B.Szydło, nawet najmniejsza. Uznajmy to za normę tej kadencji Sejmu, hehehe.

Po "zamachu" na TK i na werdykt sędziego Łączewskiego dziś platfonsiera wyje o kolejnym - na służby specjalne. 

Acha, Nałęcz po audycie w Klarysewie też coś brzęczał o zamachu na uczciwość ex prezydęta Bronisława Marii. 

Kopacz, żegnając się z urzędem krzyczała, że prężna Platforma Opozycyjna niczego nie przepuści nowej władzy, niczego nie daruje. Nawet 100 dni spokoju, który deklarował Schetyna. Ba - nawet dnia. 

Kilka dni temu w jakimś komentarzu chlapnęłam o nowym gatunku trolla, którego urodziła Platforma. To troll sejmowy, którego już powoli poznajemy...

Pozdrawiam.

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1499205