Było, minęło. Przeciwnie, jest i nas czeka...

Obrazek użytkownika Zebe
Gospodarka

To było dwanaście miesięcy pod znakiem wyborów i politycznych afer. Kryzysu,  który tak naprawdę przed nami  i  niespełnionych obietnic poprawiania prawa. No i chyba definitywnego  zwrotu na rynku mediów wraz ze spektakularną klęską mediów publicznych.

 
(…)Jednak za sztuczne pompowanie pieniędzy w gospodarkę przyjedzie nam w przyszłości zapłacić globalną inflacją. W Polsce sukcesem było utrzymanie dodatniego wyniku wzrostu PKB, choć to zasługa przede wszystkim struktury naszej gospodarki, a nie rządowych zabiegów. Za porażkę należy uznać brak jakichkolwiek reform, co poskutkowało znacznym pogorszeniem stanu naszych finansów publicznych(…). prof. Krzysztof Rybiński
 
(...)Za nami stracony rok dla służby zdrowia, niestety to już drugi rok z kolei, który spisać na straty. Platforma Obywatelska nic nie zrobiła jeżeli chodzi o uzdrowienie sytuacji w służbie zdrowia. Komercjalizacja, którą forsowano. Rząd zamiast złagodzić swój projekt , wymyślił plan B, który okazał się niewypałem. Nie zrobiono nic w sprawie dodatkowych ubezpieczeń, alternatywnych czy uzupełniających system. Nie zrobiono nic w sprawie decentralizacji NFZ, a to Platforma zapowiadała.
Wreszcie premier nie zrealizował swojej obietnicy zwiększenia składki zdrowotnej, co zwiększyło pule środków na leczenie. Niestety biorąc pod uwagę to, że czas na wprowadzenie jakichkolwiek zmian to dwa pierwsze lata po wyborach, do kolejnych wyborów parlamentarnych raczej nie spodziewałbym się głębszych reform. Przed nami bardzo ciężki rok dla służby zdrowia, dłuższych kolejek do specjalistów i rosnącego zadłużenia ZOZ-ów(...). Marek Balicki
 
Od stycznia 2010 r. 5,19 proc. wzrośnie akcyza na papierosy. To więcej niż przewidywano wcześniej (2,57 proc.).
 
Sejm przegłosował ustawę o podwyżce opłaty paliwowej na olej napędowy. Pieniądze mają iść przede wszystkim do Krajowego Funduszu Drogowego z myślą o budowie nowych dróg.
 
Producenci energii negocjują z Urzędem Regulacji Energetyki w sprawie podwyżek cen w 2010 roku. Wiadomo, że ceny wzrosną o ok. 10 proc.
 
Ceny cukru w końcówce 2009 r. na światowych giełdach osiągnęły historyczne rekordy. Z kolei ceny kakao są blisko ich osiągnięcia. Te dwa czynniki sprawią, że słodycze w przyszłym roku  zdrożeją.
 
W przyszłym roku w życie wejdzie prawie na pewno ustawa nakładająca 22 proc. VAT na szkoły nauki jazdy. Staną się one płatnikami VAT, będą musiały posiadać kasę fiskalną i odprowadzać ten podatek. To  przełoży się na ceny kursów.
 
W niektórych miastach samorządowcy zapowiedzieli nowe cenniki na przyszły rok, co najczęściej wiąże się z podwyżką biletów.
 
Aby dostosować się do standardów unijnych rodzimi ubezpieczyciele będą musieli podnieść sumy ubezpieczenia do z 300 do 500 tys. euro za szkody na mieniu i z 1,5 do 2,5 mln euro za szkody osobowe. Ubezpieczyciele zapowiadają podwyżki, prawdopodobnie w wysokości ok. 10 procent.
 
Wiele miast w nowym roku podniesie opłaty za użytkowanie wody i wywóz ścieków. Samorządy będą musiała dostosować infrastrukturę do wymogów Unii, co przełoży się na wyższe opłaty.
 
Wzrosną podatki od posiadania psa oraz maksymalne stawki opłaty targowej czy uzdrowiskowej. Wzrastają opłaty na autostradach.
 
Wielce pewne jest, że wzrosną ceny węgla oraz gazu. Wzrosną też ceny niektórych usług.
 
Dodatkowo, rekordowy deficyt budżetowy , musi skutkować zwiększoną inflacją. Dokładając do tego jeszcze nadmierną chwiejność złotego w porównaniu z biernością rządu w tym temacie, czeka nas naprawdę trudny rok.
 
Brak głosów

Komentarze

http://www.pisarka.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

http://www.pisarka.pl

#41892

http://www.pisarka.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

http://www.pisarka.pl

#41893

Aż strach się bać...

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#41897

mowili nie ma grypy ......a jest

mowili bedzie dobrobyt,kryzysu nie ma

a jest wielkie bezrobocie i ubostwo wielu Polskich Rodzin,ktorych nie stać ani na prywatną służbę zdrowia,ani na wypady na lodowiec

 mowili,ze bedzie godnie,dostatnio

a wczoraj

w komisji od spraw POdobno hazardowych

na oczach milionow widzów

trojka szpicli upakarzała Polską Kobietę ,Posla Sejmu RP,

panią Beatę Kempa w sposob z piekla rodem.............a moze ze szpiclowskiej

szkoły ...rodem a miało być "inaczej";(

było,nie minęło.........

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#42277