Pomnik KWP w Radomsku odsłonięty !

Obrazek użytkownika Żołnierze Wyklęci
Historia

Fotorelacja z odsłonięcia pomnika KWP w Radomsku

W niedzielę 26 IX 2010 r. w Radomsku odbyła się jedna z ważniejszych miejskich uroczystości Roku Konspiracyjnego Wojska Polskiego . W parku Solidarności, staraniem Fundacji "Pamiętamy",  odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci żołnierzy i współpracowników Konspiracyjnego Wojska Polskiego poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem.


Bryła pomnika ma kształt leżącej litery V - symbolu zwycięstwa,
zwieńczonej kurhanem. Środkowa część pomnika przypomina zniszczoną
mogiłę, symbolizującą miejsce pochówku bestialsko zamordowanych przez komunistów żołnierzy KWP
pochowanych w Bąkowej Górze. Integralną częścią pomnika jest tablica z
230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników kpt. Stanisława
Sojczyńskiego "Warszyca".


[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]

[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]
Odsłonięcia dokonała Anna Milczanowska, prezydent Radomska, a także jeden z żołnierzy KWP Zdzisław Balcerzak oraz Andrzej Piasecki, syn poległego podporucznika Henryka Piaseckiego "Zapory". Pomnik poświęcił arcybiskup Stanisław Nowak.

- Niech pomnik ten będzie dowodem naszej pamięci i znakiem szacunku dla ich ofiary - powiedział prowadzący ceremonię mec. Grzegorz Wąsowski, prezes Fundacji "Pamiętamy", która sfinansowała i przygotowała projekt pomnika. Jest to już dziewiętnaste upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych przez Fundację "Pamiętamy".

List Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja do organizatorów i uczestników uroczystości w Radomsku :


OBEJRZYJ FILM Z UROCZYSTOŚCI W RADOMSKU

Zapraszam również do lektury nowego wydawnictwa Fundacji "Pamiętamy", w którym Ksawery Jasiak, historyk z IPN, przedstawia zarys dziejów Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największej organizacji podziemia antykomunistycznego w środkowej Polsce. Wydawnictwo to, w liczbie ok. 1000 egzemplarzy, rozdawane było bezpłatnie przez przedstawicieli  Fundacji "Pamiętamy" wśród uczestników uroczystości w Radomsku 26 IX 2010 r. [kliknij w okładkę] .

Czytaj również:

Strona główna>

Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

Mieszkałem w Radomsku, gdzie zrobiłem maturę. Znałem wielu starych radomszczan, akowców, którzy opowiadali mi o latach walki z nieludzkim systemem. Wielką radość sprawiło mi odsłonięcie pomnika.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#89975

Piękny pomnik dla pięknych bohaterów. Tych prawdziwych.

Boję się, że to jedna z ostatnich takich odsłon.

To w jaki sposób wychowuje się teraz młodzież, bezpaństwowo, bezpłciowo, bezpatriotycznie jest, obawiam się, zapowiedzią końca naszego państwa. Mówię to z bólem serca i momo wszystko nie chcę w to wierzyć.

Vote up!
0
Vote down!
0
#90113

spotykam na codzień wielu ludzi i obserwuje ich zachowanie i poprostu podejście do patriotyzmu napawa mnie lękiem. Co mówią o Polsce jako ojczyżnie którą niestety Polacy pośrednio odpowiedzialni za wizerunek Polski w świecie, to"nasi POlitycy którzy tak naprawdę są największymi wrogami bo wychodowanymi na organiżmie Polski pokazują naszą ojczyznę w najgorszym świetle w jakim można tylko pokazać światu. Banda po sto kroć banda zdrajców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Żal i niemoc ogarnia duszę krzyczeć i płakać się chce co oni zrobili z tym krajem z tym narodem. Te pomniki za parę lat mogą być tylko na zdjęciach i filmach, barbarzyńcę stać na wszystko.

Vote up!
0
Vote down!
0
#127487