Dyskusja i pokaz filmu "Żołnierze Wyklęci" 16/04

Obrazek użytkownika Żołnierze Wyklęci
Historia

"Żołnierze Wyklęci" - Jak pamiętać? Dyskusja - Leszczyński i Zychowicz / Pokaz filmu "Żołnierze Wyklęci"

16 kwietnia 2012 r., s. 211-213 w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa, godz. 20.00

W kontekście "Żołnierzy Wyklętych" chcemy rozmawiać o tym jak to jest z naszą polską pamięcią historyczną? Czy w ogóle warto pamiętać? A jeśli tak to o czym? Jak mówić o Żołnierzach Wyklętych i o tych którzy z nimi walczyli? Czy racje między tymi którzy mówią o wojnie domowej i tymi którzy mówią o ostatnim powstaniu niepodległościowym rzeczywiście rozłożone są równomiernie?

Do dyskusji zaproszeni zostali Adam Leszczyński z "Gazety Wyborczej" oraz Piotr Zychowicz z "Uważam Rze".

  • "Żołnierze wyklęci" - film Wincentego Ronisza to kolejny pokaz w ramach Nowego Kina Historycznego, cyklu organizowanego przez NZS UW.
  • "Żołnierze wyklęci" żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy nie zaprzestali walki po 1945 roku. Dla wielu - ostatni niezłomni, przykład tego, że nie trzeba kłaniać się okolicznościom.
  • Dla innych "Żołnierze wyklęci" to budowanie przez polską prawicę kolejnych mitów narodowowyzwoleńczych i romantyczna gorączka mającą niewiele wspólnego z faktami historycznymi.
  • 1 marca - dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych", dla niektórych sprawiedliwość dziejowa i przywracanie pamięci o tych których skazano na zapomnienie. Dla innych powód by wyjść z sali sejmowej.

WSTĘP WOLNY!

Strona główna>

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Joe Chal kazdy powinien to zobaczyc.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Joe Chal

#244855

Z góry dziekuję za podanie daty.

www.ratujemyroja.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Petronela

#244866