Rosyjska ruletka ,czyli pijak w tramwaju

Obrazek użytkownika Bajbars
Blog
    Polityka zagraniczna Rosji przypomina  zachowanie agresywnego pijaka w tramwaju. Huczy, rozpycha się, ubliża. a wszyscy usuwają mu się z drogi, bo nikt  nie chce być obrzygany.

    Różnica jest jednak zasadnicza:. Pijak działa instyktownie, Rosja w sposób precyzyjnie skalkulowany, choć godząc się czasem z bardzo wysokim stopniem ryzyka - w końcu nie bez powodu pewną,  specyficzną grę, nazwano rosyjską ruletką.  Pokazową partią tej gry był kubański kryzys rakietowy.. Rosjanie odpuścili dopiero w momencie,  podniesienia w powietrze połowy amerykańskich bombowców strategicznych.   Z wydanymi rozkazami,- o czym szeroka publika dowiedziała się po 10 latach.. Szantaż się nie udał i Rosjanie już nigdy, wobec USA, takiego numeru nie zastosowali. 
   
Wyobrażmy sobie  doświadczenie:
    Pomieszczenie : na podłodze jakieś jadalne, choć niesmaczne liście., szafka A, szafka B. W szafce A umieszczamy banany, w szafce B rozżarzoną płytkę. Wpuszczamy małpę. Wynik jest oczywisty. Po pierwszych  próbach , małpa będzie sięgała  tylko do szafki A.  Nawet po wyczerpaniu się bananów.ignorując szafkę B,  Sytuacja się zmieni, gdy  i do szafki A wsuniemy coś, czym można się poparzyć. Ale pozostańmy przy pierwszejj fazie doświadczenia .
   
   Szafka A to Unia, szafka B to Stany., czynność sięgania zastąpmy grożbą, banany - korzyścią, żar - dostaniem po nosie.. Małpa to Rosja.  Zastosujmy ten schemat do wypowiedzi prezydenta Miedwiediewa, Tej o zastosowaniu środków wojskowych zamiast politycznych,  w razie instalacji tarczy. To sytuacja, gdy do szafki A można się dostać, tylko przez szafkę B, Co zrobi małpa?  Powinna sobie odpuścić i zacząć żreć liście, a  o szafkach zapomnieć, Małpa może być jednak tak rozeżlona, że rzuci się na prowadzących eksperymrnt i ich pogryzie. Ze skutkiem fatalnym dla nich i dla siebie.
   Na szczęście mamy do czynienia,  nie z małpą ani pijakiem, a z Rosją.  Rosją której car doskonale zdaje sobie sprawę, że jedyną militarną odpowiedzią, może być powiększenie obwodu, i tak już monstrualnych, czap żołnierzy, Na nasze nieszczęście, nawet taki krok, może śmiertelnie przerazić polityków starej Unii i skłonić ich do zachowywania się jak pijane małpy.  (vide histeria irlandzka). Wtedy możemy zostać solidnie obrzygani. Ale to chyba niewielka cena za niezależność.
  ,
Ocena wpisu: 
Brak głosów