Wrocław - spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

Obrazek użytkownika kles
Blog

 

W sobotę , 12.11.2011,

autor książki 'BESTIE'

- Tadeusz Płużański - zaprasza czytelników na spotkanie we Wrocławiu

 

'Bestie' - zapis osobistego śledztwa, kilkunastu lat pracy; to historyczny, reporterski akt oskarżenia wobec tytułowych bestii – ludzi dożywających wśród nas spokojnej starości jako szanowani obywatele; katów odwracających role sprzed lat.

Książka przybliża sylwetki bezpośrednich oprawców oraz ich moco- i zleceniodawców. Poznajemy morderców Generała „Nila”, Rotmistrza Pileckiego, „Warszyca” i tysięcy innych – często bezimiennych - bohaterów. Tak się składa, że biografie specjalistów od skracania życiorysów są najczęściej dość długie .

 

Tytuł warto polecić szczególnie tym, którzy łatwo dają dziś wiarę, że PRL tworzyli jacyś zabłąkani idealiści, że to też był nasz własny kraj, tylko taki trochę inny - wręcz śmieszny. To lektura dla tych co za przejaw choroby psychicznej uważają zajmowanie się przeszłością albo zadawanie trudnych pytań jakimś starcom.

Z książki wyłania się obraz współczesnej walki o świadomość historyczną Polaków. Autor pomaga nam ustawić należyte proporcje – to właśnie

AMNEZJA JEST CHOROBĄ,

a amnezja zbiorowa jest przyczyną niemocy społeczeństwa, której właśnie doświadczamy, a na co poruszającym dowodem jest książka Tadeusza Płużańskiego.

 

"(…) Lekturze książki „Bestie" towarzyszy rozpacz - przedstawione jest w niej morze ludzkiej krzywdy, bezprawia, równocześnie gniewu. Jak to możliwe, że za rozliczenia zabrano się tak późno i to w trybie praktycznie uniemożliwiającym wydanie sprawiedliwego wyroku? Na dobrych posadach, ciepłych emeryturach lub emigracji większość zbrodniarzy doczekała późnego wieku i zmarła, nie doświadczywszy żadnej, nawet najmniejszej kary za swoje zbrodnie.
Jedyna pociecha, że dzięki książce pozostaną na stale w Panteonie Narodowej Hańby!"

  • Marcin Wolski

Podczas spotkania będzie nam towarzyszyć z gitarą Antoni Kamiński - posłuchajmy:

 

Tadeusz M. Płużański - historyk, specjalista od powojennej historii Polski, publicysta, szef działu Opinie „Super Expressu”. Publikuje m.in. w „Najwyższym Czasie!”, „Gazecie Polskiej”, „Naszej Polsce”. Od lat związany z „Biuletynem Informacyjnym” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Autor jest synem Tadeusza Płużańskiego, więźnia Stutthofu, skazanego w prl wraz z Rotmistrzem Witoldem Pileckim na karę śmierci. Jego wyrok zamieniono potem na karę dożywocia.

 

Spotkajmy się z Autorem w sobotę, 12.11. godz. 15:30,

w kawiarni Domu Parafialnego kościoła Św.Karola Boromeusza ul.Oficerska 3 (wejście przez bramę, wg planu sytuacyjnego)

Pozdrawiam i ... do zobaczenia na spotkaniu

data przebita na 12.11.2011 Hun

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Zbiorowa amnezja wsrod Polakow, nastapila juz po czterech latach od 89 roku, kiedy to glosowano ze skutkiem na komuchow, dajac im mozliwosc oficjalnego rzadzenia przez dziesiec lat. To jest hanba nas jako narodu i tego powinnismy sie wstydzic, ale smiem twierdzic, ze tych wstydzacych jest bardzo malo. Do dzisiaj mozna uslyszec jakiego wspanialego mielismy prezydenta Kwasniewskiego i juz dawno wszyscy zapomnieli jak to bylo kiedy rzadzil Miller. Ten zbuk, ktory za jednego rubla sprzedalby Polske, ma sie dobrze i po 20-stu latach, niby wolnosci, nadal bryluje w politycznej przestrzeni. Czy to nie jest najlepszym dowodem jakim przegranym jestesmy spoleczenstwem, jalowym mentalnie i czy mozemy byc zaskoczeni, ze takie bestie jak Wolinska, Michnik sa bezkarni.
Jestesmy tak oglupialym narodem, ze wystarczyly media, aby zatracic w sobie poczucie prawdy, ludzkiej przyzwoitosci i jak ta bezmyslna masa glosujemy na wodza Tuska, ale nie dlatego, ze byl dobrym premierem, ale dlatego, zeby nie wygral Kaczynski. Bezmyslna masa nie ma i nie bedzie miala nigdy wlasnego zdania....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#197391