Wrocław   -  spotkanie 2 marca - T. Płużański

Obrazek użytkownika kles
Ogłoszenie

 W piątek , 2.03.2012, Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN zaprasza na Dyskusyjny Klub Filmowy - Żołnierze Wyklęci - spotkania autorskie, kiermasz książek tematycznych, projekcja filmu i dyskusje z zaproszonymi gośćmi.

Jednym z gości będzie Autor książki 'BESTIE' - Tadeusz M.Płużański

 

'Bestie' - zapis osobistego śledztwa, efekt kilkunastu lat pracy; to historyczny, reporterski akt oskarżenia wobec tytułowych bestii – ludzi dożywających wśród nas spokojnej starości jako szanowani obywatele; katów odwracających role sprzed lat.

Książka przybliża sylwetki bezpośrednich oprawców oraz ich moco- i zleceniodawców. Poznajemy morderców Generała „Nila”, Rotmistrza Pileckiego, „Warszyca” i tysięcy innych – często bezimiennych - bohaterów. Tak się składa, że biografie specjalistów od skracania życiorysów są najczęściej dość długie .

 

Tytuł warto polecić szczególnie tym, którzy łatwo dają dziś wiarę, że PRL tworzyli jacyś zabłąkani idealiści, że to też był nasz własny kraj, tylko taki trochę inny - wręcz śmieszny. To lektura dla tych co za przejaw choroby psychicznej uważają zajmowanie się przeszłością albo zadawanie trudnych pytań jakimś starcom.

Z książki wyłania się obraz współczesnej walki o świadomość historyczną Polaków. Autor pomaga nam ustawić należyte proporcje – to właśnie

AMNEZJA JEST CHOROBĄ,

a amnezja zbiorowa jest przyczyną niemocy społeczeństwa, której właśnie doświadczamy, a na co poruszającym dowodem jest książka Tadeusza M.Płużańskiego.

"(…) Lekturze książki „Bestie" towarzyszy rozpacz - przedstawione jest w niej morze ludzkiej krzywdy, bezprawia, równocześnie gniewu. Jak to możliwe, że za rozliczenia zabrano się tak późno i to w trybie praktycznie uniemożliwiającym wydanie sprawiedliwego wyroku? Na dobrych posadach, ciepłych emeryturach lub emigracji większość zbrodniarzy doczekała późnego wieku i zmarła, nie doświadczywszy żadnej, nawet najmniejszej kary za swoje zbrodnie.
Jedyna pociecha, że dzięki książce pozostaną na stale w Panteonie Narodowej Hańby!"

  • Marcin Wolski

 

Tadeusz M. Płużański - historyk, specjalista od powojennej historii Polski, publicysta, szef działu Opinie „Super Expressu”. Publikował m.in. w „Najwyższym Czasie!”, „Gazecie Polskiej”, „"Naszej Polsce”. Od lat związany z „Biuletynem Informacyjnym” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Autor jest synem Tadeusza Płużańskiego, więźnia Stutthofu, skazanego w prl wraz z Rotmistrzem Witoldem Pileckim na karę śmierci, a następnie ułaskawionego (wyrok zamieniono na dożywocie).

 

Spotkanie w piątek, 2 marca o godz. 18:00, sala 105 (Ip) na pl. Solidarności 1/3/5

 

Pozdrawiam i ... do zobaczenia na spotkaniu

Ocena wpisu: 
Brak głosów