Polskę na 54 Biennale Sztuki w Wenecji reprezentuje obywatelka Izraela

Obrazek użytkownika Jacyl
Kultura

Aktualnie trwa w Wenecji 54 Biennale Sztuki.

Polskę reprezentuje izraelska artystka Yael Bartany. 

A teraz trochę historii jak do tego doszło:

14 grudnia 2010 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się posiedzenie Jury konkursu na projekt wystawy reprezentującej Polskę na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki.

W skład jury wchodzili: Bożena Czubak, Bartłomiej Gutowski, Donata Jaworska, Joanna Kiliszek, Katarzyna Kozyra, Anda Rottenberg, Karol Sienkiewicz, Stach Szabłowski, Monika Szewczyk, Adam Szymczyk, Agnieszka Tarasiuk i Hanna Wróblewska.

Końcowe oświadczenie Jury odnośnie wyniku konkursu brzmi:

Po burzliwej dyskusji Jury Konkursu na projekt wystawy do Pawilonu Polskiego na 54. Biennale Sztuki w Wenecji wybrało projekt izraelskiej artystki Yael Bartany "...And Europe Will Be Stunned / ...i zadziwi się Europa". Kuratorami projektu są Sebastian Cichocki i Galit Eilat. W pawilonie "Polonia" zostanie pokazana trylogia, z której dotychczas powstały filmy "Mary koszmary" w 2007 oraz "Mur i wieża" w 2009 roku. Zamknięciem cyklu będzie nowy film artystki zatytułowany "... i zadziwi się Europa". Jego premiera odbędzie się na 54. Biennale Sztuki w Wenecji. ( za www.obieg.pl).

W dniu 17 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaakceptował wynik konkursu, mówiąc „To dowód na to, że w polskiej kulturze nastąpił czas otwarcia i poszerzonej współpracy”.

W pierwszym filmie „Mary koszmary” artystka wzywa Żydów do powrotu do Polski. Osobą wypowiadającą te słowa jest młody Sierakowski.

W związku z tym mam następujące pytania:

1. Dlaczego kulturę Polską reprezentuje osoba która ma obywatelstwo innego kraju. To nie mamy już u nas artystów którzy mają obywatelstwo polskie?

2. Kto dopuścił do tego aby na międzynarodowym, jednym z największych wydarzeń kulturalnych świata (czy nam się to podoba czy nie) nawoływano do powrotu do Polski obywateli innego kraju. To brzmi jak namawianie do „pokojowej okupacji”.

Dosyć ciekawe, że nasze media jakoś nie rozpisują się o tej konkretnej ekspozycji i jej szczegółach.

Ale cóż, lepiej żeby „akum” o niektórych rzeczach nie wiedział.

Na koniec chciałbym tylko przypomnieć trochę historii i świętej księgi Żydów „Talmudu”.

W Białymstoku skąd pochodzi artystka było jedno z większych skupiska Żydów dla których Talmud był świętą księgą. A w Talmudzie w traktacie „Szalum aruchem” jest napisane, że wszystko co „akuma” jest bezpańskie i staje się własnością tego Żyda który pierwszy je zajmie. (dla wyjaśnienia – wyrażenie „akum” oznacza katolika).

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Skoro komisję stanowiły osoby (częściowo) polskojęzyczne które tylko tyle mają wspólnego z naszym krajem że tu doją państwową kasę za szkalowanie Polaków, Katolików i Ojca Świętego (Anda Rotenberg) to nic dziwnego że bybrali swoją krajankę żeby też trochę zarobiła na głupich polaczkach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#162821

daleka!
Jacyl! nie badż drobiazgowy!
PO "Hafcie Polskim". "Bączku" to tylko kontynuacja!
Kozyra Ada Rottermund i jak tam jej Rottenberg więc i na biennale wysłano pracę obywatelki Nowego Wspaniałego Świata.
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#162827

Był obszerny art. w 'Wysokich obcasach'. Życie spłatało artystce figla, bo za pomocą okołoartystycznych manipulacji chciała wyciągnąć ludzi na ulice, a tu Smoleńsk spowodował, że wielu Polaków pojechało do Warszawy i ustawiło się w długie kolejki do pożegnania Pierwszej Pary. Ciekawe, że wyciągnięcie ludzi 'na Serakowskiego' jest cacy i nawet TEN rząd daje na to pieniądze, a samorzutne wyjście Polaków i pokazanie Solidarności rok 2010 jest wysoce naganne, mimo, że rząd nie dotował ani złotówki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#162848

Gawronski Rafzen
Nie widzimy w tym nic nie normalnego. Jeżeli interesy wrogich mocarstw są reprezentowane w Polsce przez premiera lub Prezydenta to taka sprawa odpowiada linii politycznej władzy w Polsce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Gawronski Rafzen

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

#162909