Donaldowa mentorka powstrzymana

Obrazek użytkownika puszczyk
Gospodarka

Rządy Donalda Tuska w podręcznikach historii mają szansę zapisać się jako okres w którym władza stosowała masę sztuczek delikatnie mówiąc z prawem niewiele mających wspólnego. O ile władza PiS działała w granicach prawa o tyle zamiatanie spraw oczywistych pod dywan i stosowanie różnych wątpliwych prawnie wybiegów z łamaniem prawa włącznie. Przykładów nie brakuje chociażby odwołanie Kamińskiego z funkcji szefa CBA bez opinii Prezydenta RP czy też przejęcie funkcji Prezydenta RP bez aktu zgonu Lecha Kaczyńskiego, a skończywszy na uniemożliwieniu sprawowania mandatu posła przez marszałka Grzegorza Schetynę.
Tematem tej notki jest jednak sprawa na którą dziś ktoś zwrócił mi uwagę, a dotyczy ona tego co dzieje się za naszą granicą na Odrze i Nysie. Znana nam wszystkim donaldowa mentorka już tak słodkiego życia nie ma gdyż tam sprawniej działa demokracja. Otóż Pani Merkel chciała sobie bardzo ułatwić wprowadzanie ewentualnych kolejnych doładowań EFSF. Postanowiła przeforsować powstanie specjalnego tajnego gremium składającego się z dziewięciu posłów, które miało zostać zaprzysiężone wczoraj, aby podejmować w imieniu wszystkich posłów większość decyzji.
Właśnie na tej bazie powstał problem który został zaskarżony do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe przez dwóch socjaldemokratycznych posłów.
Sędziowie przyznali rację skarżącym. Aż do wydania końcowego wyroku wstrzymali możliwość ukonstytuowania tajnego dziewięcioosobowego gremium, uznawszy, że jego powołanie i dalsze podejmowanie przez ten organ tak zasadniczych decyzji będzie niezgodne z konstytucją. W praktyce oznacza to, że w tej materii unieważniono wcześniejsze decyzje Bundestagu. A to znacznie utrudni podejmowanie jakichkolwiek decyzji w kwestii EFSF przez rząd Angeli Merkel.
Cała sytuacja sprawia iż zwiększenie funduszu EFSF jest wciąż niepewne.

http://puszczyk.salon24.pl/
http://niepoprawni.pl/blogs/puszczyk

PS. Trzeba dodatkowo przypomnieć iż Słowacja została wyłączona z dalszego zwiększania EFSF o czym niestety nasze media jakoś stosunkowo cicho siedzą.

Źródła:
http://naszdziennik.pl/index.php?dat=20111029&typ=sw&id=sw11.txt
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Slowacja-nie-wezmie-udzialu-w-zwiekszeniu-EFSF-2428353.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów