Afera śmieciowa, Platforma Obywatelska wie, jak uderzyć po kieszeni najbiedniejszych

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Kraj

PO szykuje nowy przekręt pod tytułem afera śmieciowa

Zacznę od jednej ze stałych pozycji mego skromnego budżetu domowego.
Mieszkając w domku jednorodzinnym płacę obecnie za wywóz śmieci 450 złotych rocznie, (czyli 37,5 zł miesięcznie).
Według projektu uchwały "prezdenty" Hanny Gronkiewicz-Waltz będę płacić 1068 złotych rocznie (124,60 zł miesięcznie) czyli o 618 złotych - rocznie więcej. Wzrost opłaty 137 procent!

W ostatnich dniach kolejne warszawskie Rady Dzielnic zdecydowanie negatywnie opiniują projekt [Druk nr 1679 z dnia 28.02.2013 r] Uchwały Rady Miasta st. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik określonej pojemności.

Stanowcze protesty dotyczą wielu aspektów przedstawionego projektu opłat:

(1) Brak jakichkolwiek konsultacji tego projektu w Dzielnicy.

(2) Propozycje stawek oznaczają wprowadzenie skandalicznej nierówności obywateli wobec prawa.

(3) Proponowane stawki opłat są wielokrotnie wyższe w stosunku do obowiązujących obecnie.

(4) Ujawniono firmom biorącym udział w przetargu cennik, według którego będą odbierane odpady od mieszkańców, co stanowi zaprzeczenie zasad wolnego rynku w sprawie przetargów publicznych i spowoduje zawyżenie ofert przetargowych.

(5) Pomimo ustanowienia monopolu firmy, która wygra przetarg, a co za tym idzie ma możliwość zoptymalizowania kosztów własnych, wielokrotnie wzrasta opłata za wywóz odpadów.

Zgodnie z projektem uchwały opłaty w domach wielorodzinnych uzależnione są od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym i wynoszą od 19,50 zł w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego do 56,00 zł w przypadku gospodarstwa domowego czteroosobowego lub większego.

W przypadku domów jednorodzinnych opłata jest wyliczana od gospodarstwa domowego i wynosi 89,00 zł niezależnie od liczby osób w nim zamieszkujących. Osoba samotna w domu jednorodzinnym będzie płaciła 4,5 razy więcej niż osoba samotna w domu wielorodzinnym, jest to skandaliczna nierówność obywateli wobec prawa.
Powyższe stawki dotyczą odpadów komunalnych segregowanych, natomiast w przypadku braku segregacji opłaty wynoszą odpowiednio od 27,30 zł do 78,40 zł w domach wielorodzinnych i 124,60 zł od gospodarstwa domowego w domu jednorodzinnym.

W domach wielorodzinnych opłata za usuwanie odpadów komunalnych niesegregowanych wynosi od 4 do 7 zł miesięcznie od osoby, a ma wynosić 27,30 zł. - przeszło 4-krotnie więcej.

Poniżej wykażę, że opłaty przy zmianie organizacji powinny ulec obniżeniu, a nie podwyższeniu.
Po danym terenie jeżdżą u mnie obecnie śmieciarki z wielu firm – po mojej ulicy na przykład przejeżdżają samochody 6 firm, czyli jest 6 razy więcej hałasu, spalin i zużycia nawierzchni. Ta sprawa oczywiście wymaga organizacyjnego uregulowania. Jeżeli dany teren obsługiwać będzie jedna śmieciarka, ilość przejazdów spadnie sześciokrotnie, czyli potanieje wtedy wywóz (optymalizacja kosztów: oszczędność czasu, kosztów amortyzacji i paliwa), bo oczywiste jest, że koszty jednostkowe spadną wtedy wielokrotnie!

Rządzący z Platformy Obywatelskiej Rady Warszawy, którzy wysmażyli ten projekt, uważają widać, że jest odwrotnie, bo wielokrotnie chcą podwyższyć opłaty.

A skoro ustalono już wysokość opłat, działacze samorządowi Platformy Obywatelskiej wiedzą już kto, i za jakie pieniądze, wygra w przyszłości przetargi za wywóz śmieci. Przekręt?

Kto zapłaci za to? Oczywiście najbiedniejsi, im bowiem zabraknie pieniędzy.

Tak jak brakuje teraz na rachunki za energię i lekarstwa, na które nie stać setki tysięcy Polaków, teraz dodatkowo dojdą rachunki za wywóz śmieci.

Ci którzy zarabiają 8-10 tys zł miesięcznie i biorą roczne kilkudziesięciotysięczne nagrody na pewno tego nie odczują. Dla nas 90 zł miesięcznie więcej - oznacza znaczny albo wielki uszczerbek w budżecie!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Może wreście Warszawiaki się obudzą,i z hukiem wyrzucą Hajke bufetową z urzędu,bo jak nie,to ceny jeszcze wzrosną,a nagrody i pensje urzędasów wzrastają,bufetowa jest szczodra dla swoich przydupasów,i lekko rozdaje im fundusze,

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#341356

Władza PO-wa w Białymstoku postanowiła, że śmiecą metry kwadratowe, a nie ludzie.

Do tej pory płaciłem 130 zł co 3 miesiące, a teraz zabulę dwa razy tle, conajmniej.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#341384

Coś marny odzew, widocznie komentujący są po tej drugiej stronie (>10 tys.)

Jakże typowa reakcja: "może się obudzą...",  'zapłacę więcej" - i nic poza tym: moze ktoś coś zrobi. A może sami się ruszycie i zaczniecie to bierne społeczeństwo organizować?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#341412

Dzielnicy Wawer sprawę opłat oprotestowali, nawet ci z opcji PO-SLD, następny ruch - ze strony Rady Warszawy.
Myślę, ze w następnym marszu protestacyjnym mieszkańcy dołączą się z hasłami "śmieciowymi".
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#341575

Śmieci to jest ulubiona domena mafii, zwłaszcza włoskiej z jej mackami, podobno to jest bardzo dochodowy biznes.
Podobnie jak budowa dróg czy np. stadionów - po drodze gubią się gdzieś pieniądze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#341600

Byłem orędownikiem tej ustawy ale spaczenie jej przez miasto przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Przecież powinno być taniej a przynajmniej nie drożej!!!!!!!!!!!!!!.
Płacę za dwie osoby 51 zł miesięcznie za 240 litrowy pojemnik wywożony 2 razy w miesiącu. i tak pojemnik nie zawsze jest pełen. Moja mama mieszkająca sama w domku płaci 42 zł za pojemnik 120 litrowy wywożony 2 razy w miesiącu.
Podwyżka to jawne złodziejstwo. Trzeba byłoby zorganizować akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego. Dlaczego mam płacić więcej i w dodatku wielokrotnie więcej od mieszkańca bloku?. Sam głosowałem na Panią Prezydent i teraz mi się odwdzięczyła. Granda i Złodziejstwo przez duże Z.
Jedynym wytłumaczeniem jest skok na kasę przez Miasto lub totalne nieudacznictwo urzędników wobec firm śmieciowych. Jedno i drugie dyskwalifikuje.
Jak tego nie zmienią to czerwona kartka na razie tylko jeszcze żółta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#341964

delikatne określenie.
Jak dawać będziemy żółte kartki zamiast od razu kopa w d...ę,
to podwyższą jeszcze bardziej, widząc naiwność splatformowanych obywateli.
Pozdrawiam!
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#342119