Zmiana obrazu debaty publicznej

Obrazek użytkownika adriano
Kraj

Na zdjęciu Marek Kacprzak, You Tube

Początkiem zmian obrazu debaty publicznej była odważna, bezkompromisowa postawa Bronisława Wildsteina i profesora Andrzeja Nowaka, którzy nie dali się zepchnąć na margines w dyskusji o sprawach ważnych dla Polski.

24 września 2013 w jednym z programów TV Republika  z cyklu „Bronisław Wildstein Przedstawia” doszło do burzliwej debaty z udziałem rosyjskiego korespondenta prasowego Władimira Kirianowa, historyka Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzeja Nowak, historyka prof. Mikołaja Iwanowa, oraz dyplomaty Wiktora Rossa. Tematem była imperialna polityka współczesnej Rosji.

Rosyjskiemu dziennikarzowi nie spodobało się, że profesor Nowak zaczął mówić o manewrach wojskowych Zapad 2013, które przeprowadzają siły militarne Rosji i Białorusi. Rosyjski gość programu  ciągle przerywał wypowiedzi prowadzącego oraz pozostałych gości, często w sposób złośliwy.

- Proszę mi pozwolić powiedzieć do końca – stwierdził wreszcie poirytowany prof. Nowak, bo Rosjanin przez kilka minut nie dopuszczał nikogo do głosu.

- Nie, nie pozwolę – odpowiedział Kirianow.

Bronisław Wildstein namawiał dziennikarza do kulturalnej dyskusji, ale na niewiele to się zdało. Kirianow nadal prowadził monolog.

Wtedy przeciwko butnej i niegrzecznej postawie Kirianowa zaprotestował prof. Nowak, wychodząc ze studia.

Po burzliwej dyskusji z prowadzącym, rosyjski dziennikarz nagle poczuł się obrażony i również wyszedł ze studia.

 

Profesor Chris Cieszewski uczy dziennikarza Marka Kacprzaka kulturalnej dyskusji

Miesiąc później 23 października profesor Chris Cieszewski był gościem Marka Kacprzaka z Polsat News.

Profesor Cieszewski- amerykański naukowiec polskiego pochodzenia, wykładowca w Warnell School of Forestry and Natural Resources University of Georgia, redaktor naczelny czasopisma naukowego Open Forest Science and Mathematical and Computational Forestry & Natural-Resource Sciences (MCFNS), członek komitetów redakcyjnych w 5 międzynarodowych czasopismach naukowych, recenzent pracujący dla 23 międzynarodowych naukowych czasopism,  podczas II konferencji smoleńskiej odbywającej się w dniach 21-22 października dowodził, że smoleńska brzoza była złamana przynajmniej przed 5 kwietnia.  

Po wykładach na konferencji profesor został zaproszony do studia Polsat News. Rozmowę z nim przeprowadzał Marek Kacprzak.

Pierwsze pytanie dziennikarza brzmiało: Czy naukowiec jest człowiekiem omylnym?

Drugie pytanie: Czy to jest ostatecznie przebadane, ustalone czy to jest tylko teza?

Prof. Cieszewski krótko powiedział o wynikach swoich badań w sprawie smoleńskiej brzozy i naukowcach  referujących jego pracę.

Przez cały wywiad Marek Kacprzak nie zapytał o metodologię badań prof. Cieszewskiego, skupiał się tylko na przerywaniu i dyskredytowaniu ustaleń rozmówcy. Zadawał pytania, całkowicie niezwiązane z pracą profesora, próbował go pouczać aby ten nie stosował w Polsce pewnych gestów. Laptop, którzy przyniósł ze sobą prof. Cieszewski w celu zaprezentowania wyników swojej pracy był podczas wywiadu bezużyteczny.

W odpowiedzi na ataki Kacprzaka profesor Cieszewski powiedział o niskiej kulturze dyskusji, którą reprezentują polskie media, mówił o przerywaniu, szkalowaniu, o wyjmowaniu wypowiedzi z kontekstu i o tym jak interpretuje się gesty dla potrzeb propagandy. Kiedy dziennikarz próbował przerywać wypowiedzi profesora, ten odpowiadał na to inteligentnym: „przepraszam, że przerywam”, dodał też, że umówił się z dziennikarzem, że ten będzie mu pozwalał w pełni się wypowiedzieć. Zagroził opuszczeniem studia co troszkę przywołało prowadzącego do porządku.

Kacprzak próbował obwinić profesora o to, że Antoni Macierewicz- przewodniczący zespołu parlamentarnego do spraw badania przyczyn katastrofy smoleńskiej całkowicie wykluczył tzw. „pancerną brzozę” jako przyczynę katastrofy smoleńskiej. Na ten zarzut profesor Cieszewski odpowiedział, że poseł jest dorosłym człowiekiem i że nie będzie odpowiadał za jego wypowiedzi.

Pod koniec rozmowy profesor Cieszewski uczył dziennikarza jak powinien zadawać pytania nie będąc specjalistą w danej dziedzinie.

Chris Cieszewski studiu Polsatu był zrelaksowany, żartował i podczas całej rozmowy siedział swobodnie odchylony do tyłu. Natomiast Marek Kacprzak poruszał się nerwowo i robił „kwaśne” miny. Wolny człowiek z Zachodu pokazał  jak należy rozmawiać z dziennikarskimi funkcjonariuszami.

 

Elbanowska kontra Kuźniar

8 listopada Karolina Elbanowska była gościem Jarosława Kuźniara. Dziennikarz przerywał organizatorce akcji „Ratujmy maluchy” w pół słowa, nazwał wyniki badań NIKu badaniami mało reprezentatywnymi.

Kiedy Karolina Elbanowska zarzuciła mu manipulację on odpowiedział tym samym i dalej jej przerywał. Jego rozmówczyni nie mogła skończyć żadnej wypowiedzi. W końcu wstała i powiedziała, że wychodzi. Kuźniar postanowił jednak ją zatrzymać i rozmowa trwała dalej. Jego rozmówczyni mogła wyłożyć widzom TVN24 swoje racje.

http://www.tvn24.pl/elbanowska-broni-raportu-burzliwa-dyskusja-w-studiu-tvn24,369860,s.html

10 listopada gośćmi radiowego programu Moniki Olejnik byli: Cezary Michalski, prof. Ireneusz Krzemiński, poseł Andrzej Jaworski i prof. Jan Żaryn.

Jan Żaryn w pewnym momencie dyskusji przeszedł do kwestii katastrofy smoleńskiej.

-Fundament bardzo głębokiego rozbicia narodu polskiego to konsekwencja polityki rządu po 10 kwietnia. Nie chcę się powtarzać, ale to wszystko, co wówczas się stało, a przede wszystkim uległość rządu polskiego wobec rosyjskiej narracji i kłamstw spowodowało, że dzisiaj trudno jest rozmawiać- zauważył profesor Żaryn

Te słowa wywołały ostrą reakcję profesora Ireneusza Krzemińskiego:

- Myślałem, że dzisiaj dyskusja będzie na jakimś poważniejszym poziomie. Jeśli będziemy mówili na temat idiotyzmów, zarzutów o zdradę o katastrofę smoleńską, jest to zbrodniczy zabieg polityczny na świadomości społecznej.- powiedział prof. Krzemiński

Według profesora Krzemińskiego prof. Żaryn reprezentuje „ciemną stronę polskości” co spotkało się z opinią prof. Żaryna, że ta wypowiedź jest żenująca.

Prof. Żaryn co chwilę zauważał, że cięgle mu się przerywa i dodał, że też potrafi być niegrzeczny jak prof. Krzemiński.

- Z chamami nie da się rozmawiać. Dlaczego musicie ciągle przerywać. Ja powinienem wyjść od samego początku. Po co tak się zachowywać? Jest pan chamem, bo pan przerywa wypowiedzi. oświadczył prof. Żaryn.

Prof. Krzemiński nie pozostał dłużny, mówiąc że chce być chamem bo nie może już wysłuchiwać „głupot”  swojego adwersarza.

Po awanturze, w którą włączył się pod koniec Cezary Michalski i poseł Jaworski, prof. Żaryn oświadczył, że nie będzie zabierał już głosu bo „to nie jest stół, przy którym chce się siedzieć”.

Dzięki powstającym wolnym mediom, „obóz patriotyczny” poczuł, że ma więcej do powiedzenia, że można odważnie i bezkompromisowo wyrażać swoje opinie, niezależnie czy jest się gościem w niedawno powstałej niezależnej od władzy TV Republika, niezależnej prasie czy w mediach prorządowych, ale przełomowym momentem był wywiad jakiego udzielił Markowi Kacprzakowi prof. Chris Cieszewski. Profesor Cieszewski najlepiej pokazał jak w sytuacji frontalnego ataku medialnego powinien zachowywać się człowiek wewnętrznie wolny, pokazał, że można iść do studia na luzie, bez kompleksów i że można je w dowolnym momencie opuścić. Człowiek wolny ma swoją godność, jego czas jest cenny i nie musi poddawać się brutalnej nagonce.

 http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/zmiana-obrazu-debaty-publicznej.html

Żródło: AS, nezalezna.pl, tvn24.pl Polsat News, Telewizja Republika, You Tube

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pozdrowienia

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#389819

nauczyć i czerpać wzór jak korespondować z funkcjonariuszami głównego ścieku.
Funkcjonariuszami bo dziennikarzami są żadnymi.

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#389835