Skandaliczna kara dla Radia Maryja!

Obrazek użytkownika adriano
Kraj

Według KRRiTV nie można mówić za dobrze o SKOKach, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz o Naszym Dzienniku

 

Rada dopatrzyła się reklamy na falach RM.

11 Maja według KRRiTV w RM miały być wypowiedziane słowa:

Ta ogólnopolska prasa codzienna, to już tylko czysto polska, to już tylko „Nasz Dziennik”, proszę państwa i czytając go, kupując go, wspieracie, by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej.

Inne treści które nie spodobały się radzie to:

W naszej uczelni, która mimo, że jest bardzo młoda, jest wysoko notowana w rankingach, mają zajęcia bardzo dobrzy profesorzy i wykładowcy (...) Serdecznie dziękujemy - Bóg zapłać - tym, którzy pomagają, by studenci mogli studiować u nas nawet za darmo. Studiować i formować swoje osobowości. Dziękujemy m.in. SKOK-om Stefczyka oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z Polonii.

Poniżej zamieszczam cytaty z portalu wpolityce.pl:

"Rada uznała, że ukrytą reklamę zawierała też audycja "Rozmowy Niedokończone" z 12 maja. Program w całości poświęcony był toruńskiej uczelni. W trakcie audycji podano numer telefonu, pod którym można dowiedzieć się o kierunkach studiów. Padały w niej także stwierdzenia: "szkoła dla ludzi z pasją", "studia inżynierskie, a nie tylko licencjackie", "wykazanie się w cv pracą w zespole jest bardzo dobrze widziane wśród pracodawców", "uczelnia czołowa w Polsce, a także w świecie".

Podczas spotkania wykorzystano wypowiedzi studentów uczelni do zachwalania szkoły i prowadzonych w niej zajęć.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane.

W opisanych wyżej przykładach komunikatów niewątpliwy jest zamiar nadawcy osiągnięcia skutku reklamowego w interesie podmiotów autonomicznych wobec nadawcy - WSKSiM w Toruniu, „Naszego Dziennika”, SKOK. Używanie przez prowadzącego i gości sformułowań o zabarwieniu promocyjnym, jednoznacznie pozytywnie wartościującym, zachęcającym do zakupu lub udziału, zapraszającym, wyczerpuje znamiona przekazu o charakterze reklamowym

- uznała Krajowa Rada.

W ocenie KRRiT tego typu przekazy - niewyodrębnione wyraźnie w programie i nieoznaczone w sposób niebudzący wątpliwości, że są reklamami i nie pochodzą od nadawcy - sprawiają, że odbiorca może odnieść wrażenie, iż nie stanowią one materiału promocyjnego, lecz są informacją obiektywną o towarach i usługach, przekazywaną przez nadawcę. Krajowa Rada podkreśliła też, że Radio Maryja posiada status nadawcy społecznego, a taki nie może nadawać reklam lub telesprzedaży oraz sponsorowanych audycji."

I teraz pytanie: czy Krajowa Rada nie widzi niczego złego w reklamowaniu w porannych przeglądach prasy gazet takich jak Wyborcza czy Newsweek? Czy stacje telewizyjne nie stosują kryptoreklamy? Jeżeli nie to gdzie są cytaty w porannych programach TVNów z Naszego Dziennika czy Uważam Rze?

http://wpolityce.pl/wydarzenia/25898-krrit-karze-finansowo-radio-maryja-nie-wolno-mowic-za-dobrze-o-naszym-dzienniku-torunskiej-szkole-i-skok-ach

 

 

Brak głosów

Komentarze

Dyszka za informację i artykuł.

KRRiTV już pokazała co umie, a to jest pokazu ciąg dalszy.
Wolę więcej o nich nie pisać, bo byłyby to wyłącznie "wyrażenia powszechnie uznawane za obelżywe", "mowa nienawiści" lub "grożby karalne".
Wszystko przez to, że w szkole uczono mnie, by zawsze odpowiednie dać rzeczy słowo...
Dlatego słuszne są ostatnie działania w zakresie POprawienia szkolnictwa by takich jak ja było coraz mniej;)

Pozdrawiam
Pasiu

Vote up!
0
Vote down!
0

Pasiu

#241831

Ja zadałbym pytanie natury bardziej ogólnej.
Czy przedstawianie matolskich rządów w jednoznacznie
pozytywnym świetle nie jest reklamą?
Czy WSZYSTKIE reżimowe media, nie powinny wobec tego
zostać ukarane?
Przecież ukrywanie wad i nadawanie nieistniejących zalet, to domena reklamy, nie zaś dziennikarstwa.
Pozdrawiam

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#241875

jw

Vote up!
0
Vote down!
0
#241916