Złodziejska prywatyzacja

Obrazek użytkownika Bacz
Gospodarka

Firmy państwowe stanowią własność całego narodu, pracownik firmy państwowej nie jest w większej części właścicielem firmy w której pracuje niż każdy inny obywatel.

Z powyższych oczywistych założeń wynika, że uczciwy i praktyczny sposób prywatyzacji to licytacja państwowej firmy w celu otrzymania maksymalnej ceny. Pieniądze z prywatyzacji trafiają do budżetu i są wydawane na potrzeby narodu zgodnie z decyzją odpowiednich władz państwa. Niestety duża ilość prywatyzacji odbywa się w procedurach, które umożliwiają załogom firm państwowych legalne okradanie reszty społeczeństwa.

Pierwszy sposób legalnego rabunku przewiduje ustawa, która stanowi, że w wypadku przekształcania przedsiębiorstwa państwowego w spółkę (co jest konieczne jeśli ma nastąpić prywatyzacja, ale rząd może przekształcać także bez zamiaru prywatyzowania) pracownicy otrzymają 15% akcyj spółki.

Drugi sposób legalnego rabunku polega na tym, że kupujący oprócz tego że musi się dogadać z rządem co do ceny, to musi się jeszcze dogadać ze związkami zawodowymi co do pakietu socjalnego i inwestycyjnego. Pakiet socjalny zwykle gwarantuje albo przetrzymanie przez parę lat bez zwalniania albo zwolnienie z dużą odprawą pracowników, którzy (mówiąc eufemistycznie) nie są bardzo przydatni w firmie, a którzy, tak się jakoś dziwnie składa, licznie występują w państwowych firmach. Pakiet "inwestycyjny" ma za zadanie takie doinwestowanie firmy aby ci co nie są za bardzo przydatni w firmie stali się przydatni, doinwestowanie może też spowodować wzrost płac pracowników. Rabunek dokonuje się tu w sposób bardziej dyskretny, niż w przypadku oficjalnego wydania pracownikom akcyj, po prostu inwestor odejmuje koszty pakietów od ceny jaką oferuje rządowi.

Oba te sposoby kradzieży trzeba zdelegalizować.

Dopisane 15.09.2009 r.
Jeszcze jest trzeci sposób okradania narodu na rzecz pracowników: sprzedaż firmy w trybie bez licytacji spółce pracowniczej. Sprzedaż firmy państwowej bez licytacji powinno być traktowane jako przestępstwo niegospodarności. Spółka pracownicza powinna mieć takie same warunki nabycia firmy jak wszystkie inne podmioty chętne do zakupu.

Brak głosów