Sprzedam, sprzedam, sprzedam ........ , już sprzedane

Obrazek użytkownika Błąd w systemie
Gospodarka

„Rządy prawa są ważniejsze od prywatyzacji”, kto powiedział te słowa? Dla wielu to będzie pewnie zaskakujące, ale ich autorem jest Milton Friedman, guru radykalnych liberałów. Friedman taki pogląd wyraził w roku 2002, oceniając procesy transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i jak sam przyznaje zmienił poglądy, bo dziesięć lat wcześniej krajom wychodzącym z socjalizmu radził trzy rzeczy 3xPRYWATYZOWAĆ.

Niestety zmiana poglądów Friedmana do podobno liberalnego rządu D. Tuska nie dotarła. W ubiegłym roku przychody z prywatyzacji wyniosły w Polsce 22 mld zł, co oznacza, że były one najwyższe od 2000 r.!!! Plany sprzedażowe na ten rok to 15 mld zł.

Proces prywatyzacji, a faktycznie w większości przypadków proces rozkradania zasobów publicznych trwa w Polsce – z różnym natężeniem - od roku 1991-go. W latach 1991-2004 dochody z tzw. prywatyzacji to blisko 90mld zł. Kolejne lata: 2005-3,8mld zł, 2006-0,6mld zł, 2007-1,9mld zł, 2008-2,4mld zł, 2009-6,9mld zł, 2010-22mld zł, plan MSP na 2011-15mld zł. Łącznie to blisko 130mld zł.

Prywatyzacja może być skuteczną metodą restrukturyzacji i przynosić pozytywne efekty ekonomiczne, ale czy w Polsce przyniosła? Jaka jest obecna sytuacja? Sprzedany prawie cały majątek, gigantyczne zadłużenie finansów publicznych (800mld zł), szalejące, szczególnie wśród młodych, bezrobocie, niepokojąco przyspieszająca inflacja. Czy takie m.in. mają być efekty prywatyzacji? A jaki scenariusz na przyszłość mają dla społeczeństwa w tej materii obecnie rządzący? Wydaje się, że następujący. Sprzedamy w ciągu 1-2 lat co jest jeszcze do sprzedania, czyli sektor energetyczny (PGE, Tauron i inne) PKO BP S.A. Jastrzębską Spółkę Węglową, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Pocztowy, Polski Holding Nieruchomości – to te najważniejsze, ostatnie już firmy. W czasie procesów prywatyzacyjnych „wyrwiemy” jeszcze po kilkaset tysięcy lub kilka milionów złotych rocznie jako prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych, plus premia za skuteczną „prywatyzację” (wszak my są fahofce i menedżery) i ... po tak udanych rządach spotkamy się (...... nie nie, już nie na cmentarzu....) na Florydzie, Karaibach, lub w Szwajcarii, bo Polska to dziki kraj, tu się nie da żyć, jak to mawiał jeden z „wybitnych” posłów i były minister rządzącej platformersko-peeselowskiej koalicji. Czy można ten scenariusz zmienić? Teoretycznie nawet szybko, w nadchodzących jesiennych wyborach. Ale tylko teoretycznie, ponieważ:

1.Może się okazać, że wybory się odbędą, ale przy zamkniętych dla wyborców lokalach wyborczych. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Po zamknięciu stadionów, rząd podobno planuje w dalszej kolejności zamknięcie dróg (wypadki!!), szpitali i przychodni (niebezpieczeństwo zarażeń) itp. a przecież w drodze do lokalu wyborczego też można na schodach złamać nogę. (Kochany troskliwy rząd D. Tuska).

2. Wygra propaganda, czyli głupota tłumu i rację będzie miał nasz wieszcz Jan Kochanowski pisząc: „Cieszy mię ten rym: Polak mądry po szkodzie: lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

3. Racje będzie miał Tom Stoppard, zdobywca Oscara (za scenariusz do filmu „Zakochany Szekspir”), który napisał; „głosowanie wcale nie oznacza demokracji, oznacza liczenie głosów” lub w innej wersji „nie ważne kto głosuje ważne kto głosy liczy”. Przykład platformerskiego prezydenta Wałbrzycha, który oszukiwał przy wyborach, dowodzi że jest to możliwe.

Piotr Grabowski

(Autor jest radnym sejmiku wojewódzkiego, doktorem ekonomii)

http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/kraj/204-sprzedam-sprzedam-sprzedam---juz-sprzedane

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A to wszystko dzięki temu,że naród tak gładko przełknął własność niczyją, choć wcześniej tę własność budował z własnej kieszeni.
Własność społeczna to nie własność niczyja, a współwłasność wszystkich członków społeczności.
Ale wielu wolało zastosować się do apelu elektryfikatora rolnictwa.
BIERZTA POLSKIE W SWOJE RĘCE. I wzięli.
Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177770

kto tam proszę Pana wiedział, że to nie w polskie a czerwone ręce pójdzie... Mój Ojciec ma listę wszystkich zakładów, które zlikwidowano w naszym mieście. Gruba teczka.

A Balcerowicz nie powinien odejść tylko najpierw zapłacić... Mojemu Ojcu!

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#177813

Pilnie oddam za dopłatą sternika nawy państwowej w dobrym stanie. Nieśmigany, wysportowany, full europejczyk, odważny jak mało kto i co najważniejsze, roboty się nie boi. Może przy niej (robocie) leżeć dowolnie długo i nic go nie ruszy, na co jest gwarancja bezterminowa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177796

i oczekuję udziału w zysku. Wszak nasz Sternik Nawy Państwowej jest DOBREM SPOŁECZNYM! Zaraz, tylko czy pewien facet ze wschodu i pewna pani z zachodu (właściwie to ze wschodniej młodzieżówki?) już go nie sprywatyzowali?

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#177812

Autor jak widzę nadaje z Ziemi Piotrkowskiej. Zdaje się że Piotrków jak niemało innych miast (Gorzów, Olsztyn, Sopot) szczyci sie kryminalnym włodarzem. Jak się zakonczyła sprawa waszego aferała? (nie pamiętam czy PO czy SLD, jeden c__j)

pozdrawiam
A77

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177806

doprecyzowuję: chodzi o czasy przeszłe, włodarz z 5 lat temu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177807

Facet rządził miastem zza krat. Teraz znowu przyszły dobre czasy. Uniewinniony całkiem niedawno. Już się kręci obok obecnych włodarzy. Pewnie wróci...

Ziemia Piotrkowska to nazwa antyklerykalnego tygodnika piotrkowskiej lewicy i PSL-u, który... rozdają w kościołach. Przedruki z Faktów i Mitów, a leżało przy wyjściu z kościołów.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#177811

jest już późno, więc powiem tylko: Boże, jak wyraźnie na tym zdjęciu widać, że Tusk ma chore spojrzenie. Po prostu chore! Jak facet z zaczątkami Downa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177810

to jest czlowiek ktory razem z innymi wrogami polski ma za zadanie likwidacje naszej ojczyzny. Jezeli widzicie cos zlego w jego oczach to niepojeta nienawisc do wszystkiego co polskie , co ma zapach polski. Wy sobie nawet nie wyobrazacie jak ta nacja nas POLAKOW I POLSKI NIENAWIDZI. Ja nie bredze ja ich znam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177818Normal
0
21


Poeta Węgrzyn

 

„A kiedy dom okradną swoi,

i wyprzedają to co drogie,

zawsze zostanie przecież wiara,

że honor jest podparty Bogiem.

Że puki jeszcze my żyjemy

Bogiem, honorem i Ojczyzną,

nie będą ci co podle żyją,

handlować naszą Ojcowizną.

Włóczyć ją po targach świata,

ubraną w darowane stroje,

bo ona w Nas zostanie tutaj,

lepiona żmudnie serca znojem.

I choć nie będzie pozłacana,

od świecidełek taka jasna,

to przecież za to Ją kochamy,

że nie jest cudza ale własna.”

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177819

ks. Piotr NatanekNormal
0
21


„Jeśli niebiosa nie pomogą, niebiosa nie wesprą,

w wymiarze ludzkim, nie możemy sami już

wiele zdziałać”

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#177820

Rzucam klątwa najgorszą jaka tylko możliwa na ten rząd i jego włodarzy w szczególności , żeby ich obstąpiły wszelkie plagi ,żeby ich jak najszybciej spotkało co najgorsze .Żeby piorun ich wszystkich prezydentów , premierów i wszystkich tych którzy swoimi działaniami i przepisami doprowadzili do tego ,że w tym kraju pracownik jest traktowany jak niewolnik! Albo jak ja po kilkudziesięciu latach uczciwej i ciężkiej pracy nie mam nic !! Ani zdrowia ani pracy . I mam 600zł bezrobocia i jak się za parę miesięcy skończy to do kogo mam iść do Tuska czy do Komorowskiego? A Rom na głowę bierze 500zł co miesiąc nie robiąc nic ! Bo jest mniejszością narodową ?! A ludzie tacy jak ja nie wiem mają się teraz powiesić jak Lepper ?
Żeby ci ludzie którzy doprowadzili ten kraj to takiego zwyrodnienia wyzdychali do dziesiątego pokolenia!!!!!! I oby to się stało jak najszybciej żebym zdążyła to jeszcze zobaczyć !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#180169