Monarchia republikańska

Obrazek użytkownika Bacz
Idee

Wydawało by się że acetycznej republiki nie da się pogodzić z monarchią, ale... potrzeba matką wynalazków. A potrzeba posiadania króla niewątpliwie w Polakach jest, czego dobrym dowodem jest niedawny królewski pogrzeb.
Nadal jednak uważam, że najlepszy ustrój to ascetyczna republika w której politycy i urzędnicy są równi pozostałym obywatelom co oznacza że mają przeciętne zarobki.
Król powinien być bardzo bogaty prywatnie i on będzie miał za zadanie uosabiać majestat Rzeczpospolitej reprezentując ją z przepychem, ale... na własny koszt. Króla powinna wybierać kapituła w składzie: premier (wybierany w wyborach powszechnych), prymas i marszałkowie sejmu i senatu. Kryteriami powinny być: zdolność kandydata do utrzymania pałacu (może być dalej ten Namiestnikowski), odpowiedniej ilości służby, rezydencji, samochodów, samolotu itd. Oczywiście król powinien posiadać wysokie morale, dobre wykształcenie, być katolikiem, być patriotą polskim. Kadencja króla powinna trwać dwa lata, przy czym nie powinno być ograniczenia w ilości kadencji.
Poddani którzy uważali by że przepych jaki prezentuje król jest za mały mogli by się dobrowolnie opodatkować na rzecz króla.

Bacz

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Baczarchia?

Vote up!
0
Vote down!
0
#63200

Jest tylko, jeden problem - Pan nie rozróżniasz formy sprawowania władzy, od ustroju i systemu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#64447

A tak konkretnie to co jest w tym pomyśle złe?

Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64458

Samo założenie, jest złe.
Pisze pan: "... że repubiki nie da się pogodzic z monarchią, ale..."
I właśnie o te ale, chodzi. Bo, o ile może byc Monarchia Demokratyczna, Republika Teokratyczna, czy Komunistyczna, o tyle nie istnieje coś takiego, jak "Monarchia Republikańska". Albo Monarchia, albo Republika.
To, co pan proponuje, to - ni mniej, ni więcej - jak pewna wersja Monarchii Elekcyjnej, ale i Demokratycznej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#64461

Nie będę się upierał przy nazwie, niech tylko ten pomysł się większości Polaków spodoba i niech działają na rzecz jego realizacji.

Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64478

królem Bacz

ale ja sie na Baczokróla nie opodatkuje, o nie!

Vote up!
0
Vote down!
0
#64465

Król nie powinien się zajmować gospodarką, to by go odciągało od spraw państwowych. Oczywiście żeby wyłożyć te miliony na utrzymanie dworu musi wcześniej prowadzić jakąś działalność, ale z chwilą zostania królem powinien zrezygnować z bieżącego aktywnego i osobistego zarządzania swoimi firmami, tylko ustanowić pełnomocników i ciągnąć z firm dywidendę. Coś tak jak teraz to robią posłowie.

Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64499

Własnie to miałem na myśli - król byłby właścicielem, tych 10% kraju, a jego pomagierzy, by interesem zarządzali.
Aczkolwiek, ja uwazam, ze jeśli miała by istneic monarchia elekcyjna, to kadencja powinna wynosic minimalnie 25 lat, a najlepiej dożywotnia.
Albo, system jaki panował w Wenecji. Aczkowliek, to prawie to samo, tylko z innym tytułem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#64505

Kapituła mogła by co 2 lata wybierać tego samego dożywotnio, a potem jego potomka. Obrady były by tajne, co dwa lata kandydaci by składali poufne zgłoszenia, tak że tylko kapituła by wiedziała kto kandyduje, no chyba że kandydat nie będzie się chciał kryć. W razie zmiany króla ustępującemu przysługiwał by dożywotnio tytuł wicekróla i przywilej noszenia lekkiej korony, wykonanej na koszt państwa. Korona króla powinna być cięższa i przechodnia, podobnie berło i jabłko.

Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#64516

Przecież ten projekt to żadna monarchia. Pierw trzeba się zastanowić co to jest monarchia. Monarchią jest system, w którym władza podlega dziedziczeniu, w związku z czym monarchią jest UK, Dania, Jordania. Tam, gdzie władza nie jest dziedziczona nie ma monarchii, stąd monarchie elekcyjne jak Watykan, Kambodża, Malezja, I RP to republiki. Żeby była tu monarchia potrzebny byłby Króla, który by tron dziedziczył poprzez więzy krwi lub desygnację (coś jak sukcesja tronu jordańskiego). Druga sprawa to republika. Mamy 3 reżimy: republikański, autorytarny i totalitarny. Republikański cechuje się zapewnieniem pełni praw i wolności; autorytarny zachowuje wolności, ale je ogranicza; totalitarny nie daje wolności, tylko przymusy. Tak więc Monarchia Republikańska to dobry ustrój, ale nie jest to ten sam, o którym pisze autor. W takiej monarchii Król może być równie dobrze despotą jak w Arabii Saud, ale znaczenia ma to czy są zapewnione prawa i wolności.

Vote up!
0
Vote down!
0
#253515