Lepszy własny złoty niż wspólne euro

Obrazek użytkownika Bacz
Gospodarka

Wprowadzenie euro jest dla Polski i Polaków niekorzystne.

1. Dopóki mamy złotego RPP może ustanawiać stopy procentowe jak najlepsze z uwagi na sytuację pieniężną na terenie Polski i jak najlepsze dla produkcji w Polsce. Gdy będzie euro o stopach będzie decydował EBC, a on w swych decyzjach musi kierować się wypadkową sytuacją pieniężną i gospodarczą w strefie euro. Na tą wypadkową składa się głównie sytuacja w dużej gospodarce Niemiec, trochę mniej sytuacja we Francji, a sytuacja w Polsce już całkiem mało. Jest oczywiste że polityka stóp procentowych EBC, w razie wejścia Polski do strefy euro, będzie gorzej służyła Polsce niż służyć będzie polityka NBP, jeśli zostaniemy przy złotym.

2. Dopóki NBP ma monopol na emisję złotówek i na usługi dla banków komercyjnych, może z tego mieć rocznie kilkadziesiąt miliardów złotych zysków wpłacanych do budżetu. Gdy przejdziemy na euro te zyski przejdą do EBC*.

3. Własna waluta pełni rolę izolatora od polityki pieniężnej innych państw. Wydaje nam się, że strefa euro jest przez swoją masę niejako zabezpieczona przed bankructwem. Jest to złuda. Polityka budżetowa prowadzona przez niektóre kraje strefy euro jest nieodpowiedzialna i jeszcze gorsza od polityki Polski. W razie ogłoszenia przez któreś państwo członkowskie niewypłacalności - pozostałe państwa, chcąc nie chcąc, muszą pomóc takiemu państwu, wyłączanie go ze strefy euro nie jest operacją łatwą i szybką.
Posiadanie własnego pieniądza spowoduje, że Polska negatywne skutki bankructwa któregoś z państw strefy euro odczuje o wiele mniej.

4. Prowadzenie własnej polityki pieniężnej pozwala biedniejszym państwom na szybki rozwój i doganianie bogatszych. Jak się ma wspólną walutę to wzrost w całej strefie walutowej ma tendencję do uśredniania na poziomie państw bogatszych, w których ten wzrost zwykle jest mały, bo bogaci mają tendencję do lenistwa i nadmiernej konsumpcji. W rezultacie po przyjęciu euro różnice bogactwa między państwami zostają zakonserwowane.

5. Własna waluta zachęca do kupowania w kraju bo wtedy odpadają koszty wymiany pieniędzy.

Janusz Baczyński
* http://niepoprawni.pl/blog/404/najwazniejszy-argument-przeciw-przyjeciu-euro
Na podobny temat mój tekst jest tu:
http://niepoprawni.pl/blog/404/dzieki-zlotemu-kryzys-mamy-lekki
Polecam: http://www.zlotytak.pl/

Brak głosów

Komentarze

Teraz gdy to pisze, mamy Wykop Efekt - teraz ta notka jest tłumnie odwiedzana z Wykopu. :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#41887