Awaryjne podwyższanie wałów

Obrazek użytkownika Bacz
Idee

Do awaryjnego podwyższania wałów ew. do uzupełniania niewielkich wyrw w wałach można używać specjalne koziołki czyli baczołki.

Baczołek jest zbudowany z drewna i oklejony od strony wody grubą folią. Główne siły przenosi konstrukcja podporowa z belek o przekroju prostokątnym, od strony wody baczołek ma powierzchnię oporową zbitą z desek. Konstrukcja podpierająca powierzchnię oporową powinna być składana aby baczołek w magazynie i podczas transportu nie zajmował dużo miejsca. Powierzchnia oporowa powinna być łatwo przyłączana do konstrukcji podpierającej za pomocą kołków na wcisk. Pod spodem konstrukcja podporowa powinna mieć kolce, aby woda nie przepychała baczołka. Przed przepychaniem oprócz kolców chroni podniesienie powierzchni oporowej tylko o 40 stopni co powoduje że siła ciężkości wody przyciskająca baczołek do ziemi jest większa od siły popychającej baczołek. W szczególnych okolicznościach do umocnienia pozycji baczołka można użyć śledzi bądź można podeprzeć go workami z piaskiem. Baczołki powinno się budować w kilku standardowych wielkościach np. o wysokości 1 m, 1,5 m, 2 m. Być może w niektórych wypadkach przydały by się baczołki jeszcze większe, oczywiście ich konstrukcja musiała by być solidniejsza, aby oprzeć się dużym siłom naporu wody.
Baczołki ustawiamy w szereg jeden przy drugim, szczelność tego tymczasowego wału zapewnia to że gruba folia przymocowana do powierzchni oporowej ma duże zakładki od dołu i z jednej strony, one zapobiegają przeciekom pod spodem i pomiędzy baczołkami.
Jeśli przelew ma już miejsce to zaporę ustawiamy w ten sposób, że najpierw ustawiamy szereg konstrukcji podporowych, umacniamy ich posadzenie, a dopiero potem nakładamy powierzchnie oporowe.

Bacz

Brak głosów

Komentarze

Czy Ty kiedykolwiek widziałeś choć ...kałużę?
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#60987

Przecież napisałem że jest to rozwiązanie na wypadek albo potrzeby niewielkiego (do 2 m) podwyższenia wału albo do załatania niewielkich wyrw. Worki z piaskiem się do łatania słabo nadają bo je porywa woda.
Wyrwy najczęściej powstają jako małe dopiero jak się szybko tej wyrwy nie załata to przepływająca woda tę wyrwę powiększa.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#60998

Wiesz, idż z tym swoim projektem do ludzi, których zalało... Bez dalszego komentarza.
Trolli nie karmimy...

Vote up!
0
Vote down!
0
#60989

mały problem - już go wymyślono! (:

Vote up!
0
Vote down!
0
#60990

To tak samo, jak większość innych wynalazków naszego własnego Eu-Geniusza...
Z wyjątkiem żarówki (Żarow), radia (wiadomo: Radionow) i lokomotywy (klasyka: Parowozow)...
Co do dźwigni prostej i klina to nie mam pewności...
Pzdr, Hun

Vote up!
0
Vote down!
0
#60991

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#60995

to akurat jest banalnie proste, pamiętam dokładnie, że składowanie obornika w pryzmy zawdzięczamy semickim plemionom koczowniczym, oczywiście w początkowo bardzo uproszczonej wersji.
Trójpolówkę zawdzięczamy leniwym mnichom chrześcijańskim, dążącym do przejęcia całkowitej kontroli nad wolnymi kmieciami w zasięgu ich jurysdykcji (już od VI w.n.e.)...
Ale "o-tem-potem" ;)
Pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#61001

Być może go wymyślono ale nie stosuje się go. Masowo stosuje się worki z piaskiem, które są ewidentnie gorszym rozwiązaniem, wcale nie tańszym, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty transportu i że te worki (i piasek) w zasadzie są jednorazowe. Czasami się stosuje tzw. rękawy napełniane wodą ale one są drogie, kłopotliwe w instalacji i raczej niskie.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#60993

napisałeś, cytuję:

[quote=Bacz]Być może go wymyślono ale nie stosuje się go. Masowo stosuje się worki z piaskiem, które są ewidentnie gorszym rozwiązaniem, wcale nie tańszym, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty transportu i że te worki (i piasek) w zasadzie są jednorazowe. Czasami się stosuje tzw. rękawy napełniane wodą ale one są drogie, kłopotliwe w instalacji i raczej niskie.
Pozdrawiam. Bacz[/quote]

...to widzę, że jesteś zorientowany w temacie. Skąd wiesz, że "wymyślone przez Ciebie" rozwiązanie jest tańsze?

(:

Vote up!
0
Vote down!
0
#60994

Na zbudowanie graniastosłupa trójkątnego (leżącego na największej ścianie bocznej) o wysokości (a raczej o długości bo leży) 2 m i wysokości podstawy czyli wysokości wału 1,5 m potrzeba 4,5 m sześc. piasku plus worki. Dwa metry sześc. piasku to nie mam tablicy ale ok. 6 t. Ile pracy trzeba aby ten piasek zapakować w worki i często na plecach zanieść na wał? Baczołek na wał tych samych rozmiarów ważył by nie więcej niż 20 kg, jeden silny mężczyzna ustawia go w 5 min. na ciężarówkę ich wchodzi kilkadziesiąt.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#61002

Bardzo przepraszam. Może czegoś nie zrozumiałem, ale jeśli to jest z drewna i z folii - to to musi popłynąć.
Taka flotylla baczołków może nawet bardzo efektownie wyglądać na wodzie.
Życzę zdrowia
AW

Vote up!
0
Vote down!
0
#61276

Są rzeczy i są ludzie Panie Andrzeju,
przy których niekoniecznie trzeba się zatrzymywać.

Szczególnie ,
iż niekoniecznie istnieje sens ku temu,
a rozumieć wręcz tego nie sposób.

pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0

chris

#61278

Normalnie jak woda jest tylko z jednej strony to ona przyciska swoim ciężarem baczołka do ziemi. Problem może być tylko przy używaniu baczołków do uzupełniania wyrw, bo wtedy trzeba w pierwszym momencie ustawiać wsporniki w wodzie. Aby one nie odpłynęły zanim się założy płyty oporowe, można je obciążyć dowiązując do nich worki z piaskiem.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#61284

Vote up!
0
Vote down!
0
#61285

A co to za łańcuchy, dla Bacza???

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#61289

Dziękuję. Czyli ten prosty pomysł gdzieś już został zastosowany, trzeba by tylko nim zainteresować naszych strażaków. Zrobiłem odpowiedni komentarz na stronie www.pawlak.pl ale to może być za mało.
Pozdrawiam. Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#61290

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#61292