Historia lubi się powtarzać- Polska wolna, silna i niepodległa, czy biedna, słaba i zniszczona?

Obrazek użytkownika Landryna
Kraj

W tym tekście chciałabym podeprzeć się cytatami z Potopu. Cała Trylogia to dzieło, jakich mało na świecie. I oto mamy kolejny powód do dumy- nasz polski geniusz Henryk Sienkiewicz i Jego dzieła.
Ale do rzeczy: Przez setki lat Polska była nękana przez wrogów. Stale ktoś Ją najeżdżał, chciał zabrać choć kawałek naszych pięknych ziem. Ale nasi Przodkowie dawali radę - weźmy na przykład rycerzy- Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego czy Kmicica. Co prawda to postaci literackie, ale wzorowane na prawdziwych. Nigdy w Polsce nie brakowało walecznych serc kierujących się zasadą Bóg, Honor, Ojczyzna. A teraz? Mieliśmy również niezrównanych wodzów i przywódców, jak książę Wiśniowiecki czy król Jan Kazimierz. A teraz? Kogo mamy teraz?
Odnoszę się tylko do tych określonych czasów, ale jestem aktualnie na etapie zachwytu Trylogią i tą epoką.
" Za czym poczęło huczeć w całej Rzeczpospolitej i roztaczały się te groźne grzmoty od Pontu Euksynu do Bałtyku, aż fale obu mórz drżały; to lud wierny, lud zbożny powstawał jak burza w obronie swej Królowej. We wszystkie serca wstąpiła otucha, wszystkie źrenice zapałały ogniem; to co wydawało się przedtem strasznym i niezwalczonym, zmalało w oczach.
- Kto go pokona?- mówił do dziewczyny pan miecznik- kto mu sprosta? Teraz wiesz kto? Panna Najświętsza! "
Potop, tom III, rozdział XIX
Mowa tu oczywiście o Szwedach. Polska upadła, ale i powstała. Czy ten cytat można odnieść do dzisiejszych czasów? Moim zdaniem można. Z tą różnicą, że teraz, dzisiaj, krzywdę Polsce robią Jej własne dzieci. Ci, którzy stąpają po Jej ziemiach od urodzenia. Nie chodzi mi tylko o pewną partię POlityczną, ale o wszystkich, którzy ją popierają. Nie zasługują na taką Matkę, jaką jest Polska, ale cóż poradzić?
KAŻDY Polak ma obowiązki wobec naszej Ojczyzny. Dbać o Nią, robić to, co dla Niej najlepsze. Wybierać dobrze… Ale niestety wielu Rodaków tego obowiązku nie wypełnia- choć może twierdzą oni, że tak.
Od kiedy ta partia POlityczna jest u władzy, Polska zaczęła się pogrążać. A raczej to oni zaczęli Ją pogrążać. Ktoś może pomyśleć : " Znowu pisze tylko o tym! " Ale to jest silniejsze ode mnie. Tak mnie to boli, tak bardzo boli, że z moją Ojczyzną robi się takie rzeczy.
" Więc wszystko się skończyło? Więc owa powstająca i zwycięska Rzeczpospolita była tylko mamidłem? Tyle potęgi, tyle wojsk, tylu wielkich ludzi i znamienitych wojowników […], wszystko przepadło, wszystko jak dym się rozwiało? I nie masz już innych obrońców tego nieszczęsnego kraju, prócz luźnych partyj powstańczych, które zapewne na wieść o klęsce jak tuman się rozwieją?! "
Potop, tom III, rozdział XXIV
Nie, nie! To nie może się tak skończyć. Kiedy wreszcie Polska zaczęła podnosić się po tych wszystkich latach komunizmu + dziesięciu latach rządów postkomunisty, kiedy wreszcie coś zaczęło zmieniać się na lepsze, napatoczyli się oni. To całe przeklęte PO. Mamy wśród nas tylu wielkich ludzi, tak światłych i wykształconych, a tu oni dorwali się do koryta. Bez bulu i skrupułów wyprzedają Polskę innym, niszczą to, za co moi przodkowie przelewali krew. A najgorsze jest to, że jestem bezradna. Bo co może zrobić zwykła szesnastolatka? Chyba jedynie myśleć o tym, martwić się i pisać.
Z kart naszej historii wiemy, że lubi się ona powtarzać. Już nie raz Polacy stracili ducha, ducha walki i patriotyzmu, ale zawsze w porę się opamiętali. A teraz? Czy teraz też się opamiętają?
Zastanawia mnie tylko, czemu tak się dzieje. Może rzeczywiście nie mamy Boga w sercu? Może rzeczywiście za mało ludzi gotowych jest walczyć o swoją Królową? Może w młodych ludziach nie ma już patriotyzmu? Nie, nie może tylko na pewno.
Czy wszystko przepadło? Czasami wydaje mi się, że tak, a czasami sądzę, że jest jeszcze szansa. W dzisiejszych czasach nie możemy walczyć o nasz Kraj, o naszą Matkę za pomocą broni ( nieraz wydaje mi się, że szkoda). Jedyne czego możemy używać to słowa, prawdziwe i wolne słowa, oraz dobry wybór. To obowiązek każdego z nas. Bo Polska to nasza Matka, która daje nam tak wiele. A tak wielu z nas robi Jej krzywdę tym, że głosuje na tych zakłamanych sympatyków bolszewików, sowietów i jak tam ich jeszcze można nazwać.
A gdzie ten duch walki? Ta zawziętość? Czy to możliwe, że pokolenia Polaków dziedziczyły te najlepsze cechy, a teraz nagle one znikły? Czy nasze organizmy się na nie uodporniły?
Tak bardzo chciałabym, żeby cytat pierwszy mógł się sprawdzić. " To lud wierny, lud zbożny powstawał w obronie swej Królowej. We wszystkie serca wstąpiła otucha, wszystkie źrenice zapałały ogniem. " Piękna wizja, ale czy realna? Śmiem wątpić. " To co się wydawało przedtem strasznym i niezwalczonym, zmalało w oczach. " Czy i PO zmaleje? Czy damy radę ich przezwyciężyć? Śmiem wątpić, ale wciąż mam nadzieję. Wciąż mam taką malutką nadzieję, że tak. Wielu ludzi już przejrzało na oczy, Naród się budzi. Ale czy jest nas wystarczająco wiele?
Najbliższą szansą na wypełnienie choć kawałka naszego obywatelskiego obowiązku będą wybory parlamentarne. Mam nadzieję, że tym razem większość wybierze dobrze. Bo jeśli nie, to nie wiem, co będzie dalej…

P.S.: W sumie tych cytatów mogłoby być o wiele więcej, ale pomysł na ten tekst wpadł mi do głowy wczoraj, czytając Potop właśnie. Umieściłam te, które zdążyłam sobie wczoraj zaznaczyć.
Aktualnie mam wakacje, i jutro jadę do Polski! Wreszcie, tak bardzo się stęskniłam. Może podczas pobytu w Ojczyźnie wpadną mi do głowy pomysły na nowe teksty. Wszystkim Wam Niepoprawni życzę miłego i bezpiecznego wypoczynku, trzymajcie tak dalej! ;D " Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy! " :)

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Serdecznie pozdrawiam!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165244

Dziękuję bardzo!

Ja również pozdrawiam :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165246

Ty Piszesz o Sobie...co moze zwykla szesnastolatka....
TY JESTES NIEZWYKLA SZESNASTOLATKA.
Szacunek Masz od sze...dziesieciolatka.
Mozesz wszystko. Nie zginie Nasza Ojczyzna gdy ma Taaaaakie
Nastki....
Dzieki Wielkie za Budzenie Ducha. Za Ten Wpis Tutaj.

Pozdrowienia Masz od dziadka z daleka.
Tez fana POTOPU. Od zawsze.
( no i kiedys lubilem landrynki, tez )

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165259

A ja dziękuję Ci za ten komentarz. Na prawdę miło jest wiedzieć, że ktoś czyta moje teksty w całości, i choć trochę się nad nimi zastanawia :)
No i fajnie jest wiedzieć, że może się wszystko. Tylko jak? Mam nadzieję, że w przyszłości będę robić trochę więcej, niż tylko pisać teksty na blogu :)
Trylogia to cudowne dzieło. Moim zdaniem każdy, kto czuje się Polakiem powinien mieć obowiązek przeczytać. Bo to nasze dziedzictwo narodowe, nasza spuścizna.
Dziękuję Dziadkowi za ciepłe słowa. Niestety nigdy nie poznałam żadnego ze swoich prawdziwych dziadków :( Tym bardziej dziękuję...
Pozdrawiam serdecznie :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165266

Jeszcze Polska nie zginęła KIEDY takie -> NA100latki i takich NA100latków mamy...

Pozdrawiam
J.K.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165256

Wielkie brawa i szacunek Szesnastoletniej Autorce!!! Oby takich młodych ludzi było więcej. Twój tekst niesie ze sobą nadzieję poprzez fakt, że dostrzegasz realne zagrożenia . Obyś zachowała ten zmysł obserwacji i obtyś potrafiła wyciągać właściwe wnioski!  Cieszę się, że wracasz do Polski. Powodzenia!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165268

Dziękuję bardzo za ciepłe słowa :) Niestety do Polski jadę tylko na wakacje, a potem znów życie na obczyźnie. Chociaż podobno nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ;D
Pozdrawiam serdecznie :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165271

... ten Olbrychski na zdjęciu.

Sorry, ale to ewidentna wpadka Administracji!

(Ale cóż, Polacy to masochistyczni samobójcy, skoro nawet w TV Trwam mówi się o "koktailach MOŁOTOWA". Naprawdę, często wstyd mi i przykro być Polakiem. Nie tylko z powodu ryszawego i bulbula.)

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#165275

Wiesz, chyba nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi, zarówno z Olbrychskim, jak i koktajlem Mołotowa. To zdjęcie jest tutaj gdyż grał on Kmicica w Potopie. A pomińmy to co teraz gada, jest już wiekowy dosyć :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165277

..., nawet jeśli będę taki wiekowy, nie będę tak gadał.

A gdybym, to proszę mnie zastrzelić!

Co do "koktailu", to trudno sobie wyobrazić większe mentalne skurwienie, jak być Polakiem i nazywać butelki zapalające (używane np. w Powstaniu Warszawskim) nazwiskiem jednego z najgorszych naszych wrogów i większych skurwieli w historii.

Ale cóż - Polacy to naród skurwionych masochistów i pedałów. Gdyby było inaczej, inaczej byliby traktowani przez historię.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#166588