100% płacy mężczyzn i 50% władzy

Obrazek użytkownika MagdaF.
Kraj

100 proc. płacy mężczyzn i 50 proc. władzy
to postulaty zakończonego w Warszawie Kongresu Kobiet Polskich, społecznego przedsięwzięcia zorganizowanego m.in. przez żonę b. prezydenta Jolantę Kwaśniewską, prezydent KPP Lewiatan Henrykę Bochniarz i prof. Magdalena Środę. W spotkaniu uczestniczyło wiele kobiet reprezentujących środowiska naukowe, biznesowe, rząd i parlament, które spotkały się w Pałacu Kultury i Nauki, aby podsumować pozycję kobiet w różnych dziedzinach życia społecznego 20 lat po transformacji.

Na stronie Kobiety dla Polski, Polska dla Kobiet:

http://www.kongreskobiet.pl/readarticle.php?article_id=4

zamieszczono odezwę do polskich kobiet

(…) Chcemy zobaczyć rozwój naszego kraju i jego osiągnięcia z punktu widzenia kobiet, które stanowią - nader często się o tym zapomina - ponad połowę obywateli. Chcemy również zdefiniować najważniejsze problemy związane ze statusem i prawami kobiet, określić bariery, które są przyczyną widocznych i niewidocznych nierówności w statusie kobiet i mężczyzn. Konferencja, którą przygotowują kobiety z całej Polski będzie również unikalną okazją do integracji środowisk kobiecych, wymiany poglądów, prezentacji raportów dotyczących statusu kobiet i jego oceny. Będzie też okazją do omówienia wizji przyszłej Polski, wskazania postulatów i wyliczenia zadań na przyszłość.(…)
Celem konferencji jest również sformułowanie postulatów, których realizacja mogłaby przyczynić się do większej obecności kobiet w sferze publicznej, w gospodarce i polityce. Domagamy się rozwiązań i mechanizmów, które ułatwią kobietom równą z mężczyznami partycypację w życiu publicznym, a zwłaszcza tam, gdzie podejmuje się decyzje dotyczące losu wszystkich obywateli(…)

Ten niepodpisany tekst, to zapewne apel Rady Programowej, którą tworzą m.in. A.Rottenberg, A.Wejchert, B.Labuda, B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz, Danuta Huebner , Danuta Wałęsa , Danuta Waniek, Elżbieta Oleksy, G.Kulczyk, H.Gronkiewicz-Waltz, K.Dunin, M.Niezabitowska, N.Terientiew, T.Rosati, Róża Hun, M.Środa.

------------
Polska Partia Kobiet, która mimo śmiałej reklamy poniosła wyborczą porażkę, wychodzi szerokim frontem do wyborców! Zorganizowała Polkom weekend w PKiN, któremu wprawdzie daleko od SPA, ale gdzieżby zobaczyły na własne oczy takie nazwiska – ikony stylu, kultury, feminizmu i przedsiębiorczości w jednym.
Zastanawia mnie tylko, dlaczego chcą 100 % płacy mężczyzn? Instytucje państwowe (budżetowe) z reguły ustalają wynagrodzenie wg układów zbiorowych, które uzależniają go jedynie od wykształcenia i stażu pracy. Dobrze zatem, że na kongresie była przedstawicielka Lewiatana, bo to postulat skierowany do niej. A dlaczego tylko 50% władzy? Dlaczego tylko 230 posłanek w sejmie, a nie więcej? Parytet na listach wyborczych tego nie gwarantuje; wszystko zależy od wyborców, więc nie ma sensu uszczęśliwiać nas na siłę. Powiedziałabym nawet, że postulat parytetu nas, Polki, obraża i jest zwykłym seksizmem.
Jolanta Kwaśniewska, która wg sondaży mogłaby wygrać z Tuskiem wyścig o fotel prezydenta, powiedziała:

(...)W spotkaniu uczestniczy wiele kobiet reprezentujących środowiska naukowe,
biznesowe, rząd i parlament.(...)

Pytam się wiec, gdzie są te pozostałe kobiety: bezrobotne, pracownice hipermarketów, pielęgniarki, robotnice i tramwajarki? Dlaczego ich zabrakło na kongresie?

Co będzie rezultatem kongresu, pokaże czas. Na razie wygląda mi to na autopromocję kobiecych elit i wyborczy lans.
„Coś mi tu pachni” – jak mówi Czesio z Włatców Móch.

Brak głosów

Komentarze

Autorka popełniła piękny błąd, pisząc Róża Hun - czyżby to była freudowska "opustka znacząca" (czy jak to się nazywa?).
Rzeczywiście jest to nadmuchiwanie się elit, a nie poważna debata o roli kobiet w Polsce. O tramwajarkach nie będą te panie rozmawiać, nie jeżdżą bowiem tramwajami. Może nawet niektóre z nich nie słyszały o Henryce Krzywonos?

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#23790

pewnie miałam "T" w domyśle. Tak to jest, jak się szybko pisze. Można narazić się na śmieszność jeszcze bardziej.

Henryka Krzywonos-Strycharska otrzymała tytuł Polki dwudziestolecia. Chociaż to dobre.

Vote up!
0
Vote down!
0

MagdaF.

#23798

oszołom z Ciemnogrodu
dziwię się co robią w tej menażerii Gęsicka i Kluzik-Rostowska, wydaje się, że to inteligentne kobiety a nie przeszkadza im towarzystwo Jarugi-Nowackiej, Nowickiej, Szczuki, Wejchert, Kulczyk już nie mówiąc o samych matkach założycielkach - Kwaśniewskiej, Bochniarz i Środy. Mi byłoby wstyd przebywać w tak szemranym towarzystwie - niezależnie od płci. Zaciekawił mnie też sposób alfabetycznego uporządkowania sygnatariuszek - imionami, ale np. prawie wszystkie profesorki są pod P. Taki alfabet w stylu gender studies.
A przy okazji czy ktoś wie czym się zajmuje E. Bienkowska - podobno minister (czy też ministerka)rozwoju regionalnego. Fedak przynajmniej stara się robić dobre wrażenie w telewizorze.

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#23810

Np. taka P. Ewa Wanat z TOK FM. Mówią o niej, że to taka kieszonkowa wersja Geremka:
http://ewawanat.salon24.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

MagdaF.

#23839

We wrzawie jaka powstała przy Kongresie Kobiet padają zupełnie fałszywe tezy, przynajmniej w odniesieniu do wynagrodzeń w budżecie. Nie dość, że takie dziedziny jak szkolnictwo, służba zdrowia, administracja, sądownictwo są zdominowane, lub w trakcie dominacji przez kobiety, to jeszcze każe się wierzyć w fałszywe gadanie o rzekomej dyskryminacji w płacach w tych dziedzinach. W wymienionych dziedzinach istnieje coś takiego jak siatka płac. Jak można gadać takie głupoty, że nauczycielka czy nauczyciel, sędzina i sędzia, lekarka i lekarz mający taki sam staż, takie same kwalifikacje, wynagradzani wg takich samych stawek w danej siatce płac mają różne płace ?
To jest po prostu kłamstwo. Jak można przymykać oczy na dyskryminację mężczyzn, gdy ubiegają się na stanowiska ww. dziedzinach ?
Co Pani na to Pani Magdo ? Może to nie prawda ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#23811

Trochę z innej beczki. Widziałem migawki z wystąpienia p. Janion, emerytowanej profesorki polonistyki, specjalistki od romantyzmu. Nie wiem, gdzie ta zmaskulinizowana starsza pani widzi w Polsce prześladowania kobiet ? Zanim będzie nawoływać
do proponowanych zmian, niech przeczyta sobie najpierw aktualną
Konstytucję RP, która mówi w jednym z artykułów o równości płci, a nie dominacji jednej nad drugą. Gdyby serio potraktować
dywagacje babci Janionki, to do realizacji jej postulatów trzeba byłoby użyć siły bezpieczeństwa. Taką wizję widzieliśmy w filmie Machulskie "Seksmisja". Jako ciekawostkę należy dodać, że film ten nie został wpuszczony do kraju wolności USA.

Vote up!
0
Vote down!
0
#23814

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#23818

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#23826