Chorał na przemiał

Obrazek użytkownika Marek Jurek
Idee

Niepojęta są drogi wyobraźni, której mistrzyniami są złość i uprzedzenia. W dawnym Rzymie – pod pretekstem pogańskich plotek o Eucharystii – wrogowie chrześcijaństwa traktowali jego wiernych jak ludożerców. Mój skromny apel o to, by muzykę sakralną wykonywać częściej zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem – jako modlitwę ludu w trakcie liturgii, a nie tylko na koncertach – jeden z moich częstych e-komentatorów, pan Andrzej Libiszewski, potraktował jako zachętę do zakazu słuchania w domu Mszy h-moll Bacha (a może i chorału gregoriańskiego). Wprawdzie nie dowiedziałem się, jaki to zakaz miałbym postulować – kanoniczny, zagrożony ekskomuniką dla słuchających w domu, administracyjny – nakazujący rozwiązanie filharmonii, gdzie koncertowo wykonuje się msze muzyczne czy karny – grożący więzieniem za produkcję płyt z muzyką liturgiczną. Ale z licznych komentarzy pana Libiszewskiego i jego współkomentatorów wynikało jasno, że klasztorów, których mnisi nagrywają płyty z muzyką sakralną – nie zostawię w spokoju.

Choć wierzymy, że jarzmo, które przyjęliśmy, jest lekkie – mogę zrozumieć ludzi, którym wydaje się ciężkie i powody, dla których tak myślą. Wiem też, że są tysiące racji, by krytykować nas jako ludzi. Ale mam prośbę do tych, którzy to robią. Nie, nie o sprawiedliwość, bo zaraz się dowiem, że każdy rozumie ją inaczej, więc trudno. Zatrzymajcie się czasem na granicy zdrowego rozsądku, naprawdę, po tej jego stronie jest naprawdę bardzo dużo miejsca.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Do pewnego stopnia ma Pan rację, lecz tylko do pewnego.
Ale nie chcę się tu wypowiadać jako znawca sprawy. Przyznam że żadko mam okazję i chęć by iść na koncert muzyki skomponowanej kiedyś specjalnie dla oprawy myszy świętej.
bardziej zajeło mnie to, dlaczego własnie teraz pisze Pan na ten temat. Jawiem że być może akurat teraz natknał się Pan na taki problem. Pytanie tylko czy akurt obecnie mamy tu na NP zajmowac się tego typu sprawami? czy jako działacz polityczny nie dostrzega Pan innych, bardziej pilnych spraw którymi w pierwszym rędzie powinien zajmowac się dzisiaj polityk Pan pokroju? Przyznam że naraził mi się Pan już dano temu, ale nie będę tu pisał dlaczego. Jednak bardzo by mnie interesowało Pan zdanie na tematy związane z bieżącą sytuacją w Polsce a dotyczacą choćby tego w jaki sposób tzw władze traktują nas Polaków w dniu rocznicy 11 listopada. Jakoś nie usiłuje Pan nagłośnić swoich opinii na wydawałoby się portalu bardzo do tego odpowiednim. Chętnie dowiedziałbym się od Pana dlaczego nie pojawił się Pan publicznie na Marszu Niepodległości i co sądzi na temat indoktrynacji jaka ma miejsce w Polsce każdego dnia i każdej minuty. Jakim jest Pan człowiekiem dzisiaj gdy fala antypolskich działań nie daje spać spokojnie już setkom tysięcy ludzi? Proszę, niech Pan odpowie wszystkim czy i jak leży Panu na sercu dobro Polski i jej obywateli w okresie wzmożonej antypolskiej lewackiej nagonki na postawy patriotyczne. Pytania o miejsce i czas odtwarzania publicznego utworów muzycznych zostawmy sobie na spokojniejsze czasy. Nie czas żałować róż gdy płoną lasy!

Proszę się włączyć w dyskusję jeśli wogóle zależy Panu na jakiejkolwiek pozytywnej opinii ludzi którzy są na NP. W innym przypadku będzie to dla mnie dowodem że Pana rola tutaj ma zgoła zupełnie inne zadanie niż uczestniczenie w dyskusji wolnych umysłów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203590

[quote=stronnik]Do pewnego stopnia ma Pan rację, lecz tylko do pewnego.
... Jednak bardzo by mnie interesowało Pan zdanie na tematy związane z bieżącą sytuacją w Polsce a dotyczacą choćby tego w jaki sposób tzw władze traktują nas Polaków w dniu rocznicy 11 listopada. Jakoś nie usiłuje Pan nagłośnić swoich opinii na wydawałoby się portalu bardzo do tego odpowiednim. Chętnie dowiedziałbym się od Pana dlaczego nie pojawił się Pan publicznie na Marszu Niepodległości i co sądzi na temat indoktrynacji jaka ma miejsce w Polsce każdego dnia i każdej minuty. Jakim jest Pan człowiekiem dzisiaj gdy fala antypolskich działań nie daje spać spokojnie już setkom tysięcy ludzi? Proszę, niech Pan odpowie wszystkim czy i jak leży Panu na sercu dobro Polski i jej obywateli w okresie wzmożonej antypolskiej lewackiej nagonki na postawy patriotyczne. Pytania o miejsce i czas odtwarzania publicznego utworów muzycznych zostawmy sobie na spokojniejsze czasy. Nie czas żałować róż gdy płoną lasy!

Proszę się włączyć w dyskusję jeśli wogóle zależy Panu na jakiejkolwiek pozytywnej opinii ludzi którzy są na NP. W innym przypadku będzie to dla mnie dowodem że Pana rola tutaj ma zgoła zupełnie inne zadanie niż uczestniczenie w dyskusji wolnych umysłów.[/quote]
Bardzo dobry komentarz. Bo choć wątek dotyczący muzyki sakralnej jest ciekawy, to jest jednak szereg spraw ważniejszych, a celem notki Pana Marszałka jest tylko przypomnienie o swoim istnieniu. Szkoda, że marnuje swój potencjał. A mógłby zrobić coś pożytecznego dla Polski.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203595

występywać w porannych pogodynkach tvłenu.

Ten asceta - wstaje rano i nudzi się :)
Razem np. z hołdysem stworzyli by (niechybnie) duet mentorów .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203636

W tym wpisie dycha...
...ale dla Stronnika...

Pzdr, Hun

PS. zwykle nie popełniam komentów typu "i ja też uważam", ale koment Stronnika warto "poprzeć"...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203719

Ludzie po co tu komentować przeciez tego ważniaka naprawdę nie interesuje co macie do powiedzenia. Nigdy z nikim nie dyskutuje i wkleja tekst tylko dla autopromocji.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203594

Szanowny Panie bardzo miło,że propaguje P.słuchanie muzyki
sakralnej bez złości i uprzedzeń,ale jak długo można
słuchac żydowskich bębnów i i pał milcyjnych udając Greka.
Dlaczego ludzie kościoła zajmuja dwuznaczne stanowisko wobec
bandytów rządzących naszym krajem?.Dlaczego bandzie łobuzów
nie zada się prosto w oczy pytania:kto wynajął ruskich
drwali,aby piękną zdrową brzozę-obrzezali?.Taką poprawnośc
o jaka Pan prosi, ja osobiście mam w okolicah jelita grubego.
http://www.youtube.com/user/janolsza?feature=mhee#p/a/u/1/qJe5XI5hH_E

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JAN OLSZEWSKI

#203598

Nie interesuje mnie twoje zdanie w żadnej kwestii, kanapowcu wąchający się z agentami.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#203669