Stulecie Ronalda Reagana

Obrazek użytkownika Marek Jurek
Historia

Życie człowieka jest tylko fragmentem jego czasu, a mijające stulecie urodzin pozwala dobrze przyjrzeć się zarówno historycznym przesłankom działalności męża stanu, jak i ocenić trwałość jego dorobku. Jaki więc był wiek Reagana? Przede wszystkim był to czas walki Ameryki przeciw hegemonii nad Europą – najpierw Niemiec, potem Związku Sowieckiego. Przez cały ten czas Europa była w centrum polityki amerykańskiej (bo nawet doktryna powstrzymywania realizowana na wszystkich kontynentach służyła odstraszeniu ZSSR od podjęcia ekspansji w Europie). Ronald Reagan zakończył tę konfrontację. Zwycięstwo Stanów Zjednoczonych w zimnej wojnie przyniosło Europie bezpieczeństwo, Europie środkowej – wolność, narodom Europy wschodniej – szanse na własną państwowość.

Był to też wiek nowego uniwersalizmu amerykańskiego. Stolica Apostolska nie traktowała go – mimo różnic – jako konkurencji dla Christianitas, raczej jako wsparcie. Benedykt XV uważał, że program zawarty w 14 punktach prezydenta Wilsona jest zbieżny z jego wizją pokoju w Europie. Papież uważał, że potrzebny jest nowy porządek oparty na szacunku dla praw narodów i zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej w skuteczne rozwiązywanie i zapobieganie konfliktom państw. Obaj uważali niepodległość Polski za konieczny element zmian powojennych. Gdy Franklin Delano Roosvelt podejmie potem walkę z Niemcami w Europie, Pius XII wstrzyma bezpośrednią krytykę Związku Sowieckiego, by nie utrudniać walki sprzymierzonych z Hitlerem. Również antykomunistyczna ofensywa Ronalda Reagana dwa pokolenia później spotka się z solidarnością Jana Pawła II.

Wiek Reagana mija, jednak życiu wszystko ma kontynuację. Realizm nakazuje widzieć zarówno przemijanie, jak i kontynuację dotychczasowych tendencji. W wieku XXI problemy Europy nie będą dominować polityki globalnej (więc również interesów Ameryki). Jak będzie to kształtować polską geopolitykę? Jednym z największych osiągnięć polityki Reagana (zrealizowanych już przez jego wiceprezydenta, gdy przejął po nim następstwo) jest rozpad Związku Sowieckiego, niepodległość narodów Europy środkowej, nowe państwa na Wschodzie. Konsolidacja tego obszaru (drugiego politycznego płuca Europy) powinna wypełniać „przestrzeń polityczną”, która będzie powstawać wraz z przesuwaniem się interesów Ameryki poza Europę. Dziś Europa środkowa ma instrumenty by nakłaniać całą Europę do działań na rzecz własnego bezpieczeństwa, a także do zachowywania solidarności atlantyckiej. W Europie środkowej jest to wyzwanie przede wszystkim dla polityki naszego kraju. Wiek Ronalda Reagana sprawił, że możemy je podjąć.

Brak głosów

Komentarze

Ktoś tu "śpi " albo najarany - puszcza bąka.

Marny merytorycznie - słowotok .
Wizualnie - kula zdań , wężowisko mysli ucznia Liceum (średniego)

I to na SG?-
Rozumie. Artykuł sponsorowany .

"garnki lutuje" !!!!!!!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#133352

Nietaktowne uwagi. Lepiej się od takich powstrzymać, a nie demonstrować swoją pogardę dla innych. Tego wymaga elementarna kultura osobista.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy Zerbe

#133400

Swoista konstrukcja .
Można napisać - Osobliwa odpowież.

A co na to "niewidzialna ręka'?

Vote up!
0
Vote down!
0
#133416

Myślę, że prof. Robakowski posmutniałby po przeczytaniu tej ... hmm notki? Tak, tak mieliśmy wspólnego promotora.

Vote up!
0
Vote down!
0
#133364

Dax. To było kiedyś:)
Znaczy co - brak rozwoju ?
Uwiąd?
Od Polityka -chciałoby się uzyskać :syntezy, wniosków, programu, itd.

Tu mamy ględzenie Ikony .
to pisząc czuje się jak :

"Mówił dziad do obrazu"

Vote up!
0
Vote down!
0
#133368

Dziś Europa środkowa ma instrumenty by nakłaniać całą Europę do działań na rzecz własnego bezpieczeństwa, a także do zachowywania solidarności atlantyckiej. W Europie środkowej jest to wyzwanie przede wszystkim dla polityki naszego kraju.

Wyzwanie to próbował podjąć rząd Jarosława Kaczyńskiego, który (niezależnie od intencji) osłabił Pan swą secesją.

Nie chciałbym być napastliwy, ale polecam poświęconą Panu notkę: "Marek Jurek i Niepoprawni" (www.niepoprawni.pl/blog/287/marek-jurek-i-niepoprawni ) - do lektury i chwili refleksji.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#133408

Wszystko to wiemy , zapewne można by w tym temacie i dalej "kolorować" ..
Jak to się ma do dzisiejszej sytuacji geopolitycznej naszego kraju .. i do rzeczy..

[quote=M.J]W wieku XXI problemy Europy nie będą dominować polityki globalnej (więc również interesów Ameryki). Jak będzie to kształtować polską geopolitykę? Jednym z największych osiągnięć polityki Reagana (zrealizowanych już przez jego wiceprezydenta, gdy przejął po nim następstwo) jest rozpad Związku Sowieckiego, niepodległość narodów Europy środkowej, nowe państwa na Wschodzie. Konsolidacja tego obszaru (drugiego politycznego płuca Europy) powinna wypełniać „przestrzeń polityczną”, która będzie powstawać wraz z przesuwaniem się interesów Ameryki poza Europę. Dziś Europa środkowa ma instrumenty by nakłaniać całą Europę do działań na rzecz własnego bezpieczeństwa, a także do zachowywania solidarności atlantyckiej. W Europie środkowej jest to wyzwanie przede wszystkim dla polityki naszego kraju.[/quote]

Jak pan sobie wyobraża konsolidację obszaru europy środkowej w obecnej sytuacji geopolitycznej przy rosnącej w siłę hegemoni tak Rosji jak i Niemiec. Że niby co 40 mln Polska właściwie bez realnego wsparcia Ameryki tudzież "Zachodu" może odegrać rolę katalizatora. Uważa pan że Ławrow z Frau Merkel wyrażą na to zgodę? A skoro nie to skąd u pana taki hurra optymizm..?

Kolejny absurd dotyczy rzekomych instrumentów politycznych będących jak rozumiem w naszym posiadaniu . Zatem jakich to instrumentów politycznych w postaci czego ..co takiego jakie środki perswazji posiada Europa Środkowa w tym Polska by przeciwstawić się choćby temu jak traktowana jest nasza dyplomacja w kontekście chociażby Smoleńska czy projektu Nord-Stream ..

Panie Jurek niestety , "wyprodukowałeś" waść kolejnego że tak to określę "gniota" stąd w pełni podzielam wcześniejszą krytykę np: Harcerza , zamieszczoną pod pańskim wpisem.

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#133415

"śpiewać każdy może"
Moje oburzenie wynikło z innej przyczyny.
"Gnioty" z częstotliwościa expresu do Ustrzyk Górnych pojawiają się na SG.

Z drugiej strony cacany obraz, pyszna uczta -
począwszy od wpisu o mumi - "sprawy ważniejsze od mumi"
do dzisiejszego słowotoku.

O mumi- to sobie tak pomyśłałem:
"Ikona" takiej klasy jest zdolna dyskursywnie wyłożyć o co idzie.
O potopie w kalifacie.

O nowym Państwie katolickim - najmłodszym i najbiedniejszym .
Ps. Garnki lutuje!!!!! - na tym się znam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#133423

Jak najbardziej spełniasz pożyteczną rolę ...

;-)

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."/Z.Herbert/
/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#133426

Prawicy dziś nie jest potrzebne wróżenie ze szklanej kuli ! , my oczekujemy konkretnych propozycji ! A nie hiseryczno -historyczne oczekiwanie na kolejna amplitudę epoki lodowcowej...
Szansa ze Polska się wzniesie na tej fali jest oczekiwaniem na cud . Jak chce pan zdobyć nasze zaufanie ?! Co zrobić by zjednoczona prawica wygrała kolejne wybory ? Nie odnosi się pan do poprzednich komentarzy !

Wychodzi na to że mamy czytać pana "artykóły" ? jak dekrety cesarza Li Chong Mao ...

Vote up!
0
Vote down!
0
#133461

W poprzednich blogach odnosiłem się do spraw o których Pan pisze. W tym blogu pokazuje jak Ronald Reagan potrafił zmieniać swój kraj jak i oddziaływać swoja polityka międzynarodowo. Obecnie polityka głębokich zmian z myślą o przyszłych pokoleniach jest bardzo rzadka.

W sprawie zjednoczenia prawicy to obie strony muszą chcieć współpracy aby możliwa była współpraca.

Vote up!
0
Vote down!
0
#133678