Lekcja tragedii

Obrazek użytkownika Marek Jurek
Historia

Dobrze, jeśli debata polityczna ma szersze konteksty, tym bardziej jeśli pomagają zrozumieć jej przedmiot. Nie rozumiem jednak dlaczego w „Siódmym dniu tygodnia” Radia Zet prof. Tomasz Nałęcz kwestionował elementarne historyczne fakty. W dniu zabójstwa prezydenta Narutowicza został przez marszałka Rataja powołany nowy, ponadpartyjny rząd Władysława Sikorskiego i był to gabinet kryzysowy, zorientowany przede wszystkim na przywrócenie pokoju społecznego. Na czele rządu stanął prawicowy, „niebelwederski” generał, a stanowiska ministrów objęli zarówno piłsudczycy (gen. Sosnkowski, prof. Makowski), jak i politycy prawicy (konserwatyści oraz prof. Władysław Grabski). W pokoleniu naszych pradziadków Polacy potrafili ze sobą współpracować nawet w momentach narodowych tragedii, wielu obecnym politykom nawet trudno to zrozumieć.

Brak głosów

Komentarze

A po co mącić w głowie słuchaczom radia?

Drugie wytłumaczenie jest takie, że głowa państwa dobiera dobiera sobie współpracowników mierząc swoją miarą, choćby po to, by było możliwe zrozumienie, przypomnijmy tutaj sławetne: "Mało kto wie, że w Polsce wszyscy wybierali sobie króla" (w kontekście I RP) z amerykańskiego tournee głowy państwa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#147567

P o l a c y potrafią rozmawiać

Vote up!
0
Vote down!
0
#147569

Ja tam rozumiem Nałęcza, w końcu "taki: historyk musi pilnować by historia nie była "nieprawomyślna". Razem z Drogim Bronkiem i Jenerałem pilnować będę historii, by ktoś inny niż oni jej nie zmanipulował. A już nie daj Boże jakby był bezstronny.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#147581

a terazniejszym o Zyrandole, teczki, koncesje, udzialy

czyli inaczej WYLACZNIE O TARGANIE SUKNA RZECCZYPOSPOLITEJ

lub jego korzystna sprzedaz pod stolem co wielokrotnie udowodnili

Vote up!
0
Vote down!
0
#147590

Pana przesłanie o współpracy jest bardzo ciekawe.Pańska współpraca juz nieco mniej.Apeluje Pan do nas tak w rzeczywistości o co? Pan miał odpowiedzieć nam już na sporo pytań i co? I nic.Ma Pan nas w dupie ,wrzuca Pan nam hasełka,bo nawet nie hasła.Rataj,Sikorski,Sosnkowski,Grabski... To już żesmy przerabiali.Nawet w nowej wersji (vide)(zmień nazwiska na jakie chcesz).Chce Pan ,to Panu odpowiem tak: Widzi Pan w nas debili,roboty internetowe na wzór Onetu,zagmatwanych i niekumatych odbiorców rączki prawej i rączki lewej,przybite do krzyza ofiary nieudolnych kolejnych rządów,masę do łatwego przerobu.To Pan niech zacznie myśleć,niech Pan cos robi,niech usłyszę o Panu chociaż jedno zdanie w łżemediach (baaa...jaki to Pan niebezpieczny jest,jaki to z Pana oszołom..).Pan jest dla mnie po prostu niewiarygodny,moze i polityk ale o bardzo niskim potencjale,trzymający sie raczki parasola ,żeby nadmiernie nie zmoknąć.Tak naprawdę to gdzie Pan jest do diaska?

Vote up!
0
Vote down!
0
#147621

Oto cytat do ktorego mnie Pan dprowadzil:

"W wieczór wigilijny (1941) było przemówienie paru naszych przedstawicieli komórki politycznej. Czy Dubois mógłby na ziemi słuchać z zadowoleniem, jak przemawia Rybarski i po tym serdecznie uścisnąć mu ręce, lub odwrotnie? Jakiż to byłby kiedyś w Polsce rozrzewniający obrazek zgody i jak tam był niemożliwy. A u nas, na sali w Oświęcimiu, obaj zgodnie przemawiali. Co za metamorfoza..." Auschwitz; Raport Witolda Pileckiego

Zeby sie zjednoczyc, trzeba codziennie ogladac tysiace swiezych polskich trupow bo inaczej nie ma motywow?

Vote up!
0
Vote down!
0
#148026

Oto cytat do ktorego mnie Pan dprowadzil:

"W wieczór wigilijny (1941) było przemówienie paru naszych przedstawicieli komórki politycznej. Czy Dubois mógłby na ziemi słuchać z zadowoleniem, jak przemawia Rybarski i po tym serdecznie uścisnąć mu ręce, lub odwrotnie? Jakiż to byłby kiedyś w Polsce rozrzewniający obrazek zgody i jak tam był niemożliwy. A u nas, na sali w Oświęcimiu, obaj zgodnie przemawiali. Co za metamorfoza..." Auschwitz; Raport Witolda Pileckiego

Zeby sie zjednoczyc, trzeba codziennie ogladac tysiace swiezych polskich trupow bo inaczej nie ma motywow?

Vote up!
0
Vote down!
0
#148027

Srele, morele. Zacznij w końcu działać Panie pośle?

Vote up!
0
Vote down!
0
#147717

Co jakiś czas, coś Pan tu wrzuca co brzmi jak pretensja. A Pan co robi , nawet na nasze pytania nie odpowiada?Jak już kiedyś, ponownie pytam ,co Pan zrobił dla zjednoczenia opozycji? Czy choć raz w tej sprawie spotkał sie pan z JK?
Nie wiem czemu ale nie liczę na Pana odpowiedż.

Vote up!
0
Vote down!
0
#147844

Panie Marku!
Między zabójstwem Prezydenta Gabriela Narutowicza a okolicznościami zamachu na polską delegację z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele jest poważna różnica. O ile za zabójstwo z 16 grudnia 1922 roku politycznie i moralnie obciążona została endecja i zarzut ten wciąż jest "żywy" o tyle za zamach z 10 kwietnia 2010 r. nikt nie czuje się odpowiedzialny.
Nie ma żadnych podstaw aby sądzić, iż zabójstwo Prezydenta Narutowicza było inspirowane przez mocarstwa ościenne. Podobnie nie ma żadnych poszlak co do bezpośredniego udziału polityków II Rzeczpospolitej w morderstwie. Natomiast w przypadku zamachu z 10 kwietnia rządzących przynajmniej wypadałoby oddać w ręce porządnego prokuratora... Powołanie po 10 kwietnia 2010 r. analogicznego rządu do tego jaki utworzył gen. Władysław Sikorski byłoby wygodniejszym uwiarygodnieniem "niewinności" obecnych "elit". Jednak obecnie rządzący nie potrzebowali takiego zabiegu. Wystarczyła telewizja...

Vote up!
0
Vote down!
0
#147852

To że sanacja zrzuciła odium zamachu na polski ruch narodowy, to jedno, a drugie to to, czy rzeczywiście za tym mordem-zamachem stali polscy narodowcy? Niewiadomski był żołnierzem, który działał w latach dwudziestych i trzydziestych w wywiadzie wojskowym, z którego wywodzili się potem w większości przypadków tzw. pułkownicy. To byli ludzie Piłsudskiego.

Tak walczono w Polsce z opozycją w okresie międzywojennym, ci co za bardzo podskakiwali byli więzieni, potem w większości przypadków byli osadzani w obozie koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej, co prawda wyroki były krótkie, akurat dla nich, jednak osadzanie ich w jednej celi z komunistami, zdrajcami Polski i prawdziwymi wywrotowcami było codziennością. ;))). Wtedy jak i dzisiaj w opinii publicznej krąży następująca wiedza o przedwojennej endecji, której zarzucano wzbudzanie niepokoi, anarchii oraz nienawiści narodowej, to samo potem zrobiono po wojnie z NSZ, że niby to kolaboranci niemieccy, antysemici, mordercy żydów i bandyci, dzisiaj większość Polaków jak już pisze o podziemiu to tylko o AK albo o BCh. Czy przypadkiem to wszystko nie przypomina Państwu dzisiejszej sytuacji Polski, w której zawsze musi być ktoś winny, ale nie ci co powinni być oskarżeni i już dawno powinni być osadzeni i skazani?

A czy ustalono winnych, którzy spowodowali zamach na generała Sikorskiego? Nie. Widocznie Sikorski bardzo komuś przeszkadzał. Niby kogo chowa się w samej podkoszulce, skarpetach i spodenkach, tylko takich, co pozostają po śmierci biedni i zapomniani, czy to przypadkiem nie jest zwyczaj masoński?

Ludzie także Polacy, jednak wolą ośmieszać takie opinie, wolą pisać coś w swoich komentarzach o cyklistach i jakiś wymyślonych żydach drwiąc z takich wpisów jak moje i o żydach, którzy przecież wszyscy zostali wymordowani podczas holokaustu. ;) Przecież w Polsce nie ma żadnych żydów ani masonerii, gdzieżby oni się uchowali?

Vote up!
0
Vote down!
0
#147889

Nie mam zamiaru polemizowania z Twoją tezą, ale kilka kardynalnych błędów muszę skorygować. Eligiusz Niewiadomski był związany z ruchem narodowym i nie tylko sanacja obciążała endecję za to zabójstwo. Mówimy tu o obciążeniu politycznym i moralnym a nie karno-prawnym. Nie ma żadnych dowodów że jacyś działacze Narodowej Demokracji planowali zamach na prezydenta z udziałem Niewiadomskiego.
Prawdą jest że zabójca był żołnierzem i pracował w kontrwywiadzie ale nie w momencie zamachu. Z tego wojska wywodzili się piłsudczycy ale też przeciwnicy Marszałka.
I na koniec. Jak Niewiadomski mógł działać w latach trzydziestych skoro został stracony 31 stycznia 1923 roku?

Vote up!
0
Vote down!
0
#147900

Za błąd przepraszam w dwudziestych oczywiście, w latach dwudziestych. W latach dwudziestych. Z wywiadu wojskowego nigdy się nie wychodzi, zwłaszcza z takiego, który wywodził się z zaborów.

Najlepiej winę zrzucić na swojego przeciwnika politycznego, który ma większe poparcie w narodzie i to jeszcze rękoma człowieka, którego się posyła do tego ugrupowania politycznego, zaraz po tym ten człowiek morduje prezydenta Narutowicza, długo w tej endecji się nie nabył ten Niewiadomski, szybko go również stracono, żeby przypadkiem za dużo nie powiedział w więzieniu, potem mordy dokonane na najwyższych dowódcach lotnictwa wojskowego, tajemnicza śmierć Rozwadowskiego, takich mordów politycznych w Polsce okresu międzywojennego było bez liku, jednak dzisiaj nikt ich o dziwo nie kojarzy z obozem sanacyjnym. ;)) Jednak już to, że Piłsudski wysyłał na rozkaz swoich oficerów do masonerii jest tajemnicą Poliszynela. Mit o Piłsudskim musi trwać w narodzie ogłupionym i rządzonym przez matołków i chłopków roztropków, którzy są marionetkami w rękach masonerii i żydostwa.

Niewiadomski miał do wykonania zadanie i to zadanie wykonał doskonale. ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#147912

........ jeśli jest Pan Polakiem, to niech się Pan obudzi i spróbuje naprawić to coś Pan spieprzył. Jak można być takim upartym Osłem, sorry Posłem . Padło tutaj / na tym Forum / tyle pytań,że należy na nie odpowiadać.
Wpisuje się pan w filozofię ,Kaliszo/Giertycho/ Kaczmarka.
pozdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#147853