Jaszczurczy Myk

Obrazek użytkownika sosenkowski
Kraj

czy PiS zaczyna płynnie zmieniać retorykę w sprawie NSZ? czy SSowieckie lobby zwycięża w formacji Jarosława Kaczyńskiego, czy może po prostu wszystko im jedno??? - JUŻ NIEAKTUALNE -

 

1. przypominam tło historyczne rzekomej "kolaboracji NSZ":

na terenie pograniczy Mazowsza i Podlasia od Węgrowa, przez Łuków, Siedlce do Sokołowa większość oddziałów NSZ bez żadnych problemów i płynnie weszła do AK w ramach akcji scaleniowej. po 1944 roku jak wiadomo SKOŃCZYŁO SIĘ TO TRAGICZNIE dla: V i VI Brygady Wileńskiej AK, "Huzara", "Młota", "Zapory" i wielu innych, którzy wcześniej bronili ludności polskiej przed terrorystami z GL, AL i partyzantki SSowieckiej.

Brygada Świętokrzyska, która NIGDY nie miała ŻADNYCH SKRUPUŁÓW i ZŁUDZEŃ wobec SSowietów wycofywała się nękana przez AL oraz innych sabotażystów NKWD na tereny Czechosłowacji. Zręcznie unikała przy tym podporządkowania Niemcom. współpraca "Jaszczurczych" z Wehrmachtem głównie polegała na tym, że Niemcy ich swobodnie przepuszczali licząc na to, że "wróg wroga" stanie się wkrótce sojusznikiem... a rzekomi "polscy faszyści" wykorzystali to taktycznie, przenikając przez linie tymczasowego sprzymierzeńca czasami korzystając z infrastruktury drogowej i pojazdów niemieckich, jeśli to ma być większy "grzech" niż Pakt Ribbentrop-Mołotow w 1939r., to polecam lekturę nt. czystek etnicznych w SSowieckiej strefie okupacyjnej przez lata 1939-41.

http://www.nck.pl/files/2011-04-26/deportacje_polakw_na_syberi_w_xx_wieku.pdf

cokolwiek by nie pisać o ucieczce "Jaszczurczych" przed SSowieckim okupantem, to na terenie Czechosłowacji nawiązali oni kontakt z US.Army i podporządkowali się Dowództwu II Korpusu gen. Andersa. Amerykanie wcielali też naszych weteranów NSZ do oddziałów pomocniczych, gdzie pełnili głównie służbę wartowniczą z bronią w ręku np. przy jeńcach, aż do demobilizacji. wielu z nich wkrótce potem zaciągnęło się do Legii Cudzoziemskiej - i taka to była właśnie historia współpracy z Niemcami ;)))

 

2. CLOU notki - kolaboracja PiS z radnymi PO w Łukowie:

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120604&typ=po&id=po05.txt

Głosowanie w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Ławeckiej imienia Narodowych Sił Zbrojnych miało odbyć się w czwartek podczas sesji Rady Miasta Łuków. Jednak przed przyjęciem porządku obrad sesji radny miasta Mariusz Chudek z Platformy Obywatelskiej zgłosił wniosek o wycofanie tego właśnie punktu z obrad. - Argumentował, że Narodowe Siły Zbrojne w porównaniu z Armią Krajową czy Batalionami Chłopskimi nie są tak klarowną organizacją oraz że NSZ do dziś wzbudzają wiele kontrowersji. Zaznaczył, że Brygada Świętokrzyska oficjalnie współpracowała z Niemcami - relacjonuje Kamil Sulej, inicjator akcji nadania rondu imienia NSZ. Miastem rządzi koalicja PiS - PO i choć radni Platformy są w mniejszości, zdążyli przestraszyć działaczy PiS swoimi wydumanymi wątpliwościami.A ci przychylili się do ich wniosku.

...

- Burmistrz popierał wniosek. Ale nie był w stanie zmotywować swoich kolegów z koalicji do głosowania. Przestraszeni radni wnieśli więc o zdjęcie uchwały z porządku obrad. Głosowanie ma się odbyć w kolejnym terminie - relacjonuje Sulej. Ostatecznie projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.Decyzję tę poparło 14 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

niestety tylko DWÓCH radnych (z OŚMIU) należących do Prawa i Sprawiedliwości: Marek Żurawski i Edward Leśniak chciało by głosowano OD RAZU 1. czerwca 2012 bez zbędnych ceregieli w sprawie Ronda NSZ...

1-Krzysztof Okliński - Łukowska Wspólnota Samorządowa
2-Jan Wrzosek - Łukowska Wspólnota Samorządowa
3-Izabela Bielecka - Platforma Obywatelska RP
4-Robert Dołęga - Platforma Obywatelska RP
5-Grzegorz Gomoła - Platforma Obywatelska RP
6-Ewa Rybicka-Sicińska - Prawo i Sprawiedliwość
7-Artur Gałach - Prawo i Sprawiedliwość
8-Krzysztof Jodełko - Prawo i Sprawiedliwość
9-Edward Leśniak - Prawo i Sprawiedliwość
10-Agnieszka Stępniewska - Prawo i Sprawiedliwość
11-Zbigniew Wardak - Prawo i Sprawiedliwość
12-Marek Żurawski - Prawo i Sprawiedliwość
13-Zygmunt Celiński - Prawo i Sprawiedliwość
14-Mariusz Chudek - Przymierze dla Ziemi Łukowskiej
15-Jarosław Kokoszkiewicz - Przymierze dla Ziemi Łukowskiej
16-Zygmunt Turski - Przymierze dla Ziemi Łukowskiej
17-Michał Zarzycki - Przymierze dla Ziemi Łukowskiej
18-Zbigniew Zemło - Przymierze dla Ziemi Łukowskiej
19-Jerzy Kamiński - Samorządowcy Powiatu Łukowskiego
20-Andrzej Skwarek - Samorządowcy Powiatu Łukowskiego

 

być może wyjaśnieniem może być jednoczesny BRAK KONFLIKTU radnych Łukowa ws. decyzji dot. odcinka od ronda TON przy ul. Warszawskiej do ronda bpa Jana Mazura przy ul. Świderskiej gdzie będzie Aleja Marii i Lecha Kaczyńskich. - tylko nasuwa się pytanie:  czy ŚP. Prezydent wraz z Małżonką cieszyliby się z takiego kompromisu kosztem "Żołnierzy Wyklętych"???

 

 

 

PS.

Instrukcja Naczelnego Wodza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego. L. Dz. 6030/44 z dn. 25 VII 1944r.

"Według możliwości, raczej wycofujcie oddziały na Zachód w skupieniu lub rozproszeniu. W obliczu szybkich postępów okupacji sowieckiej na terytorium Kraju trzeba dążyć do zaoszczędzenia substancji biologicznej Narodu w obliczu podwójnej eksterminacji. 

Upoważniam Was w razie koniecznej potrzeby do wycofania w rozmiarach przez Was określonych najbardziej zagrożonych elementów AK, a przede wszystkim młodzież, na Zachód ku granicy słowacko-węgierskiej. 

Upoważniam ludzi do szukania dróg via organizacja Todta i roboty rolne w Niemczech... Aczkolwiek to może być ponad siły... dochodzę do twardego wniosku o potrzebie pozostania pod okupacją sowiecką nowej konspiracji, nielicznej i starannie dobranej. 

Sowiety będą przedstawiać fakty w sposób prowokacyjny i fałszywy, wytwarzając pozory dla swej polityki eksterminacyjnej, gatunkując ludzi wg swego widzimisię na zdrajców 1939 roku, faszystów czy też kolaboracjonistów."

 

Fragment listu gen. Stanisława Maczka do przewodniczącego Rady Politycznej NSZ Kazimierza Gluzińskiego:

"....rozwój wypadków przyznał Wam rację. Należało wiele tysięcy ludzi wyprowadzić z Polski, Jak wyście to uczynili. Jesteście dla wielu żywym wyrzutem sumienia...."

 

i na koniec w promocji - Leszek Żebrowski "NSZ, a AK" : LINK

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Argument radnego Tomasza Chudka brzmi dość humorystycznie, chociażby z punktu widzenia logiki. Przecież ta część Narodowych Sił Zbrojnych, która podporządkowała się rozkazowi scaleniowemu stanowiła dość znaczny (i znaczący) element składowy Armii Krajowej.

Lokalne porozumienia taktyczne sił partyzanckich z siłami okupacyjnymi nie były żadnym ewenementem podczas II WS. Tak bywało we Francji, Grecji, Jugosławii...

Jedynym, znanym mi wątpliwym i - być może - obciążającym fragmentem działań NSZ podczas okupacji jest sprawa kontaktów Huberta Jury, ps. Tom, z szefem radomskiego gestapo Paulem Fuchsem. Ale nie znam tej kwestii na tyle, aby formułować oskarżenia.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261575

nie narażali lokalnej ludności, pilnowali regionu przed szabrownikami, rejestrowali i archiwizowali kolaborację, czekając aż dwa golemy Stalin i Hitler wykrwawią się na śmierć i zaczną szukać sojuszu. to całe wysadzanie transportów na wschód, a zwłaszcza fanatyczny terroryzm, to była głupota z punkty widzenia Polski i jej Elit.

- niestety Stalin przygotował już swoje "elity" na ich miejsce tj. aszkeNAZIoli, a AK mu w tym pośrednio pomogła, wierząc naiwnie fałszywym aliantom :(((

ps.
najgorsze dla Polaków były durne akcje terrorystów SSowieckich vide: http://blogmedia24.pl/node/44266
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#261680

Nie oceniałem działalności NSZ, odniosłem się tylko do absurdalnej argumentacji wspomnianego radnego.

Natomiast wydaje mi się, że doszukiwanie się "zmiany retoryki PIS wobec NSZ" też jest nieco absurdalne. Szczególnie na podstawie przypadku w powiecie. ;-)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261683

ale przypomniało mi się, że ŚP. Lech Kaczyński którego imieniem tego samego dnia nazwano Aleję w Łukowie NIE WSTYDZIŁ SIĘ "Żołnierzy Wyklętych"

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#261699

Wydarzenia w skali powiatu są - wbrew pozorom - ważne. Tym bardziej jeśli powiaty sumują się w województwa, etc. etc.
Czy PIS - generalnie - "wstydzi" się Żołnierzy Wyklętych? Nie zauważyłem.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261703

skoro powiat jest także ważny, to co jeszcze trzeba by spełnić założenia określenia "generalnie" ;)))
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#261733

Nie widzę żadnej sprzeczności logicznej pomiędzy przypadkiem dwóch pisowców w powiecie a określeniem "generalnie". Pan widzi, Pańska sprawa. Chcący uderzyć psa zawsze znajdzie kij. Nie wiem tylko, czy psem jest tu PIS, czy też dwaj konkretni ludzie.

Jeśli chce Pan udowodnić swoje ogólnikowe zarzuty pod adresem PIS, to proszę o egzemplifikacja z - przynajmniej - ponad połowy polskich powiatów. Do tego czasu zawieszam ze swojej strony dyskusję nad "zmianą retoryki PIS w sprawie. NSZ".

Jak myk, to myk. ;-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#261738

a do stwierdzenia "generalności" brakuje 190 powiatów, to podtrzymuję swoją nadzieję, że odłożenie na bok "Żołnierzy Wyklętych" podczas bojów o kolejny "pomnik" ŚP. Prezydenta nie będzie trendem DOMINUJĄCYM w PiS...
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#262234