Apel do organizatorow marszu z 29.09.2012 o ZLOTOWKE

Obrazek użytkownika Emir
Kraj

Dwa mies temu na str Kresy pojawil sie apel o pomoc.
Radio Lwów: „Przeżywamy ostatnie dni swojej działalności. Tak zadecydował rząd polski. Bez polskich audycji Lwów nie będzie Lwowem, Polacy staną się Ukraińcami polskiego pochodzenia, a śladów polskości będziemy szukać tylko na cmentarzach, ponieważ nosiciele mowy polskiej zaginą w obcym morzu”.

Przeżywamy ostatnie dni swojej działalności. Chodzi o media i polskie organizacje na Ukrainie, jak i ogólnie na Wschodzie. Tak zadecydował rząd polski, wyjąwszy nas spod opieki Senatu. Jesteśmy zdani na samych siebie, ponieważ MSZ stwierdziło, że nie będzie i być nie może długofalowej pomocy dla polskich organizacji na Ukrainie (powiedział 18 lipca wiceminister SZ Janusz Cisek podczas spotkania z Polakami we Lwowie).

Tym stwierdzeniem rząd polski przekreślił prawie dwudziestoletnie starania Polaków mieszkających na Ukrainie o utrzymanie tożsamości narodowej i krzewienie kultury Polskiej, ochronę dziedzictwa narodowego i budowanie naszej małej wspólnoty kresowej, jak również dwudziestoletnie nakłady polskiego podatnika na te cele. Drastyczne cięcia rządu polskiego boleśnie dotknęły wszystkich sfer życia Polaków na Ukrainie:......

Żadna z polskich organizacji nie otrzymała ani jednej złotówki poza wątłymi obietnicami. Obecnie wszystkie redakcje są zadłużone na niewypłacalne dla nich kwoty, niektóre z nich już zawiesiły swoją działalność. My jak dotąd nadal prowadzimy emisję audycji radiowych cztery godziny tygodniowo, narażając się na procesy sądowe o niewypłacalność. Albowiem to Polskie Towarzystwo Radiowe zawarło umowę o emsji ze swoim emitentem – lwowską rozgłośnią Radia Nezałeżnist’. .... Od początku stycznia jesteśmy dłużni ukraińskiemu emitentowi około 7 tysięcy dolarów.

Dług rośnie z każdą audycją. Kwota przyobiecana nam stanowi 55 tys.złotych, ale ugrzęzła w korytarzach pomiędzy MSZ i FPPnW.

W roku 2012 decydenci – kto nie wiemy – zmienili formułę pomocy Polakom poza granicami kraju. Teraz o udzieleniu lub nieudzieleniu pomocy decyduje 40 nieznanych nam osób w drodze konkursu, które, jak się okazuje, nie mają pojęcia o sytuacji i życiu Polaków na Ukrainie

To Polskie Radio Lwów informuje słuchaczy o wydarzeniach w kraju i za granicą, przedstawia kalejdoskop postaci zasłużonych dla kultury, historii i nauki polskiej, opowiada o zachowanym dziedzictwie kuturowym Kresów i Polski. Są to podróże radiowe w czasie i przestrzeni, są to wywiady i reportaże z aktorami sceny polskiej i reżyserami filmowymi, audycje o historii Polski, spacery po Lwowie i Warszawie, relacje z obchodów rocznic, upamiętnienia wydarzeń dotyczących polskiej historii i kultury.

Przez 20 lat w czynie społecznym, kontynuując tradycję naszych przodków, opracowywaliśmy audycje w języku polskim. To setki nieprzespanych nocy i niezliczona ilość godzin oderwanych od rodziny i pracy zawodowej, to ofiarność dwudziestoosobowego zespołu. To są pieniądze polskiego podatnika, włożone w nasze studio i bardzo kosztowny sprzęt.

Działalność Polskiego Radia Lwów brutalnie przerwała wojna. Po 53 latach przerwy, w 1992 roku, na nowo zabrzmiał polski głos w eterze. Nie mogliśmy nie skorzystać z takiej szansy. Powinność i umiłowanie mowy polskiej oraz chęć odrodzenia polskich tradycji nakazywały podjąć wyzwanie. Czyżby po 20 latach nieprzerywalnego nadawania polskich audycji miały one zniknąc z mapy kulturalnej Lwowa i Kresów?

Europa cieszy się trwałym pokojem, zaś wojna toczy się na szczeblu wysokich korytarzy MSZ. Dlaczego jej ofiarą mają paść Polacy na Wschodzie? Wszak jesteśmy z miasta Ślubów Króla Jana Kazimierza, zamieszkania króla Jana III Sobieskiego, miasta Hemara, Staffa i Kasprowicza, twórczyni Roty Marii Konopnickiej, dramatopisarzy Gabrieli Zapolskiej i Aleksandra Fredry, pisarza ze słońcem w herbie Kornela Makuszyńskiego, niezłomnego Zbigniewa Herberta, twórcy szkoły matematycznej Stefana Banacha, szkoły filozoficznej Kazimierza Twardowskiego.

Czy nasze miasto Lwów, będące ogniskiem nauki i zarzewiem niepodległości, nie zasługuje na to, aby jego mieszkańcy słyszeli w mowie poetów Kornela Ujejskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Władysława Bełzy (który w Katechizmie Polskiego Dziecka pisał: A w co wierzysz? W Polskę wierzę!), pisarzy Jana Parandowskiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego o tym, co w polskim narodzie najświetniejsze i najgodniejsze? O tym, że tu uczyli prawnicy Oswald Balcer i Juliusz Makarewicz, ze tu powstało Ossolineum, Harcerstwo Polskie i piłka nożna? Jesteśmy z miasta Semper Fidelis. I Tych, którzy to rozumieją, prosimy o pomoc. Prosimy o sfinansowanie polskich audycji we Lwowie. Bez nich Lwów nie będzie Lwowem, Polacy staną się Ukraińcami polskiego pochodzenia, a śladów polskości będziemy szukać tylko na cmentarzach, ponieważ nosiciele mowy polskiej zaginą w obcym morzu.

Nieobojętnych wobec losu polskich audycji we Lwowie prosimy o pomoc.

Pomoc prosimy kierować na konto:

Kredobank, Kod Nr. 26004012490, МФО 325365 adres banku: 79017 m. Lwów, ul. Lewickiego 67 z koniecznym dopiskiem CHARITABLE HELP (pomoc charytatywna).

Kontakt z nami: radio-lwow@wp.pl

tel. +380676750662

Portal Kresy24.pl przyłącza się do tego dramatycznego apelu.

==========
To bylo 2 mies temu
i w zwiazku z powyzszym zrobilem wpis
http://niepoprawni.pl/blog/2802/dramatyczny-apel-ze-lwowa.

nic sie niestety nie zmienilo poza tym ze Radio przestalo nadawac!
Siedzibe opieczetowano za brak wplat.
Jesli MSZ=Panstwo Polskie po raz kolejny "zdalo egzamin"

wiec ja apeluje, zeby na jutrzejszym
Marszu Obudz sie Polsko
ZROBIONO ZBIORKE PIENIEDZY
na to Radio Lwow.
Jesli kazy uczestnik Marszu dalby tylko 1 ZL( jeden Zloty Polski )
to przy frekwencji 100 tys osob moznaby zebrac dla Lwowskich Polakow 100 000 Zl a to mogloby zmienic sytuacje tego Radia i Polakow we Lwowie.
Oczywiscie ze Maciej Plazynski nie zyje ale moze jest jeszcze ktos w Polskim Sejmie, ktory rowniez z trybuny sejmowej moglby naglosnic te sprawe i uruchomic w koncu srodki na te Polonijne media na ziemiach , ktore teraz leza w sasiednich krajach na wschodzie.
Dziekuje za uwage
Czyzby hucpiarz Owsiak byl bardziej skuteczny od nas?

Brak głosów

Komentarze

Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które w trakcie jutrzejszego Marszu się tym zajmą.
Pozdrawiam.
contessa
_______________
... Tak trudno iść się wyspowiadać mając świadomość, że spowiednik... dopiero co wyszedł z burdelu !
_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.y

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#293868

Popieram.
Złotówkę będę miał jutro pod ręką.

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
0
Vote down!
0
#293873

Tylko jak rozpoznać czy nie zbiera oszust? Jeśli wesprzemy w ten sposób przykład na Partię Przebierańców?
Podobno tacy pojawiają się nawet na wielkich spotkaniach rodzin RM.
Puszkę z odpowiednimi napisami nie jest trudno zrobić, a wzorca nie mamy. Zresztą i wzorzec można podrobić.
Jestem mocno sceptyczna jeśli chodzi o ten pomysł, bo może nieźle obłowić się ktoś, kogo wcale nie lubimy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293894

do organizatorow lub ludzi z PiSu, ktorzy niewatpliwie tam beda
i przedstawic im te inicjatywe ?
Puszki ?
Przebierancy?
No a organizatorzy,
jakies osoby zaufane - przeciez sporo ludzi zna sie juz z poprzednich marszow w stolicy.

Owsiak jakos zbiera na swoje interesy co roku a uczyc mozna sie nawet od diabla - jesli to ma byc z pozytkiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293961

A jak my rozpoznamy przebierańca? Ja na pewno nie. A przecież to niezła gratka, skoro będą nas może nawet setki tysięcy, i każdy da po złotówce.
Piszesz o Owsiaku - to jest cały przemysł, to jest świetnie przygotowane, a też są oszustwa.

Boję się, że te nasze złotówki trafią do czegoś w rodzaju Ruch Palikota czy do jakiegoś owsiakopodobnego cwaniaczka. Przeciętnie (albo słabo) rozgarnięta osoba (np. ja) nie rozpozna, czy to nasz, czy przebieraniec. Bo i po czym? Na puszkę można wszystko nakleić, i zdjęcie JPII, i o. Rydzyka. Może pojawić się też jakaś indywidualna, prywatna inicjatywa.

Powtarzam, że nawet na zgromadzeniach rodzin RM czy pielgrzymkach RM na Jasną Górę pojawiają się oszuści. Nauczony doświadczeniem o. Rydzyk ostrzega przez mikrofon, żeby nie dawać pieniędzy nikomu zbierającemu, słyszałam to podczas transmisji.

Nie lubię być robiona w konia, dlatego zdecydowanie uważam, że lepszy byłby jakiś inny sposób wsparcia Lwowian.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293977

Tak jesli ktos obawia sie oszustow
na str

http://kresy24.pl/12275/polacy-bez-polski/
jest

"Nieobojętnych wobec losu polskich audycji we Lwowie prosimy o pomoc.

Pomoc prosimy kierować na konto:

Kredobank, Kod Nr. 26004012490, МФО 325365 adres banku: 79017 m. Lwów, ul. Lewickiego 67 z koniecznym dopiskiem CHARITABLE HELP (pomoc charytatywna).

Kontakt z nami:
radio-lwow@wp.pl

tel. +380676750662"

Wiec mozesz Proxenio napisac mejla do radia Lwow bo jest podany adres
, wyjasnic sobie watpliwosci ewentualnie jest tez tam podane konto wiec po konsultacjach z Radiem Lwow
wplacic pieniadze inaczej.
Pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#293992

Rozumiem brak zaufania do zbiórki na przedsięwzięciach takich jak np. jutrzejszy Marsz itd. ale... może spróbować inaczej ?

Każdy ma jakiś krąg znajomych, którzy mają zaufanie do tego kogoś - proponuję delikatnie zaproponować im zrzutkę na Radio Lwów po tej symbolicznej złotówce. Oni podadzą temat dalej, może ich znajomi coś zbiorą i też wpłacą na podane konto. Nie będą to duże sumy i będą zbierane powoli ale to zawsze coś, kropelka po kropelce i początek będzie dany.
W międzyczasie może uda się zainteresować sprawą kogoś, kto zasili Radio Lwów poważniejszym zastrzykiem finansowym i będzie to robił regularnie.
Nie traćmy nadziei, poszukujmy rozwiązań.
W nadchodzący weekend spróbuję coś zrobić i prognozuję, że zbiorę wśród swych znajomych 50-70 euro dla Radia Lwów.

............

Najgorszy jest właśnie brak ufności ale niestety - życie samo tak "uczy", że stracone zaufanie do jednej osoby niejako pozbawia człowieka możliwości obdarowania zaufaniem innych, często takich, którzy go nie zawiodą.
Tak sobie czasem myślę... zamiast takiej viagry czemu nie wymyślono tabletki na zregenerowanie ufności ?

Pozdrawiam.
contessa
_______________
... Tak trudno iść się wyspowiadać mając świadomość, że spowiednik... dopiero co wyszedł z burdelu !
_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.y

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#294003

-Inicjatywa znakomita, godna poparcia.
W/g , mnie za mało czasu na sprawną realizację.
Sam marsz "Obudż się Polsko", to zamierzenie niosące w sobie wiele niespodzianek.
Oczy trza mieć dookoła głowy i uważać na nalot prowokatorów.
Szanowny Emirze.
- Zaczekajmy na zrealizowanie Marszu a następnie zajmiemy się Twoją propozycją.
Ja mam pewne sugestie ale o nich póżniej.
A może nasza Redakcja zechce wziąć ten organizacyjny trud, na swoje Barki ?
pozdrawiam,
Marek

Vote up!
0
Vote down!
0
#294026

Przynajmniej wiadomo, ze pieniądze trafią do właściwych osób.
Bo takie zgromadzenie to gratka dla różnych "kwestujących". Cwaniaków jest dużo. Ja wolę dać nawet jak ktoś szczerze poprosi na piwo, ale nie oszustom podszywającym się pod szczytne cele.

Vote up!
0
Vote down!
0
#294027

Może grosz do grosza, będziemy próbowac.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#294030