la liberté TRWAM

Obrazek użytkownika PS
Idee

Libe – w slangu młodzieżowym może znaczyć, że koleś chcę libacyjkę zaliczyć. Inaczej bibę, jak podaje http://www.miejski.pl/slowo-Libacja nie przypadkiem zapewne wspominając Stefana.

My tu jednak nie tyle o slangu młodzieżowym - a raczej o słowach odkrywanych i zapomnianych a ostatnio przypominanych. W nawiązaniu do kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, objętej honorowym patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.

Bo zgoda buduje. Stąd też popierając zacną idee odkrywam słowo: „libertyńskie”. Wcześniej poznałem poniekąd podobne – ponoć nie tożsame: „liberalne”. O liberum veto słyszałem w szkole. Świat się jednak zmienia. Mamy zatem dzisiaj też coś takiego jak: „libertyńskie wieczory”:

Strauss-Kahn już na wolności. Wcześniej opowiadał o „libertyńskich wieczorach”

jak donosi http://www.wprost.pl. Tylko, że to chyba karalne albo i nieprzyzwoite skoro i posadę stracił i był aresztowany. Na wszelki wypadek nie wnikam.

Z francuskojęzycznego portalu dowiadujemy się, że:

“L’émigration polonaise aux États-Unis (environ 667 000 habitants des États-Unis parlent le polonais dans leur vie quotidienne) et au Canada avait organisé le 12 février des manifestations devant les consulats polonais et samedi c’est dans les rues de Varsovie qu’environ 10 000 personnes manifestaient pour la liberté des médias.”

 

Co po polsku można przetłumaczyć: „Polska emigracja ze Stanów Zjednoczonych (ok. 667.000 mieszkańców USA języka polskiego w życiu codziennym) i Kanady 12 lutego przed polskim konsulatem, a w sobotę na ulicach Warszawy manifestowało około 10.000 osób, dla wolności mediów.”

» Is communism back in Poland ? | Nouvelles de France | ndf.Fr

www.ndf.fr/ Czy komunizm wraca do Polski?

 

 

W polskojęzycznych mainstreamowych mediach na próżno szukać info o tej manifie, ale niezalezna.pl chyba wspomina i media O. Rydzyka ( Radio Maryja i wspomniana wyżej TV TRWAM).

Też odbieram to podobnie i znajduję analogie do cenzury za czasów komunizmu, nawet napisałem notkę  "przedsionek piekła", "gorsze od komunizmu", cytując słowa O. Tadeusza.

No ale może dość tej francuszczyzny, co by nie było, że Niemców nie doceniamy – zapodam w ich języku:

Ich liebe dich.

Tako rzecze krajan Tuska,

gdy zobaczy mordę Ruska.

 

Po libertyńskiej libacji, wiedziony libido, liberalny libertyn * o skłonnościach liberalistycznych deliberował li:

·       Liberty ** podszyć liberię

·       Czy też może libertować *** DWORAKa

·       I li (czyli czy) można wypoziomować księżycową  platformę przy użyciu libelli wbudowanej w waserwagę, z uwagi na  libracje geometryczne (inaczej: optyczne) i fizyczne.

 

 * „libertyn przest. sceptyk w sprawach relig., wolnomyśliciel, antyklerykał; hist. wyznawca doktryn materialistycznych i racjonalistycznych, który swoją praktyką moralno-obyczajową demonstrował (w odczuciu przeciwników ideologicznych) pogardę dla nauki i zaleceń Kościoła.

  Etym. - fr. libertin 'jw.; rozpustnik' z łac. libertinus 'wyzwolony' od libertus 'wyzwoleniec' z liber, zob. liberalizm.”  http://www.slownik-online.pl/kopalinski/96F8BEFBBF486FC6C12565EE0068238D.php

** liberty - <ang.> jedwabny, połyskujący atłas używany na suknie, bluzki, podszewki

*** libertacja, libertować - Słownik wyrazów obcych

swo.pwn.pl/haslo.php?id=16041

hist. obdarować wolnością, wyzwolić od poddaństwa; także: zwolnić od podatków, od świadczeń publicznych < od fr. liberté wolność >. lista haseł · o słowniku ...

 Podziękowania dla x bpa się należą. Dyskusję wzbudził - a mi słowo libertyńskie odkrył ponownie "List Pasterski ks. abpa Józefa Michalika", a szczególnie fragment:

"Widzimy, jak planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie. Nie oszczędzają Kościoła liberalne telewizje i takież pisma"

(Przemyśl, 26 lutego 2012 r.


                                                     Wasz Arcybisku
p)

Dostępny p.a.:

Kościół a masoneria,Nasz Dziennik, 2012-02-26http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1142476

 

List ks. abpa Józefa Michalika troską o zbawienie,
Radio Maryja, 2012-02-24   -http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1142454  

Widzimy jak planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie – pisze abp Józef Michalik w liście na tegoroczny Wielki Post.   -info.wiara.pl Abp Michalik: Kościół jest dziś planowo atakowany

 

Reakcja GW natychmiastowa:

„Katarzyna Wiśniewska: "Kościół jest dziś planowo atakowany przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie" - tak twierdzi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. I co pan - mason - na to?

Prof. Tadeusz Cegielski: Jako współobywatel arcybiskupa słucham tego z poczuciem zażenowania.”


Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,11201668,Mason__czyli_sztuczny_Zyd.html#ixzz1nfyZiuMl

I dalej czytamy w GW:

...Tadeusz Cegielski: Jako współobywatel arcybiskupa słucham tego z ... dodałem, że w końcu z nas dwóch to ja jestem masonem, a nie on.

 

Prof. Cegielski u Pospieszalskiego mówi, że nie jest masonem http://www.youtube.com/watch?v=_l6JSxQ4sks&feature=related.

Panie Profesorze – u mnie nie ma tak i nie, i nie ma się co wstydzić. Napisałem już do Pana Premiera, że nie ma się co krygować i wstydzić – zadedykuję też Panu tę notkę, boć przecież Pan profesor to se sam podstawić umie i zapewne sam do siebie i swojej sytuacji dopasowywując odpowiednio zrozumie, co będę zmieniał adresatów.

Jak ktoś woli emocje to polecam kabarecik w budynku nie przypadkiem okrągłym - czyli cyrk na komisji. Można gdzieś tu http://www.tv-trwam.pl/ chyba znaleźć. Właśnie oglądam i z zaciekawieniem słucham. Awantura z posłem Jońskim – ponoć kogoś obraził, czy coś. Wygląda na prowokację. Coś jakby liberum veto. Krzyczą, obrażają, kłamia, insynuują, zagłuszają wypowiedzi - kto libe ... oczywiście.. Zadymy na całego. A wczoraj słuchałem rozmów niedokończonych w Radio Maryja i dwóch posłów z różnych partii się wypowiadało zgodnie i … kulturalnie. Zdumiałem się. Posłowie potrafią się nie kłócić i wypowiadać przyzwoicie? Do tego merytorycznie! Normalnie językiem parlamentarnym, w przeciwieństwie do …A może ..coś ze mną nie tak”, jako rzecze swojego rzecznika wyręczając na Dzień Dziennikarza mój ulubiony, wielki, a słoneczny budowniczy i cytato wy TWórca?

Ocena wpisu: 
Brak głosów