Kwadrat Weimarski

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

 

W poniedziałek odbędzie się w Warszawie (po 5. latach na tym szczeblu) próba reanimacji Trójkąta Weimarskiego. Przy tej okazji onet.pl przypomina opinię na temat ciała-nie-ciała francuskiego politologa, Alfreda Grossera, jaką był on wyraził na tenże temat w październiku 2010 roku na łamach Cicero.

 

Trójkąt Weimarski to inicjatywa równie prestiżowa, co niechciana. A od kiedy Polska to znowu Przywiślańskij Kraj, to po co Berlinowi czy Paryżowi Warszawa? Rząd p. prezesa Tuska tego nie dostrzega (bo nie chce) co widzi francuski politolog Alfred Grosser. To jasne: po co rozmawiać z Rosją via

 

Varsovie

 

kiedy można od razu z Putinem (demokratą czystym, jak brylant*). Grosser przypomina, że „Schröder jeszcze bardziej, niż Chirac, mizdrzył się do Moskwy, co udusiło „Trójkąt Weimarski Niemcy/Polska/Francja”. I co teraz począć z uduszonym Trójkątem? Przerobić go na Kwadrat i przenieść na

 

Kreml

 

czy schować do lamusa? Sam Trójkąt urodził się pod złą gwiazdą; tak naprawdę stanowił on ersatz dla zapatrzonego w Moskwę Paryża i Berlina, dla których to Warszawa była barykadą, a nie pomostem do stosunków z Imperium Zła. Niemiecka socjaldemokracja zawsze była wrogiem niezależności Polski, a Francuzi nie zawsze jej zwolennikiem.

 

Trójkąt Weimarski

 

niczego Polsce nie dał (a po tym należałoby oceniać jego przydatność w realnej polityce). Ma rację Grosser twierdząc, że gdyby miał on moc, to nie dopuściłby głosami Francji i Polski do budowy bałtyckiej rury. Innymi słowy, to tylko eurofikcja, jak wiele. Do tego wszystkiego Francja jest, jak zwykle, nieuczciwa: to Paryż sprzedał Rosjanom, łamiąc reguły NATO, okręty wojenne klasy Mistral. Protesty (także ze strony Polski), wynika z depesz na

 

WikiLeaks

 

nic nie dały. Teraz podobno Napoleon Sarkozy chce budować armię europejską, i w tym celu potrzebny mu Trójkąt (Kwadrat) Weimarski. Ta armia europejska bez działu USA miałaby charakter operetkowy, uważa Grosser. Ale p. prezydent Komorowski będzie mógł pochwalić się w poniedziałek „wielkim sukcesem międzynarodowym”. Jak nie strzeli gafy.

 

*Takim mianem określił płk KGB, Władimira Putina, obecny pracownik Gazpromu, a dawniej kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder, socjaldemokrata (SPD).

 

http://www.youtube.com/watch?v=L0op3U7gJFM

 

dla przypomnienia:

 

http://www.youtube.com/watch?v=qkjUBrY-XB8

 

 

Post scriptum: Berlin i Paryż liczyli się tylko z Kaczyńskim. Jego brali na serio, co wywoływało złość prasy francuskiej i niemieckiej, głównie lewacko-mieszczańskiej. Innymi słowy – uważa Grosser, a ja się w tym wypadku z nim zgadzam – Trójkąt nie ma przyszłości.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Zgadzam się. Nie jest to do niczego potrzebne, a wręcz - szkodliwe. Jest to typowy teatr mający pokazać ciemnym lemingom w Polsce, że Niemcy i Francja traktują Polskę poważnie, że jesteśmy dla nich podmiotem w grze. Trójkąt jest TYLKO I WYŁĄCZNIE przedsięwzięciem propagandowym wymyślonym na rynek polski, jest zasłoną dymną mającą przykryć prawdziwy obraz rzeczywistości - nienaturalnie szybko narastającej ponad naszymi głowami miłości Berlina i Paryża do Moskwy. Branie udziału w tej fotograficznej sesji jest działaniem na szkodę polskich interesów, bo nie jest to zwykła rozmowa polityków, ale udawanie, oszukiwanie, że te trzy kraje łączą jakieś szczególne więzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#132806

Jan Bogatko

...wyraził Pan krócej to, co ja dłużej,

dziękuję i

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#132807

  Może w obecnej sytuacji rzeczywiście łączą ich jakieś więzi. Może chcą pomóc Tuskowi wykpić się od odpowiedzialności za zdradę Polaków. Może wzorem Merkel , teraz Sarkozy przyzna Słońcu Peru jakąś nagrodę za zasługi w umacnianiu więzi francusko- niemiecko-rosyjskiej, zwanej w przyszłości ( dzisiaj kondominium ) eurolandem.  

         Nie mam wątpliwości, że ś.p. Lech Kaczyński zagrażał w ogromny sposób ich niejasnym interesom, dlatego pozwolili na jego zabicie, nie udzielają pomocy Polakom w dochodzeniu smoleńskim. Oni również miłują ( inaczej) pokój, więc lepiej żeby Polacy nie znali prawdy. Gdyż w przeciwnym wypadku  poznanie prawdy grozi wojną! 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bożena Cz.

#132829

Jan Bogatko

...ta, to jedyne usprawiedliwienie całej operacji. Przed chwilą p. prezydent Komorowski obarczył prez. Kaczyńskiego odpowiedzialnożcią za fiasko Trójkąta.

Pełen bełkot.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#132836

komar

Ja bym do tego dodał z jednej strony już jawne mizdrzenie
w kierunku Moskwy, czego przykładem było zaproszenie przez gen.Kozieja dawnego gen KGB a obecnie szefa, a obecnie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, przyjaciela Putina gen. Patruszewa, jak to ujęto ,w ramach "polsko - rosyjskich konsultacji bezpieczeństwa.
Państwa bałtyckie wraz z Wielka Brytanią chcą tworzyć coś w rodzaju osi północnej w Unii i NATO na spotkaniu 19 -20 stycznia w Londynie. Oczywiście Polska była nieobecna.

My skrobiemy pod drzwiami Berlina i Paryża , które skręcają soją ośkę i machamy w kierunku Moskwy.

Bałtowie już nie widzą w Polsce swojego orędownika, a po śmierci L.Kaczyńskiego rozsypało się to całkowicie.

Białoruś - porażka, Ukraina - porażka,a o Węgrach nawet nie wspomnę, gdzie Orban wyraźnie oznajmił:" Obecnie Węgry
muszą zająć się swoimi pilnymi sprawami" a nas stać tylko
na jego krytykę, gdyż tak czynią "postępowe siły z Zachodu.

Wszyscy wykonują ruchy dla swego bezpieczeństwa, a my stoimy i się kiwamy.

Śmiem twierdzić,że wielu blogerów umiałoby lepiej sobie poradzić.

Wypisz - wymaluj rok 1939 ,a może gorzej .

Naród antagonizowany przez siły "nowego postępu" dla celów partyjnych jest u kresu wytrzymałości psychicznej i finansowej.

Stójmy dalej i czekajmy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

komar

#132915

Jan Bogatko

...a raczej: my stoimy, a nas kiwają ( to znaczy nasz rząd)

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#132932

ależ trójkąt ma przyszłość! Trzeba go tylko odwrócić wierzchołkiem w dół i przybić na pewnych drzwiach!Bo w takim ujęciu, jak dzisiaj, tylko do tego się nadaje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#132916

Jan Bogatko

..że też na to nie wpadłem!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#132935

kitciwucho ; Czas dzialac , zaczac trzeba od wojska , ktore trzeba odbudowac , a trojkaty budowac z najblizszymi sasiadami  na zasadzie zaufania i solidarnosci , a tym cwaniakom powiedziec stop oszustwom.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kitciwucho

#133066

Jan Bogatko

...nic dodać,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#133089