I Ty zostaniesz redaktorem Wikipedii!
Właśnie byłem w Nancy, i zanim ruszyliśmy w miasto zajrzałem do Googla, by dowiedzieć się, w którym kościele pochowany jest dobroczyńca Lotaryngii i pechowy król Polski, Stanisław Leszczyński.
Google wypluł stonę niemieckiej Wiki, a w niej przeczytałem, że król Stanisław urodził się w Lembergu, w Galicji. Nieźle, pomyślałem. Król oczywiście urodził się we Lwowie w roku 1677, kiedy o Galicji nikt jeszcze w Widniu nie marzył, bo
Królestwo
Halicko – Włodzimierskie powstało dopiero po 1. rozbiorze Polski, w niemal sto lat później. A więc SL urodził się w Lembergu, Galicja, obecnie Ukraina. A Polska? Tej oczywiście nie było, bo była ona wymysłem samych Polaków.
Nancy
i Leszczyński musieli na mnie nieco poczekać, bo zacząłem wertować wiki pod kątem spraw polskich na stronach obcojęzycznych. Np. Piłsudski. Zdaniem autora niemieckiej wersji Wiki urodził się on w Zalavas pod Wilnem. W czasach, kiedy się on urodził
Zalavas
jeszcze nie istniało. Istniał za to Zułów*. Do tego podano, że pochodził z drobnej szlachty. Tymczasem dobra Piłsudskich (starej litewskiej rodziny książęcej, Ginwiłłów) liczyły obok Zułowa, bagatelka, 19 wsi, więc to dla Wiki kmiecie*. Otóż
legenda
o Piłsudskim czy miejscu urodzenia Leszczyńskiego to nie jedyna baśń w Wiki – stąd apel o korektę haseł na stronach czytanych przez młodzież, dla których zawarte tam informacje stanowią prawdę absolutną, nie wymagającą sprawdzenia.
*Majątek ( około 10 tys. hektarów) musiał zostać sprzedany na skutek kar, nałożonych na brata Józefa Piłsudskiego, Bronisława, w związku z jego udziałem w zamachu na cara Aleksandra III. Założenie architektoniczne na miejscu domu, w którym urodził się Józef Piłsudski, spalili Rosjanie po napaści na Polskę w 1939 roku.
*To tak, jakby powiedzieć, że Kant urodził się w Kaliningradzie. W tym wypadku jednak niemiecka strona Wiki podaje – zaskakujące! – prawdziwe miejsce urodzenia filozofa.
A zatem, rodacy do pracy!
Post scriptum: hasło o Piłsudskim w niemieckiej Wiki poprawiłem, po czym kazano mi iść zwiedzać Nancy. Jak kazano, to musiałem. Teraz na poważnie: korekta błędnych (tendencyjnych, lub będących skutkiem niewiedzy) stron w Wiki powinna stać się naszym obowiązkiem.
A oto informacje o Stanisławie Leszczyńskim:
wersja niemiecka
wersja angielska
Zułów:
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2237 odsłon
Komentarze
moje zdanie o merytorycznej wartosci Wikipedii już wyraziłem
29 Kwietnia, 2011 - 13:45
Jest chwalebna inicjatywą, ale stała się polem bezpardonowej walki PR-owskiej z takim nasileniem dezinformacji,ze w drazliwych politycznie i społecznie kwestiach wpisy staja sie bezwartościowe merytorycznie.
W moim artykule i w komentarzach do niego podałem ogólnie przykłady jak i analizę historii edycji konkretnego hasła "ważkiego medialnie" choć niby historycznego!!
Nawoływanie o wykazywanie inicjatywy i branie iudziału w redagowaniu haseł często kończy się fiaskiem bo po wielokrotnym usuwaniu poprawek kazdy w koncu się zniechęci i da sobie spokój.
Wikipedia powinna miec transparentne xródła finansowania a osoby zachowujące się jak kadrowi redaktorzy (skąd mają tyle czasu, ktoś im płaci za to??) powinni podlegać jakiejś weryfikacji.
całość mojej wypowiedzi na ten temat tutaj- zapraszam do lektury i dyskusji!
http://www.niepoprawni.pl/blog/2145/wikipedia-cenne-obywatelskie-zrodlo-wiedzy-czy-kolejne-narzedzie-indoktrynacji
"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart
...mam podobne uwagi...
29 Kwietnia, 2011 - 14:32
Jan Bogatko
..ale aktywne poprawianie haseł jest pokazaniem flagi,
pozdrawiam,
Jan Bogatko
Re: I Ty zostaniesz redaktorem Wikipedii!
29 Kwietnia, 2011 - 19:32
wątpię, czy gra warta jest świeczki, w ten sposób nie powinniśmy używać polskich nazw np. niemieckich czy innych miejscowości, np. Monachium, Paryż itp. Należałoby też pisać, że Hipolit Cegielski stworzył swoją fabrykę w Posen. Zresztą, jak traktować taki np. Wrocław, podawać nazwy polską, niemiecką i czeską? Albo Szczecin?
Z drugiej strony dobrze byłoby aby każda nacja zadbała o swój dorobek kulturowy.
Jeśli chodzi o Lwów, to sprawa może być bardziej skomplikowana. Wszystkie większe polskie miasta zakładali Niemcy, albo przynajmniej nadali im nowoczesny kształt. Ci Niemcy później polonizowali się, ale wcale nie jestem pewien, czy wśród ówczesnych, zwłaszcza wśród wykształconej elity, bardziej popularna była nazwa Lemberg czy Lwów. Należałoby sięgnąć do źródeł, ale czy warto, i czy opłaca się?
...nie mogę się z Panem...
30 Kwietnia, 2011 - 00:08
Jan Bogatko
...zgodzić.
To mit, że Niemcy zakładali w Polsce miasta. Otrzymywały one jedynie organizację wg prawa Swiętego Cesarstwa Rzymskiego,głównie bolońskiego, w odmianach miejscowych (Niemcy, jako państwo, wówczas nie istniały). Uważa Pan, że to Niemcy założyli Lwów? I byli jego mieszkańcami? I Kraków? I Warszawę? A z racji łaciny, języka urzędowego w Polsce przez wieki, wysunąłby Pan zatem wniosek, że Polska była włoską prowincją? To bardzo śmiałe tezy.
Hipolit Cegielski też nie stworzył fabryki w Posen, a w Poznaniu, bo to nazwa starsza od Posen; a pisze Pan o chwili, kiedy to miasto znajdowało się okresowo pod zaborem pruskim (jak rdzenni mieszkańcy nazywali to miasto?!).To samo dotyczy wszystkich miast polskich pod zaborami, z Krakowem Warszawą i Wilnem włącznie. Ja używanie obcych nazw określam mianem polskiego rozdawnictwa historycznego. U inteligencji pierwszopokoleniowej spotykam określenia: Regensburg, Aachen, Köln czy Dresden (wyjechałem do Lajpcika, byłem w Kelnie).
Monachium - München? A może Monaco di Baviera? A może Mnichowo (nazwa z czasów mickiewiczowskich? To miasto ma bardzo starą, polską (często o łacińskim źródłosłowie) nazwę, jak Akwizgram czy Ratyzbona. Ale Lemberg, Galizien. to dopiero jednak od 1772 roku, jako stolica nowotworu o nazwie Königreich Galizien und Lodomerien (Królestwo Halicko - Włodzimierskie). Ale nie dla Polaków, Dla nas zawsze to Lwów.
Na marginesie: żaden Niemiec nie wpadnie na pomysł, by używać polskiego nazewnictwa geograficznego dla umiejscowiania wydarzeń sprzed 1945 roku na terenie ówczesnych Niemiec. A my? Nawet Królewiec określamy oficjalne jako Kaliningrad.
Rozumiem, że nic Pana nie dziwi w stwierdzeniu, że Stanisław Leszczyński urodził się w Lemberg, Galicja, dzisiaj Ukraina. Dla mnie to jednak fałsz historyczny.
Pozdrawiam,
Jan Bogatko
Jan Bogatko ...i jeszcze
30 Kwietnia, 2011 - 00:11
Jan Bogatko
...i jeszcze dodam: nazwy miast wymieniano w związku z nominacjami na kasztelanów, starostów i wojewodów. Nazwy niemieckie w takich nominacjach na terenie Polski w dziejach raczej nie występowały (łacińskie owszem),
pozdrawiam,
Jan Bogatko