Wikileaks o postawie rządu Tuska w sprawie tarczy antyrakietowej

Obrazek użytkownika Marek Dąbrowski
Świat

Portal wPolityce.pl opublikował ujawnioną przez Wikileaks depeszę z amerykańskiej ambasady w Londynie ze stycznia 2008 roku, mówiącą o postawie polskich władz wobec projektu tarczy :

(C) Podsumowanie. Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że publiczne wypowiedzi Warszawy od polskich wyborów powodują kwestionowanie przez innych sojuszników w NATO, czy NATO powinno zatwierdzić prace dotyczące tarczy antyrakietowej na szczycie w Bukareszcie w kwietniu. Rząd Jej Królewskiej Mości sugeruje rządowi Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ostrzeżenie Polaków, że ich wahania wpływają na tę ważną decyzję NATO. (...)

Rząd Jej Królewskiej Mości obawia się, że wysiłki USA i Wielkiej Brytanii, aby zapewnić pozytywną decyzję NATO do wprowadzenia tematu tarczy na szczycie w Bukareszcie w kwietniu mogą zostać podważone przez niejednoznaczne wiadomości z Warszawy w sprawie zobowiązań Polski do tarczy antyrakietowej. (...)

Wielka Brytania planowała współpracę z USA, Republiką Czeską i Polską przy lobbowaniu w innych krajach przed szczytem w sprawie zasadności prowadzenia współpracy NATO ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej. (...)

Jednak ostatnie wypowiedzi polskich urzędników sugerujące niepewność co do finalizacji ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie trzeciego miejsca lokalizacji rakiet przechwytujących skłoniły szczególnie Niemców, jak twierdzi Rząd Jej Królewskiej Mości, do wyrażenia niepokoju o roztropność NATO w kwestii kontynuacji prac nad tarczą antyrakietową.(...)

10 (C) wniosek do działania na rzecz państwa: Prosimy o radę czy Rząd Jej Królewskiej Mości powinien naciskać na Warszawę w celu złagodzenia jej publicznych wypowiedzi dających do zrozumienia, że jest niepewna co do umieszczenia trzeciej bazy pocisków przechwytujących, powodujących ryzyko osłabienia poparcia dla tarczy antyrakietowej wśród członków NATO.

www.wpolityce.pl/blog/post/6944/Dyplomaci_trampkarze___Amerykanie_z_Brytyjczykami_mieli_przekonywac_rzad_Tuska__ze_umieszczenie

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...reprezentował w tej kwestii niemiecką i rosyjską rację stanu. Teraz wychodzi szydło z worka.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#133039

Rząd robi co może żeby kondominium stało się faktem.

pozdrawiam

Marek Dąbrowski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Marek Dąbrowski

#133057

Bardziej uległy był tylko Bierut , Gomułka . Gierek i Jaruzel w stosunku do sowietów...Skundlenie , upadek , zaprzaństwo a do tego wmawianie lemingom tego upadku jako " pasma sukcesów " , chyba w demontowaniu Państwa Polskiego ! Gdzie w tych ludziach jakaś elememtarna ambicja narodowa , albo zwykły ludzki wstyd czy przyzwoitość ? Jak czują się w stosunku do tych którzy złożyli najwyższą daninę życia na ołtarzu Ojczyzny ?Czy łudzą się że ich " działalnośc " pozostanie bez kary i potępienia , ku przestrodze innym obłudnym zdrajcom i szubrawcom ?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Można czasami okłamać parę osób albo od czasu do czasu oszukać wszystkich wokół, ale nie da się oszukiwać wszystkich bez przerwy. Abraham LINCOLN Nikt nie jest beznadziejniej zniewolony, Niż ci którzy błędnie wierzą iż są wolni. Johann Goethe

#133067

Nie przypominam sobie aby Tusk kiedykolwiek reprezentował polską rację stanu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#133078

remontowalem zdrowie, a w szpitalu nie pozwolili uzywac tego srodka komunikacji, czyli komputera. Do rzeczy; taki artykul powinien byc przedrukowany w milionach ulotek z krotkim komentarzem objasniajacym i duzym drukiem, na informacje zuzyc tony papieru, malo o smolensku, a takie rzeczy jak wyzej, gospodarka, sprawy socjalne i przekrety. Przekrety nie w wielokartkowej publikacji, ale w formie fiszek (jedna kartka - dwa kanty), Objasnic :lopatologia co to jest w budzecie rzadowym /fundusz docelowy/ niech na spotkania ludzie ida i konkretnie pytaja tych nowo oswieconych. Wybory beda duzo predzej, chyba przed prezydencja - zachod sie boi ze przy wodzostwie tuskomatolow w Polsce dojdzie do drugiej Tunezji. To szambo zdaje sobie sprawe ze idzie "wiosna ludow mlodych", Rosja to tez kipiacy baniak, nie wiadomo kiedy eksploduje. O tym ze PO ma struktury bojowkarskie zorjetowal sie rznacy arystokrate Gowin i robi wszystko aby go wyrzucili z tego burdelu. Dzialacze PIS informujcie narod przy pomocy ulotek, wiem to ciezka praca, ale ona w przyszlosci da konfitury dla narodu i tym samym dla was. Nie myslcie ze jestem wiekowym czlowiekiem i doradzam metody od krola "cwioczka", ale widze ze nie ma wyjscia. Pozdrawiam HOPCIO

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#133101