Światowy inwestor ostrzega Tuska

Obrazek użytkownika ciociababcia
Inne

- Jeśli władza będzie zarządzała emeryturami, to zmieni się charakter systemu emerytalnego i wtedy inwestorzy nie będą chcieli inwestować na polskim rynku – tak Mark Mobius, jeden z największych inwestorów na świecie, skomentował możliwość przejęcia prywatnych kont emerytalnych przez państwo. To poważne ostrzeżenie dla polskiego rządu, który szykuje skok na OFE.

foto: Leszek Szymański / PAP

- Polski rynek kapitałowy nie wyglądałby tak jak teraz i nie radziłby sobie tak dobrze, gdyby nie system emerytalny, który wprowadzono kilkanaście lat temu. Dlatego trzeba bardzo uważać na kolejną reformę tego systemu – stwierdził Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, podczas zorganizowanej przez resort skarbu i warszawską giełdę konferencji IPO Summit. Jest ona największym międzynarodowym spotkaniem inwestorów poszukujących kapitału w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na tej samej konferencji Donald Tusk przekonywał, że Polska to dziś jedno z najlepszych miejsc na świecie do inwestowania. Jednak Mobius ostrzega, że jeśli władza przejmie zarządzanie emeryturami, zmieni się charakter systemu emerytalnego i wtedy inwestorzy nie będą chcieli inwestować na polskim rynku.

To wyraźne ostrzeżenie skierowane do rządu Donalda Tuska, który przymierza się do przejęcia składek gromadzonych przez Polaków w otwartych funduszach emerytalnych. Rząd ma przedstawić w tym miesiącu raport dotyczący funkcjonowania systemu emerytalnego i podjąć decyzje dotyczące przyszłości OFE. Rozważana jest podobno możliwość likwidacji funduszy emerytalnych i przeniesienia składek do ZUS. Planom tym towarzyszy krytyka OFE, głównie ze strony ministra finansów.

Więcej w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Autor: Marek Michałowski
Żródło: Gazeta Polska Codziennie

http://niezalezna.pl/42146-swiatowy-inwestor-ostrzega-tuska

Ocena polecanki: 
Brak głosów