„Nieludza decyzja” wobec „ludzkiego” księdza.

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Idee

Nie miałam zamiaru pisać na temat holenderskiego księdza, który ciągle będąc kapłanem żył z kobietą w nielegalnym związku, bo jest przeciwnikiem celibatu. Zostałam jednak zapytana co o tym sądzę, więc odpowiadam.

Wśród newsów na WP pojawiła się wiadomość na ten temat pod tytułem <>

Okazuje się, że w Holandii, w parafii rzymskokatolickiej w Eindhoven kapłanem jest 81-letni ks. Jan Peijnenburg, który niemal pięćdziesiąt lat żyje z cztery lata starszą od siebie partnerką Threes. Sama nie wiem co spowodowało, że nagle zaczęli głośno krytykować celibat, sugerując, że jest źródłem skandalicznych nadużyć w kościele. Jakich? Tego WP nie pisze.

Ks. Jan ma jeszcze tylko trzy dni na dokonanie wyboru, czy nadal będzie kapłanem, czy zostanie z długoletnia partnerką.

Wg przyjaciół pary, decyzja Kościoła jest "nieludzka". Twierdzą, że „To podwójna moralność. Jeśli siedzisz cicho w kącie, to możesz nawet jako ksiądz mieć kobietę. Dopiero jak to ujawnisz, to podejmują akcję.” ks. Jan Peijnenburg już zapowiedział, że wybierze Threes, ale zmobilizuje swoich zwolenników, by walczyli wraz z nim "o ludzki kościół".

Widzę to zupełnie inaczej.

Ponad pięćdziesiąt lat temu ks. Jan Peijnenburg wybierając stan kapłański, po ukończeniu seminarium m.in. ślubował czystość. Jeśli potem połączył się z kobietą to ten ślub złamał. Uczciwie byłoby już wtedy dokonać wyboru – kobieta, czy kapłaństwo. Dlaczego tego nie zrobił? Dlaczego ludzie z jego otoczenia, prawdopodobnie też katolicy patrzeli na to przez palce. Nie chcieli się wtrącać, ale przecież obowiązkiem osoby wierzącej jest upominanie brata (Mat 18, 15-17). Milczenie gdy ktoś grzeszy, też jest grzechem. Jeśli tyle lat patrzyli spokojnie, to teraz niech nie mówią o nieludzkiej decyzji Kościoła.

Zastanawia mnie co znaczą słowa <>

Tolerowała, czyli co? Dała potajemnie zezwolenie? Czy są jakieś dowody na to „tolerowanie”. Mam zbyt mało danych, by uznać „nieludzkość” decydentów. Wiem natomiast, że wyżej opisanie postępowanie księdza jest niezgodne z modelem życia, jaki dobrowolnie wybrał.

Całe życie dokonujemy jakiś wyborów i ponosimy tego konsekwencje. Jeśli holenderskiemu księdzu przeszkadza celibat, to mógł nie zostawać kapłanem. Ślubował Bogu wierność i zwyczajnie Go zdradził.

TopNews - najpopularniejsze materiały WP.PL

Brak głosów

Komentarze

Na pewno nie powinien dostać szansy na dokonanie wyboru bo łamiąc śluby kapłańskie już bardzo dawno temu przestał być księdzem. Przez wszystkie lata swego kapłaństwa rozsiewał fałsz i obłudę zamiast prawdy i miłości.
Podobnie mamy u nas z faryzeuszami w sutannach którzy robią wodę z mózgów lemingom i dlatego mamy taką sytuację jak obecnie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#203800

Zauważ, że to dzieje sie w Holandii, więc nawet dziwi, ze w ogóle zareagowali. Ważne, zeby nie patrzeć na takie praktyki przez palce.
U nas też księża maja swoje grzechy i grzeszki. Tez nie wolno na to spokojnie patrzeć.

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#203887

Skoro Nergal mógł w Holandii zostać ojcem chrzestnym jakiegoś dziecka, to nie dziwi wieloletni związek księdza.
To w końcu w Holandii wprowadza się Pogotowie Eutanazyjne, zalegalizowano prostytucję i narkotyki, aborcję na zyczenie i eutanazję na zyczenie rodziny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#203953

Dobrze, że w ogole zareagowali. :)

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#204278