„Nieludza decyzja” wobec „ludzkiego” księdza.

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Idee

Nie miałam zamiaru pisać na temat holenderskiego księdza, który ciągle będąc kapłanem żył z kobietą w nielegalnym związku, bo jest przeciwnikiem celibatu. Zostałam jednak zapytana co o tym sądzę, więc odpowiadam.

Wśród newsów na WP pojawiła się wiadomość na ten temat pod tytułem <>

Okazuje się, że w Holandii, w parafii rzymskokatolickiej w Eindhoven kapłanem jest 81-letni ks. Jan Peijnenburg, który niemal pięćdziesiąt lat żyje z cztery lata starszą od siebie partnerką Threes. Sama nie wiem co spowodowało, że nagle zaczęli głośno krytykować celibat, sugerując, że jest źródłem skandalicznych nadużyć w kościele. Jakich? Tego WP nie pisze.

Ks. Jan ma jeszcze tylko trzy dni na dokonanie wyboru, czy nadal będzie kapłanem, czy zostanie z długoletnia partnerką.

Wg przyjaciół pary, decyzja Kościoła jest "nieludzka". Twierdzą, że „To podwójna moralność. Jeśli siedzisz cicho w kącie, to możesz nawet jako ksiądz mieć kobietę. Dopiero jak to ujawnisz, to podejmują akcję.” ks. Jan Peijnenburg już zapowiedział, że wybierze Threes, ale zmobilizuje swoich zwolenników, by walczyli wraz z nim "o ludzki kościół".

Widzę to zupełnie inaczej.

Ponad pięćdziesiąt lat temu ks. Jan Peijnenburg wybierając stan kapłański, po ukończeniu seminarium m.in. ślubował czystość. Jeśli potem połączył się z kobietą to ten ślub złamał. Uczciwie byłoby już wtedy dokonać wyboru – kobieta, czy kapłaństwo. Dlaczego tego nie zrobił? Dlaczego ludzie z jego otoczenia, prawdopodobnie też katolicy patrzeli na to przez palce. Nie chcieli się wtrącać, ale przecież obowiązkiem osoby wierzącej jest upominanie brata (Mat 18, 15-17). Milczenie gdy ktoś grzeszy, też jest grzechem. Jeśli tyle lat patrzyli spokojnie, to teraz niech nie mówią o nieludzkiej decyzji Kościoła.

Zastanawia mnie co znaczą słowa <>

Tolerowała, czyli co? Dała potajemnie zezwolenie? Czy są jakieś dowody na to „tolerowanie”. Mam zbyt mało danych, by uznać „nieludzkość” decydentów. Wiem natomiast, że wyżej opisanie postępowanie księdza jest niezgodne z modelem życia, jaki dobrowolnie wybrał.

Całe życie dokonujemy jakiś wyborów i ponosimy tego konsekwencje. Jeśli holenderskiemu księdzu przeszkadza celibat, to mógł nie zostawać kapłanem. Ślubował Bogu wierność i zwyczajnie Go zdradził.

TopNews - najpopularniejsze materiały WP.PL

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Na pewno nie powinien dostać szansy na dokonanie wyboru bo łamiąc śluby kapłańskie już bardzo dawno temu przestał być księdzem. Przez wszystkie lata swego kapłaństwa rozsiewał fałsz i obłudę zamiast prawdy i miłości.
Podobnie mamy u nas z faryzeuszami w sutannach którzy robią wodę z mózgów lemingom i dlatego mamy taką sytuację jak obecnie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203800

Zauważ, że to dzieje sie w Holandii, więc nawet dziwi, ze w ogóle zareagowali. Ważne, zeby nie patrzeć na takie praktyki przez palce.
U nas też księża maja swoje grzechy i grzeszki. Tez nie wolno na to spokojnie patrzeć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#203887

Skoro Nergal mógł w Holandii zostać ojcem chrzestnym jakiegoś dziecka, to nie dziwi wieloletni związek księdza.
To w końcu w Holandii wprowadza się Pogotowie Eutanazyjne, zalegalizowano prostytucję i narkotyki, aborcję na zyczenie i eutanazję na zyczenie rodziny.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#203953

Dobrze, że w ogole zareagowali. :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

GosiaNowa

#204278