Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok: Polskie prawo ważniejsze od unijnego!

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Nazwa serwisu: 
niezalezna.pl
Cytat: 

Trybunał Konstytucyjny kontynuował dziś rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

Uczestnicy postępowania przedstawili swoje stanowiska i przez kilka godzin odpowiadali na pytania sędziów. W czwartek złożyli też wnioski końcowe. Przedstawiciel premiera, prezydenta, MSZ, prokuratury i Sejmu wnieśli o uznanie zaskarżonych przepisów za niekonstytucyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z kolei o umorzenie postępowania.

O 17:15 Prezes Trybunału Konstytucyjnego przedstawiła orzeczenie, z którego wynika, że konstytucja Polska jest ważniejsza od prawa unijnego.

Wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Nie wiem o co modlił się rząd, ale teraz nie ma to już znaczenia. Po ogłoszeniu wyroku TK rząd stracił wymówki, aby włazić do E-kołhozu na klęczkach, bez mydła.

Obstawiam, że będzie zmiana rządu.

Vote up!
9
Vote down!
-4

Apoloniusz

#1632561