Sejm bez gwarantowanego miejsca dla mniejszości niemieckiej? Janusz Kowalski apeluje o zmianę

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Nazwa serwisu: 
niezalezna.pl
Cytat: 

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce zniesienia przywileju wyborczego, z którego korzysta mniejszość niemiecka. "Zamierzam przekonać do tego posłów Zjednoczonej Prawicy przy okazji zmian w ordynacji wyborczej" - powiedział polityk na dzisiejszej konferencji prasowej w Opolu.

Poseł Galla jak przybudówka PO

Poseł Kowalski zorganizował konferencję prasową przed siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim; podczas konferencji skrytykował posła Ryszarda Gallę (Mniejszość Niemiecka) za głosowanie w czwartek przeciwko rządowemu projektowi ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Zgodnie z ustawą na granicy z Białorusią, stanowiącej granicę zewnętrzną UE, powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt inwestycji to 1 mld 615 mln zł. Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zasady funkcjonowania przedstawiciela mniejszości niemieckiej w polskim parlamencie przekraczają podstawowe zasady, którym powinien być wierny przedstawiciel mniejszości narodowej w polskim Sejmie

 - powiedział Kowalski (Solidarna Polska, klub PiS). Dodał, że w kwestiach fundamentalnych spraw, jakimi są bezpieczeństwo, "poseł mniejszości niemieckiej zawsze powinien głosować zgodnie z interesem Rzeczpospolitej Polskiej".

Niestety w dniu wczorajszym poseł Galla po raz kolejny zagłosował jako poseł - przybudówka Platformy Obywatelskiej, totalnej opozycji. Zagłosował przeciwko bezpieczeństwu milionów Polaków, przeciwko zabezpieczeniu polsko-białoruskiej granicy. Wcześniej głosował przeciwko repolonizacji mediów, chroniąc niemieckie media

- mówił poseł Solidarnej Polski.

Absolutnie nieuprawniony przywilej

Poinformował, że zamierza doprowadzić do zmian w ordynacji wyborczej, która zwalnia komitety wyborcze mniejszości narodowych z wymogu przekroczenia 5 proc. progu wyborczego w skali kraju w wyborach parlamentarnych.

Trzeba w końcu znieść ten absolutnie nieuprawniony przywilej, także w kontekście tych głosowań pana Ryszarda Galli. Nieuprawniony przywilej dotyczący ordynacji wyborczej. Jeżeli pan Ryszard Galla jest dzisiaj w istocie przystawką Platformy Obywatelskiej, to powinien z list Platformy startować, a nie wspierać takie działania, które w istocie naruszają kwestie bezpieczeństwa

- oświadczył Kowalski.

Poseł zapowiedział, że chce doprowadzić do likwidacji tego przywileju mniejszości narodowych w czasie rozpoczynających się prac nad zmianą ordynacji wyborczej. Jak dodał, jego głównym celem jest przywrócenie symetrii w stosunkach polsko-niemieckich.

Zrobię wszystko, żeby w 2022 roku, kiedy będziemy obchodzić stulecie istnienia Związku Polaków w Niemczech, doprowadzić do przywrócenia absolutnie podstawowej symetrii w relacjach polsko-niemieckich w traktowaniu mniejszości narodowych. Polska jest wybitnym przykładem dla Europy, jak należy traktować mniejszości narodowe, niestety Republika Federalna Niemiec tego nie czyni

 - ocenił.

Zgodnie z obecnym Kodeksem wyborczym komitety wyborcze utworzone przez wyborców zrzeszonych w organizacjach mniejszości narodowych mogą korzystać ze zwolnienia list tych komitetów z konieczności uzyskania co najmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów w skali całego kraju.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)