Szkic do biografii Sławomira Petelickiego (1946–2012). Genealogia, sowieckie korzenie i życie skrywane
„Nikt nie mówi, kim był gen. Petelicki, tylko wszystko sprowadza do teorii spiskowych” – tymi słowami kilka miesięcy temu skomentował tragiczną śmierć gen. Sławomira Petelickiego jego wieloletni towarzysz i przyjaciel gen. Gromosław Czempiński. Jednocześnie były oficer komunistycznego wywiadu i szef Urzędu Ochrony Państwa zapewnił w swoim imieniu oraz „bardzo bliskich kolegów i przyjaciół” Petelickiego, że w feralną sobotę 16 czerwca 2012 r. mieliśmy do czynienia jedynie z samobójstwem.
Szczególnie nonsensowne wydaje się uzasadnienie tezy o samobójstwie, które Czempiński tłumaczy… specyficznymi cechami charakteru Petelickiego, jego sprawnością fizyczną, a nawet „instynktem zabójcy”. Wspominając ponad 20 lat służby Petelickiego w wywiadzie PRL, Czempiński tradycyjnie dał słowo honoru, że walka z „dywersją ideologiczną” (emigracją, Polonią i Kościołem) była tylko „fragmentem działalności wywiadu”, a „Sławek” zajmował się tym jedynie przez „dwa lata”.
Wykorzystywanie sytuacyjnego zainteresowania mediów okolicznościami śmierci Petelickiego do wygłaszania podobnych opinii wpisuje się w trwający z górą 20 lat proces konsekwentnego fałszowania życiorysu współtwórcy jednostki „Grom” i jemu podobnych funkcjonariuszy bezpieki. Niestety, również zmarły generał miał w tym swój udział. Wyliczając medale i odznaczenia, które po 1990 r. otrzymał od Amerykanów, podkreślał swój profesjonalizm i zasługi, tłumacząc przy okazji, że w okresie PRL zajmował się wyłącznie „zdobywaniem dla Polski wynalazków”, nie rozpracowywał Polonii i „nigdy nie werbował Polaków”. Z czasem Petelickiemu uwierzyło nawet wielu antykomunistów, którzy z radością oglądali go w telewizji Trwam, zapraszali na Marsz Niepodległości i cytowali jego liczne
wypowiedzi krytykujące ekipę Tuska po 10 kwietnia 2010 r. Ostatnio, przy okazji wspomnienia osób szczególnie zasłużonych dla Polski, które zmarły w ostatnim czasie, nazwisko Sławomira Petelickiego pojawiło się obok Przemysława Gintrowskiego, Janusza Krasińskiego czy Anny Sucheni-Grabowskiej.
Jego medialny wizerunek budowały publiczne i komercyjne telewizje i stacje radiowe, prasa poważna, brukowa i erotyczny Playboy. W tym informacyjnym szumie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowiska konserwatywne najchętniej cytują wypowiedzi Petelickiego o tajemniczych sms-ach, którymi ludzie Platformy Obywatelskiej mieli instruować „swoich”, jak „medialnie zasypać” tragedię z 10 kwietnia 2010 r. Z kolei postkomuniści, ludzie tajnych służb i czytelnicy Gazety Wyborczej cenią go za szacunek do gen. Kiszczaka, obronę „grubej kreski” Mazowieckiego, dystans do płk. Kuklińskiego, napaści na gen. Polko i opowieści o różnych drogach prowadzących do wolnej Polski. Dopełnieniem kreowanego od lat wizerunku eks-komandosa, oficera Wojska Polskiego i profesjonalisty okazał się zredagowany dwa lata temu przez Michała Komara wywiad rzeka pt. Grom. Siła i Honor, który Petelicki zadedykował Krzysztofowi Kozłowskiemu.
W swojej opowieści Petelicki skupił się na historii jednostki wojskowej „Grom”, choć powraca również pokrótce do czasów dzieciństwa, domu rodzinnego, studiów uniwersyteckich i służby w bezpiece. Trzeba przyznać, że skrojony w tej książce obraz ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Potwierdza też chroniczną niezdolność byłych funkcjonariuszy SB do rozrachunku z przeszłością i udziałem w komunistycznym aparacie przemocy. Petelicki, podobnie jak jego resortowi przyjaciele – gen. Gromosław Czempiński i płk Aleksander Makowski, niechętnie opowiadają o swojej służbie dla sowieckiego imperium, któremu oddali przecież najlepsze lata swojego zawodowego życia. Grom. Siła i Honor jest jeszcze jednym przykładem amnezji środowiska funkcjonariuszy komunistycznych tajnych służb. Jaka więc była przeszłość człowieka, którego zgodnie wychwalają dzisiaj Czempiński, politycy SLD i PiS, ludzie zbliżeni do PO oraz wielu internautów-patriotów?
(...)
Read more: http://www.pch24.pl/szkic-do-biografii-slawomira-petelickiego--1946-2012---genealogia--sowieckie-korzenie-i-zycie-skrywane,16303,i.html#ixzz2ZCOTYePD
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 426 odsłon