Rosja bardziej niebezpieczna niż Korea Północna
W Światowym Indeksie Pokoju (GPI) wyliczanym przez Instytut Ekonomii i Pokoju Rosja zajmuje 155 miejsce na 162 z możliwych. „Przecież nasz kraj nie prowadzi wojny ani nie jest agresorem w stosunkach między państwami” – dziwią się rosyjscy eksperci.
W wyliczaniu stopnia „pokojowości” danego kraju bierze się pod uwagę ponad 20 czynników, w tym: wydatki na zbrojenia, działalność przestępczości zorganizowanej, stosunki z sąsiadami, rozmieszczenie wojsk danego kraju na terenach obcych państw, potencjalne zagrożenie terrorystyczne w obrębie granic, a także stabilność polityczną oraz liczbę samobójstw. Tegoroczne wskaźniki lokują Rosję w pierwszej dziesiątce najniebezpieczniejszych państw świata. Najbardziej pokojowym krajem świata od lat pozostaje Islandia, Polska zaś została ulokowana na 25 miejscu (spadek o jedno miejsce w stosunku do zeszłego roku).
Co sprawiło, że Rosja jest tak źle postrzegana przez Instytut Ekonomii i Pokoju? Oprócz wzrostu wydatków na cele wojskowe i działalności przestępczej wśród ludności cywilnej szczególną uwagę zwraca fakt, że Kreml jest wiodącym producentem i eksporterem na światowym rynku broni. Jak informował Portal ARCANA wzrost eksportu broni z Rosji wzrósł w ostatniej dekadzie aż trzykrotnie. Importerem broni rosyjskiej były m.in. Ghana, Liban, Syria, Mali, Wenezuela, Afganistan, Oman i Tanzania. W samym 2012 r. wartość eksportowanej z Rosji broni wyniosła ponad 15 miliardów dolarów – przynajmniej tyle wiemy z oficjalnych rosyjskich danych.
Drugim czynnikiem, który wyznacza tak jednoznaczną pozycję Rosji jest sytuacja na Kaukazie. Choć światowe środki przekazu milczą na ten temat to liczba starć zbrojnych i ofiar w południowej części Federacji Rosyjskiej jest alarmująca. Jak pisaliśmy w styczniu 2013 r., w zeszłym roku miało tam miejsce ponad 2500 starć i zginęło ponad 700 osób – mowa tu zarówno o kaukaskich powstańcach jak i funkcjonariuszach mundurowych służb rosyjskich.
Jak to widzą rosyjscy eksperci
„To przede wszystkim nowy typ wojny, wojny psychologicznej i informacyjnej” – stwierdził gen. Leonid Iwaszow, prezes Akademii Geopolitycznej. Tak jak większość analityków rosyjskich Iwaszow uważa, że celem tworzenia tego indeksu jest nakreślenie negatywnego obrazu Rosji w społeczeństwach zachodnich (jakby indeks był tworzony tylko pod Rosję – przyp. red.). Nawet gdy ekspert rosyjski przyznaje, że miejsce Rosji w Indeksie jest „częściowo wytłumaczalne” to bagatelizuje się czynniki zewnętrzne i destabilizujące inne państwa. Tak jest w przypadku Alexandra Konovalowa, prezesa Instytutu Studiów Strategicznych i Analizy, który podkreśla wpływ wysokiego poziomu przestępczości na miejsce Rosji w GPI. Svobodnaya Pressa wypomina Instytutowi pozytywny wizerunek Kataru, który miał wspierać rewoltę przeciw Kadaffiemu w Libii, a także pomagać organizacjom terrorystycznym. Stany Zjednoczone też nie wypadły najlepiej w rankingu – 99 miejsce z określeniem USA jako kraju „średnio agresywnego” nie może zachwycać lidera świata Zachodniego. A jednak to Rosja wypada jako czołowy agresor wśród silnych państw– eksperci rosyjscy zdają się zapominać nie tylko o Kaukazie, ale także o swoich wojskach w Naddniestrzu, o wspieraniu państw nieuznawanych przez resztę świata, a także o wojnie w Gruzji.
Z refleksji rosyjskich komentatorów indeksu przebija zawód. Rosjanie postrzegają swój wizerunek jako efekt „rusofobii” Zachodu, któremu przecież Rosjanie zaufali, otworzyli się na niego w latach 90-tych. W analizach nad Światowym Indeksem Pokoju widać wyraźnie rys coraz popularniejszej ideologii eurazjatyckiej – „Rosja musi iść własną drogą, nie oglądać się na Zachód”. Warto doczytać tu między wersami: „nie oglądać się na zachodnie standardy w stosunkach międzynarodowych”.
Źródła: visionofhumanity.org, svpressa.ru, guardian.co.uk
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 290 odsłon