Patrioty obronią Polskę? USA ćwiczą test szybkiego przerzutu baterii

Obrazek użytkownika Mind Service
Artykuł

Pod koniec marca do Polski ma przybyć bateria przeciwlotnicza Patriot, należąca do pododdziału sił lądowych USA stacjonujących w Niemczech. Pododdział może liczyć do 100 żołnierzy i 30 pojazdów.

- To jest ćwiczenie w ramach operacji Atlantic Resolve, to jest operacja Stanów Zjednoczonych, wzmacniająca Polskę i inne państwa Europy Wschodniej. W ramach tej operacji ćwiczyli Amerykanie w roku ubiegłym, ćwiczą w tym roku. Obok ćwiczeń wojsk pancernych, spadochroniarzy, sił powietrznych też uznaliśmy wspólnie z Amerykanami, że w warto przeprowadzić taki test szybkiego przerzutu baterii do Polski, ćwiczeń wspólnie z naszymi żołnierzami - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak.

O ćwiczeniach mówił też ambasador USA w Polsce. - Jesteśmy gotowi umieścić te Patrioty i ćwiczyć to regionalnie, aby pokazać, że na wszelki wypadek, jeśli będzie takie zagrożenie, te Patrioty będą tutaj jak najszybciej, aby obronić Polskę - powiedział Stephen Mull w programie "Polityka przy kawie" w TVP1.

PAP podaje, że ćwiczenia z wykorzystaniem rakiet Patriot obędą się w ramach operacji, która ma na celu wzmocnienie sojuszników, zademonstrowanie swobody przemieszczania się wojsk NATO i odstraszanie potencjalnej agresji na wschodnich obrzeżach Sojuszu.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)