Odnaleziono pamiątki po Cichociemnych. Znajdowały się w Wielkiej Brytanii

Obrazek użytkownika contessa
Artykuł

Strażnikom Pamięci cześć i chwała!

...Przy okazji 2 propozycje lektury na długie grudniowe wieczory i do podania dalej potomnym, szczególnie ważne w czasach, w których lewactwo dokonuje eutanazji historii narodów i wskrzesza trupy komunizmu narzucając społeczeństwom ich doktryny.

https://historykon.pl/rekonstrukcja-zabytkowego-spitfire-polskiego-pilota-z-okresu-bitwy-o-anglie/ 

Wzruszająca opowieść o bezprecedensowej inicjatywie pewnego Anglika, który postanowił zrekonstruować wrak Spitfire’a, którym podczas II w.św. latał polski pilot z Dywizjonu 303  mjr Piotr Łaguna, dowódca 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Spitfire ma być gotowy w 2025 roku, w którym przypada 85 rocznica Bitwy o Anglię i 80 rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Scott Booth, rekonstruktor historycznego samolotu mówi - "„Byłoby wspaniale, gdyby Spitfire trafił do Polski, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby w Polsce polskim Spitfire’em latał polski pilot, a nie brytyjski. Jedynym celem dla mnie i dla mojego zespołu, całego tego projektu jest to, by przekazać z powrotem coś wartościowego światu, a w szczególności Polakom, by mieli poczucie, że nie zapomnieliśmy i zawsze będziemy pamiętać poświęcenie polskich lotników”... To tym bardziej wzruszające i godne najwyższego szacunku w obliczu regularnej całkowitej ignorancji polskich lotników podczas obchodów  zakończenia II w.św. w Wielkiej Brytanii.

I jeszcze o Strażnikach Pamięci - w końcu listopada 2021 r. przy Polskim Centrum Jana Pawła II w Mississaudze w Kanadzie  z inicjatywy polskich weteranów został odsłonięty pomnik w hołdzie "polskim lotnikom RAF walczącym w II w.św.w drugiej wojnie światowej, polskiemu personelowi naziemnemu i Pomocniczej Służbie Kobiet." . Inicjatorzy to mieszkający w Kanadzie polscy  weterani - Jan Gasztold przewodniczący Stowarzyszenia Lotników Polskich Skrzydło 430 „Warszawa”, Bolesław Fujarczyk - radiooperator w Dywizjonie 303 i płk. Marceli Ostrowski, pilot i strzelec pokładowy Dywizjonu 301 (zmarły w ub.r. w wieku 100 lat).

 Wsparcia w budowie pomnika udzieliła Fundacja im. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze. 

https://dzieje.pl/wiadomosci/w-kanadzie-odslonieto-pomnik-upamietniajacy-polskich-lotnikow-raf 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)