Marcin Wolski "profetyczność cytatów wywołuje ciarki na plecach"
Kiedy czytam „Kto z Bogiem, a kto z diabłem?” – zbiór esejów Czesława Ryszki, dziennikarza i wielokrotnego senatora, mam momenty, kiedy profetyczność cytatów wywołuje ciarki na plecach.
Już w 1969 roku Józef Ratzinger przewidywał sytuację, w której Kościół ubogi, nieliczny, będzie się musiał zmagać z opresyjnym światem (swoją drogą długie życie papieża emeryta samo w sobie jest szczególnym znakiem Opatrzności, tak jakby ta nie aprobowała kierunków panujących w Watykanie).
Aktualnie brzmią zapiski siostry Faustyny przewidujące wielką rolę Polski jako opoki chrześcijaństwa, niezwykle współgrają z nimi słowa Jana Pawła II o Polsce, na którą spadnie obowiązek rechrystianizacji Europy. Ciągle aktualne pozostają przesłania Matki Bożej z Fatimy, wizje pełne grozy, ale zarazem nadziei. Czy ktoś mógł przewidywać proces nawracania się Rosji?
Wszystko już było, choć dawne grzechy ludzkości powracają dziś ze zdwojoną siłą. Nigdy bowiem dewiacje nie spotykały się z taką aprobatą i nie stosowały takiego terroru (na razie słownego) wobec normalnej reszty. Nigdy kondycja wiary na Starym Kontynencie, gdzie masowo burzy się kościoły (w ich miejsce powstają meczety), nie przedstawiała się gorzej. Jednak praca Ryszki obok panoramy zagrożeń przynosi też mnóstwo nadziei. Niosą ją ludzie oddani Bogu i bliźnim.
Obok uznanych świętych naszych czasów Jana Pawła II, sióstr Łucji i Faustyny, nie brakuje niezwykłego stygmatyka Ojca Pio oraz dziesiątków innych sług Bożych – owych oficerów i podoficerów Armii Dobra przeciw hordom imperiów zła. Ważna lektura.
Czesław Ryszka "Kto z Bogiem, a kto z diabłem?"
Biały Kruk, Kraków 2019
https://www.gazetapolska.pl/20123-czasy-przedostatnie
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 124 odsłony