Czy nadchodzi koniec radia?

Obrazek użytkownika ooone
Kultura

BBC, jak donosi samo BBC, przeprowadzilo ostatnio powazne ciecia budzetowe, dotyczace nadawania programow w jezyku angielskim na krotkich falach. Roznie to w roznych regionach wyglada, ale na przyklad moze byc tak, ze gdzies dotychczasowy program 24-godzinny zostal zredukowany do szesciu godzin, albo na niektorych terenach BBC przestalo byc w ogole slyszalne. Zaczely naplywac protesty do centrali, swiadczace, jak wielu jeszcze ludzi polegalo na radiu, dodajmy - analogowym, dla otrzymywania wiadomosci ze swiata. Ciekawostka jest, ze cale terytorium Izraela znalazlo sie poza zasiegiem radia.

Piszacy te slowa jest od dziecka milosnikiem radia i z niepokojem sledzi tego typu doniesienia.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

To chyba naturalne, że stare technologie zastępowane są nowymi. Od czasu PRL, kiedy słuchałem Wolnej Europy, Londynu itp. nie miałem nigdy potrzeby słuchania czegokolwiek na krótkich falach.
Rozumiem, że na jakiś pustkowiach mogą one nadal mieć zastosowanie.
Czy stopniowy zanik stacji nadających na krótkich i średnich falach oznacza koniec radia?
A czy "wymarcie" aut na korbę doprowadziło do upadku motoryzacji?

Zarówno na komputerze, jak i na komórce, ale też z odbiornika radiowego możesz sobie teraz słuchać tysięcy stacji z najbardziej egzotycznych miejsc. Takich, których byś nigdy nie usłyszał na falach krótkich np. lokalnych programów z różnych wysp na Pacyfiku, z południa Afryki lub z Alaski.
Wszystko w jakości o niebo lepszej niż na zakresach 31 czy 49m.

Nie wiem, czy jest nad czym płakać. Świat się zmienia i akurat w tym przypadku chyba nie na gorsze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#352234

patrzac na obiektywizm telewizji BBC chcialoby sie zeby tez ograniczyla nadawanie, zwlaszcza antypolskiej czy lewackiej propagandy, najlepiej do zera.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#352289

ooone:

Z darkiem zgadzam sie 100%. Z Traubem - niezupelnie. Oczywiscie mam w sobie nostalgie za starym. Za parowozami, aparatami na film (najlepiej z miechem). Ale w wypadku krotkiej fali jest element wolnosci. Wystarczy low tech nadajnik gdzies i low tech odbiornik gdzies indziej i - otrzymywanie wiadomosci, albo wzajemne przekazywanie jest mozliwe. I nie trzeba do tego instytucji panstwowych albo wielkich korporacji.

Najlepiej, zeby utrzymano stara technologie, przy wprowadzaniu nowych.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#352344

W 1992 roku kupilem za 650$ radio Sony na m.i.n fale krotkie. Ktore sluchalem codziennie do 1998, pozniej przez internet. Radio ma przyszlosc tak jak tv. Ale ta z najwyzszej polki. Za przyklad stawiam Tv Wnet, z tv, Tv Repubika. Ludzie chca faktow mediach a nie sciemy. S-fiction lepsza jest w ksiazkach.A nie w wydzielinach bekartow po Stalinowskich latorosli. Pelne beokotu pseudo intelekualnego. Cenie radio i ludzi m.i.n jak Pan Skowronski z przyjaciolmi z anteny. Pozdrawiam fanow Radia z Montrealu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

capitanemo

#352403

dlatego tak tu Traube psioczy,cerber POprawnosci.
Fale krotkie daja wolnosc i niezaleznosc.
Traube udaje ze nie wie ze w kazdej chwili totalitaryzm w danym kraju moze odciac w jednej chwili lacznosc z internetem i komurkami wlacznie,a z falami krutkimi sobie nie poradzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#352406

Bredzisz.
Do tego chamsko insynuujesz.
Postaram się od tej pory nie reagować na twoje prostackie wrzutki i zaczepki.
Są pewne granice, poniżej których nie chcę się zniżać.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#352418

... nawet wówczas, kiedy eter zdominowały satelity telekomunikacyjne, internet i cyfrowe nadawanie naziemne. Przecież nadawanie w paśmie fal krótkich nie stanowi przeszkody dla nadawania w innych pasmach.
Wydaje mi się, że jedynym powodem zrezygnowania przez stację BBC z nadawania na falach krótkich są względy ekonomiczne, bo utrzymanie nadajników kosztuje niemałe pieniądze. Przekonało się o tym Radio Maryja, które przed laty też nadawało, choć na falach średnich z nadajnika usytuowanego na Kaukazie.  

Pozdrawiam tu piszących, Satyr 
________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#352469