… z obfitości serca, usta mówią…

Obrazek użytkownika RAM
Kraj

… z obfitości serca, usta mówią…

(Ewangelia wg. św. Mateusza, 12, 34)

 

 Świat żydowski chwali zachowanie Franciszka w Auschwitz

 

Il plauso del mondo ebraico per lo stile di Francesco ad Auschwitz

http://www.lastampa.it/2016/07/29/vaticaninsider/ita/news/il-plauso-del-mondo-ebraico-per-lo-stile-di-francesco-ad-auschwitz-DwIziBWVSoQ1z3NH8nLGSP/pagina.html

 

 

Giorgio Bernardelli    29 lipiec 2016    tłum. RAM

 

 

Wszystkie wspólnoty żydowskie – jak świat długi i szeroki – jednomyślnie wyrażają zadowolenie z przebiegu wizyty papieża Franciszka w Auschwitz, a w szczególności − w będącym sercem Shoah miejscu – z jego wyboru zachowania ciszy, który pochwaliła ostatnio również przewodnicząca Włoskiego Związku Gmin ŻydowskichNoemi Di Segni.

W Izraelu, na wszystkich informacyjnych stronach internetowych, relacjonujących pobyt Franciszka w obozie, razem z dużymi zdjęciami papieża pochłoniętego modlitwą, rzuca się w oczy jak hasło – słowo "powściągliwość".

 

Noemi Di Segni – nowa przewodnicząca Włoskiego Związku Gmin Żydowskich

Noemi Di Segni è la nuova presidente Ucei

http://www.lastampa.it/2016/07/03/italia/cronache/noemi-di-segni-nuovo-presidente-ucei-4kitjcXQAdzoVObxMiUXyN/pagina.html

 

Ronald Lauder, prezydent World Jewish Congress, określa dzisiejsze wydarzenie jako "mocny sygnał przeciwko nienawiści".

 

W opublikowanej przez Moked − portal Włoskiego Związku Gmin Żydowskich − nocie pisze on , że "tak decyzja zaniechania przemówienia w czasie wizyty, jak i modlenia się w milczeniu, razem ze wszystkimi składającymi hołd pamięci pomordowanych w obozie mężczyzn, kobiet i dzieci − okazała się wyborem stosownym. Auschwitz jest ustawiczną przestrogą, mówiącą o tym, co może wydarzyć się, kiedy pozwoli się przeróść nienawiści, kiedy świat nie reaguje na zło i odwraca oczy od niewyobrażalnych zbrodni, popełnianych w jego bliskości".

 

Ronald Lauder

https://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Lauder

 

Lauder określa papieża Franciszka jako "jednego z najwierniejszych sojuszników, jakich Żydzi mają dzisiaj w walce z antysemityzmem, fanatyzmem i nienawiścią. Nigdy na przestrzeni ostatnich 2 000 lat nie zaistniały między nami tak ścisłe relacje. Dziękujemy papieżowi za wizytę w Auschwitz. Jest ona ważnym sygnałem dla świata, aby ten ciemny rozdział jego historii nigdy nie został zapomniany, ani nie ukryta prawda tego, co miało miejsce".

 

W tym samym tonie wyraża się rav (rabin) David Rosen, kierujący sektorem zagadnień międzyreligijnych American Jewish Committee, a także protagonista wielu inicjatyw mających za cel dialog z Watykanem. W wywiadzie dla Jerusalem Post, powiedział: "To wydarzenie było ważnym przypomnieniem światu jak głęboki może być brak człowieczeństwa i w jak wyjątkowy sposób jest tego świadkiem historia żydowska".

 

David Rosen (rabbi)

https://en.wikipedia.org/wiki/David_Rosen_(rabbi)

 

Również Rosen podkreśla milczenie, jakie wybrał papież Franciszek, mówiąc: "Jedyne słowa, które rozbrzmiewały w obozie, należały do psalmu 130 i do Kaddish − uwydatniając w ten sposób prawdziwie żydowski sens tego miejsca".

 

Po czym dodał jeszcze: "W tradycji żydowskiej – coś, co powtarza się trzy razy staje się chazakah (czyli zwyczajem nabierającym mocy prawnej – nota redakcji). Obecnie mamy do czynienia z trzema papieżami, którzy odwiedzili Auschwitz, wierzę więc, że zaczynając od dnia dzisiejszego – w przyszłości − wizyta w Auschwitz stanie się obowiązkowa podczas każdej papieskiej podróży". (…)

 

 

 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów