"Czy polska ustawa jest próbą wybielania roli Polaków w Holokauście?"

Obrazek użytkownika RAM
Kraj

to czytają Włosi o Polakach…

 

Warszawa chce ustanowić za pomocą ustawy, że Polska nie jest odpowiedzialna za Shoah

 

"Czy polska ustawa jest próbą wybielania roli Polaków w Holokauście?"

"Co poniektórzy eksperci obawiają się, że ustawa, penalizująca mowę o "polskich obozach śmierci" – podczas gdy akcentuje jeden tylko aspekt historii II Wojny Światowej – będzie usiłować zataić mroczną przeszłość Polski".

 

Shoah, Polonia non responsabile Varsavia vuole sancirlo per legge

http://moked.it/blog/2016/08/18/shoah-polonia-non-responsabile-varsavia-vuole-sancirlo-per-legge/

Moked – portal Żydów włoskich     http://moked.it/

 

 

Daniel Reichel    18 sierpień 2016       tłum. RAM

 

 

 

Dlaczego Polska chce zabronić przy pomocy ustawy − określanie obozu w Auschwitz jako "polskiego obozu" ?

Jest to pytanie nad którym zastanawiają się w ostatnich dniach różni historycy i środowiska opiniotwórcze w międzynarodowych mediach. Debata zaistniała wskutek pojawienia się w polskim parlamencie projektu ustawy – będzie poddany głosowaniu we wrześniu i w opinii wielu zostanie zatwierdzony – która będzie scigać sądownie wszystkich utrzymujących, że naród lub Państwo Polskie ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie albo były kolaborantami zbrodniarzy lub brały udział w innych zbrodniach przeciwko ludzkości czy zbrodniach wojennych.

Winnym grozi kara do trzech lat więzienia. Jak wyjaśniają media izraelskie − kara będzie stosowana tak w stosunku do Polaków jak i cudzoziemców i odnosiłaby się ponadto także do tych, którzy pogwałcą prawo bez świadomej chęci zaszkodzenia reputacji Polski.

Jak pisze Haaretz"ustawę zastosuje się również do wszystkich, którzy celowo albo przez pomyłkę określać będą obóz w Auschwitz jako "obóz polski'". Śledztwo w sprawie domniemanych pogwałceń ustawy będzie w kompetencji Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji rządowej, znanej ze swych konserwatywnych opinii na temat roli Polski w Shoah.

Polski minister sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro zadeklarował:

"To nie nasze matki ani nie nasi ojcowie są odpowiedzialni za zbrodnie Shoah, popełnione przez nazistowskich kryminalistów niemieckich na terytorium okupowanej Polski. Naszym obowiązkiem jest bronić prawdy i godności Państwa i Narodu Polskiego, jak również naszych ojców, naszych matek i naszych dziadków".

Według  United States Holocaust Memorial Museum"rząd polski na emigracji w Londynie poparł opór przeciwko okupacji niemieckiej, łącznie z inicjatywami mającymi na celu pomoc Żydom".

Jednakże w Polsce okupowanej przez nazistów, "podczas gdy siły niemieckie urzeczywistniały zabójstwa − opierały się na niektórych strukturach polskich, takich jak organy polskiej policji i personelu kolei – używanych do strzeżenia gett i deportowania Żydow do obozów zagłady".

Instytut amerykański stwiedza dalej: "Polacy często pomagali w identyfikacji, denuncjacji i łapaniu ukrywających się Żydów, często wykorzystywali ich sytuację, szantażując ich i biorąc aktywny udział w grabieniu mienia żydowskiego"

Havi Dreifuss, pracownik naukowy wydziału historii na Uniwersytecie w Tel Avivie – w wywiadzie dla The Times of Israel – powiedziała iż jest zdziwiona motywacją, jaka stoi za ustawą zatwierdzoną już przez polski rząd. Dodała następnie: "Jest już jasne, że to nazistowskie Niemcy zbudowały obozy, ale inne poszukiwania naukowe wyciągają na światło dzienne niektóre kontrowersyjne aspekty tak społeczeństw jak i narodu polskiego".

Hava Dreifuss

https://english.tau.ac.il/profile/havi

 

*****

 

http://www.timesofisrael.com/       Amanda Borschel - Dan   

18 sierpień 2016   

 

"Jest zawsze rzeczą martwiącą i przeszkadzającą − dostrzeganie, że używa się ustaw  w celu narzucenia czegokolwiek, co odnosi się do kwestii powszechnie znanych"

 

"Czy polska ustawa nie jest próbą wybielania roli Polaków w Holokauście?"

 

"Co poniektórzy eksperci obawiają się, że ustawa, penalizująca mowę o "polskich obozach śmierci" – podczas gdy akcentuje jeden tylko aspekt historii II Wojny Światowej – będzie usiłować zataić mroczną przeszłość Polski".

 

'It is always worrying and disturbing to see the use of law to impose something on common knowledge'

'Is new Polish law an attempt to whitewash its citizens’ roles in the Holocaust?'

"Some experts worry that legislation which criminalizes talk of ‘Polish death camps’ places emphasis on one aspect of World War II history while suppressing country’s dark past".

http://www.timesofisrael.com/is-new-polish-law-an-attempt-to-whitewash-its-citizens-roles-in-the-holocaust/

 

(cały artykuł do przeczytania w "The Times of Israel" – link powyżej)

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18590&Itemid=100

 

*****

 

Hava Dreifuss przypomniała o tym, jak współczesna historiografia odkryła konkretne dowody mówiące, że dwie duże masakry Żydów zostały dokonane przez Polaków – w 1941 roku w Jedwabnem i w 1946 roku w Kielcach. kiedy to 42 osoby zostały zabite.

Chociaż część odrodzonej wspólnoty polskich Żydów  − praktycznie wymordowanych przez Shoah w liczbie 3 milionów – jest przychylna ustawie, podniosło się wiele głosów zaniepokojonych stanowiskiem polskiego nacjonalistycznego rządu, ukierunkowanego na zlikwidowanie jakiegokolwiek śladu polskiej odpowiedzialności za ludobójstwo Żydów.

W celu ukazania powagi sytuacji niech posłużą słowa Anny Zalewskiej,  ministra szkolnictwa , która zainsynuowała ostatnio, jakoby pogrom w Jedwabnem – zacytowany powyżej przez Havę Dreifuss, podczas którego Polacy zabili (nie jest wyjaśnione czy z pomocą nazistów) – ponad 300 swych współobywateli żydowskich – był kwestią "opinii".

 

************************************************

(dwa wcześniejsze artykuły z Włoch i z Watykanu na ten temat)

Żydowski antypolski atak z Watykanu   

 

O protestach tutejszego ["POLSKOJĘZYCZNEGO "] episkopatu nie słyszeliśmy, papę Franciszka nikt chyba w Krakowie czy na Jasnej Górze nie prosił o ukrócenie działalności tego żydowskiego ośrodka kłamstw? Mirosław Dakowski]

 

Poniżej

–  najpierw niedawny [10 lipiec 2016 ]   tekst z watykańskiego Il Sismografo,

 

−  potem kardynał Kasper przypomina 3 punkty, w których podobno biskup Stanisław Gądecki nas obciąża, podając to jako opinię Kościoła polskiego

 

−  wreszcie wyjaśnienia Sandra Magister  na temat tego "portalu"    − MD 

 

 Tu szkalujący Polaków tekst z  Il Sismografo:

 

75 lat temu miała miejsce masakra w Jedwabnem. By nie zapomnieć.

 

75 anni fa il masacro di Jedwabne. Per non dimenticare.

http://ilsismografo.blogspot.it/2016/07/p-olonia-75-anni-fa-il-ma-ssacro-di.html

 

 

 Il Sismografo   10 lipiec 2016    tłum. RAM

 

 10 lipca 1941 roku Polacy [sic!! MD], mieszkańcy miejscowości Jedwabne – po uprzednim przeszukaniu dom po domu –zebrali razem ich sąsiadów Żydów (także z pobliskich miejscowości Wizna i Kolno) − 380 osób. Zaprowadzono ich na plac wioski, po czym pobito.

 

Następnie Polacy [sic!! MD] kazali   grupie 30−40 Żydów, w tym również rabinowi wioski − zniszczenie pomnika ku czci Lenina, jaki został wzniesiony przez sowieckich okupantów.

 

Po zakończeniu niszczenia pomnika, grupa Żydów została zamordowana i pochowana w zbiorowym grobie razem z resztkami pomnika. Nie lepszy koniec czekał Żydów pozostałych na placu i ocalałych z pobicia. W kilka godzin później zostali zamknięci w stodole i podpaleni – zginęli wszyscy spaleni żywcem.

 

Przez wiele lat wina została przypisana nazistowskim Einsatzgruppen. Ale o ile jest trudno określić dziś ewentualną obecność policji niemieckiej, to jest rzeczą pewną, odkrytą przez historyków – obecność i decydująca rola "kata sąsiada".   vide – książka: “Carnefice della porta accanto” – Jan T. Gross, Arnaldo Mondadori, 2002.

 

Podczas 17 –go spotkania Międzynarodowego Katolicko−Żydowskiego Komitetu Łączności, mającego miejsce w Nowym Yorku, w dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2001, zatytułowanego "Skrucha i pojednanie", kardynał Kasper przypomniał 3 punkty, w których biskup polski Stanisław Gądecki zawarł wcześniej opinię Kościoła polskiego na temat wydarzenia.

 

"Najpierw muszę podkreślić, polską odpowiedzialność za zbrodnię w Jedwabnem.

 

W żaden sposób nie usprawiedliwiam zachowania Polaków.

 

Następnie należy pamiętać, że w czasie wojny,wiele osób szukało kozła ofiarnego odpowiedzialnego za ich nieszczęścia. Mnóstwo tegoż kozła znalazło w stereotypie Żydów, którzy byli kolaborantami reżymu sowieckiego. Wiemy, że Żydzi byli używani i manipulowani, podobnie jak i inni – przez sowietów, tak jak również Polacy przez Niemców.

 

Demonizacja Żydów i antysemityzm bazujący na tradycjonalnym stereotypie chrześcijańskim miały wpływ także na pogromy anty−żydowskie.

 

Ponadto, tego, czego my Polacy chcemy, to przyznanie się do naszych błędów i ich odpokutowanie".

 

Pogrom di Jedwabne - Scheda Wikipedia

https://it.wikipedia.org/wiki/Pogrom_di_Jedwabne

 

 

Spotkanie papieża Franciszka z Angelą Orosz−Richt, jedyną kobietą urodzoną w Auschwitz i ocalałą. 

L’incontro di papa Francesco con Angela Orosz-Richt, l’unica donna nata ad Auschwitz, sopravvisuta

http://ilsismografo.blogspot.it/2016/08/polonia-lincontro-di-papa-francesco-con.html

 

*********

 

Następnie na portalu "Il Sismografo" ukazało się co poniżej:

 

Na temat co poniektórych artykułów, jakie ukazały się w prasie polskiej i rosyjskiej na temat tekstu opublikowanego wczoraj przez "Il Sismografo". Każdemu, to, co mu się należy…

 

A proposito di alcuni articoli della stampa polacca e russa su un testo de “Il Sismografo” pubblicato ieri. A ciascuno il suo…

http://ilsismografo.blogspot.it/2016/08/italia-proposito-di-alcuni-articoli-di_2.html

 

 

Wyjaśnienie:  artykuł tłumaczy, że wyrażenie „polski obóz koncentracyjny" zostało zaczerpnięte z innej publikacji, ponadto, zostało dziś usunięte. Na końcu sprostowania został podłączony link do artykułu o Jedwabnem – (którego tłumaczenie znajduje się na początku postu) po to by i tak przekonać Polaków, że są winni:

 

75 lat temu miała miejsce masakra w Jedwabnem. By nie zapomnieć

75 anni fa il masacro di Jedwabne. Per non dimenticare.

http://ilsismografo.blogspot.it/2016/07/p-olonia-75-anni-fa-il-ma-ssacro-di.html

 

***************

 

Potwierdzenie watykanisty Sandra Magister o tym, że portal JEST ORGANEM WATYKANU: 

 

W Watykanie działa "sejsmograf" powodujący małe trzęsienia ziemi

In Vaticano c'è un "Sismografo" che provoca piccoli terremoti

http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1351211

 

 Sandro Magister    20 styczeń  2016 

 (…)   "Il Sismografo" nie znajduje się na liście oficjalnych organów Stolicy Apostolskiej, jest jednakże jej emanacją.

 Portal jest kierowany i obsługiwany przez dziennikarzy Radia Watykańskiego i funkcjonuje pod nadzorem Sekretariatu Stanu, przynajmniej do czasu przekazania go nowopowstałemu sekretariatowi ds. komunikacji, zarządzanemu przez mons. Daria Viganò, obecnego dyrektora Watykańskiego Centrum Telewizyjnego.

 Powody dla których portal działa to publikowanie wszystkich materiałów (i w całości) na temat papieża i Stolicy Apostolskiej, jakie pojawiają się we mediach światowych, tak katolickich jak i nie katolickich.

Publikuje się w najrozmaitszych językach i każdego dnia online ukazuje się kilkadziesiąt postów. (…)

 

***************************************

 

Buta hunty południowo -amerykańskiej  w Watykanie - czyli jak wygląda odpowiedź watykańskiego portalu "Il Sismografo" na prośbę Ambasadora Polski przy Watykanie o korektę sformułowania "polski obóz koncentracyjny".

 Tytuł postu na portalu jest jak poniżej, jednakże post nie zaczyna się od listu Ambasadora Polski, ale od butnego oświadczenia Luisa Badilli, dyrektora wydawniczego portalu. Dopiero po nim, Luis Badilla przytacza łaskawie treść listu Ambasadora Janusza Kotańskiego, proszącego o sprostowanie i przeprosiny.

Ale cóż, jeżeli Polaków nie szanuje "polski" Episkopat, jak mają szanować ich inni?    RAM

 

 Treść listu  e – mail wysłanego przez Ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej na adres portalu "Il Sismografo", odnoszącego się do sformułowania "polski obóz koncentracyjny", użytego przez tygodnik "Panorama" i zacytowanego w jednym z naszych artykułów.

Lettera-mail inviata dall'Ambasciatore della Polonia presso la Santa Sede a "Il Sismografo" sulla dicitura "campo di concentramento polacco" usata dal settimanale "Panorama" in una citazione riportata in un nostro articolo

http://ilsismografo.blogspot.it/2016/08/italia-lettera-mail-inviata.html

 

Luis Badilla, dyrektor wydawniczy portalu “Il Sismografo”

2 sierpień 2016  tłum. RAM

 

Dziś, o godzinie 18.58 otrzymaliśmy e – mail od pana Janusza Kotańskiego, Ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Treść − w całości − publikujemy chętnie.

Naszą odpowiedź – punktualną, szczegółową, a także udokumentowaną aż do przesytu umieściliśmy online już o godzinie 12.35.

Pomimo tego, polski dyplomata powraca do kwestii i pisze dosłownie:

"Oczekuję jeszcze dzisiaj stosownego oświadczenia a także przeprosin za to, co zostało napisane".

Otóż nie, nie będzie z naszej strony żadnych przeprosin, a tym bardziej nie będzie sprostowań. Nie ma bowiem niczego, za co powinniśmy przepraszać, ani nie ma też niczego, co wymagałoby sprostowań.

Kontrowersja jest wymyślona, sztuczna i absurdalna, a my znamy jej logikę

W liście, Ambasador pisze, że Ambasady Polski na świecie są uwrażliwione na tego rodzaju incydenty, a zatem są zobowiązane do natychmiastowej reakcji.

Nie rozumiem więc, dlaczego Ambasady Polski przy Watykanie i Kwirynale nie zareagowały 17 czerwca na artykuł "Panoramy", autorstwa Chiary Degl'Innocenti, który został przez nas zacytowany w cudzysłowie, w artykule opisującym historię essesmana skazanego w Niemczech.

Nasze zdanie o hitlerowskich obozach w Polsce przedstawiliśmy w tych dniach, w ponad 20 artykułach opublikowanych na portalu, w ramach specjalnie opracowanego − szeroko ostatnio konsultowanego − Vademecum, poświęconego w całości Pielgrzymce Papieża Franciszka do Krakowa.

Nie mamy nic więcej do powiedzenia.

 

Luis Badilla, dyrektor wydawniczy portalu “Il Sismografo”

 

Jorge Luis Villanueva Badilla

https://es.wikipedia.org/wiki/Jorge_Luis_Villanueva_Badilla

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18512&Itemid=46

 

 

 

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)