Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Obrazek użytkownika markowa
Historia

Warszawa, sobota 24-go sierpnia, Mokotów. Dzień otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie to Muzeum terroru i dołączą doń również więźniowie polityczni następnych dekad. Na przykład uwięziony kibic, Piotr S. za "Donald matole", Piotr Rybak, Adam Słomka, Zygmunt Miernik i inni, o których wiedza nie przebija się przez pisowski beton.

Wydarzenie rozpoczęło się o 16:00 w pełnym słońcu - koncertem piosenek patriotycznych w znakomitym wykonaniu Chóru Męskiego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na dziedzińcu rozstawiono leżaki, była też interesująca wystawa z fotografiami i biogramami Więźniów czasów stalinowskich. Dla zainteresowanych - bardzo ciekawe stoiska z wydawnictwami IPN, oraz z gadżetami, które można było zabierać jako prezenty. Następnym punktem programu była projekcja filmu "Miasto 44" wstrząsający obraz, działający podwójnie na wyobraźnię w tym szczególnym miejscu. W międzyczasie, w grupach do 30-tu osób przewodnicy zabierali osoby chętne do zwiedzania wnętrza Muzeum. Trzeba wiedzieć, że więzienie mokotowskie w tej chwili jest nieczynne. Ostatni osadzeni opuścili je dwa lata temu. Do zwiedzania udostępniona jest niewielka część, ale najbardziej wstrząsająca. Przewodnik opowiadał, że z działaczy Solidarności - tylko dwóch nie siedziało na Mokotowie. Byli to: Lech Wałęsa (TW 'Bolek') i Władysław Frasyniuk. Ostatnim więźniem politycznym z lat osiemdziesiątych, który opuścił więzienie w grudniu 1989 r.- był Józef Szaniawski. Był on przetrzymywany o pół roku dłużej, niż pozostali polityczni. Tak się płaci za przyjaźń z Ryszardem Kuklińskim.

A propos Ryszarda Kuklińskiego - następnym filmem wyświetlonym tego dnia był "Jack Strong".

więcej o Muzeum: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=muzeum+zo%C5%82nierzy+wykl%C4%99tych+i+wi%C4%99%C5%BAni%C3%B3w+politycznych

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.1 (głosów:14)

Komentarze

Piękne dzięki za relację.

Wniosek o dołączenie info o więźniach politycznych następnych dekad - bardzo trafny!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6
#1600805

Akurat "miasto 44" to spora kicha, nie wiem, co ma wspólnego z tematem. Ta luksusowa cela że zdjęcia też nie wygląda źle, w porównaniu ze stalinowskimi a nawet dzisiejszymi.

No i wymienianie Rybaka i Miernika niespecjalnie pasuje.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-7

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1600806

...ale będę wdzięczna za wyjaśnienie słowa "kicha" - skąd taka opinia? Oczywiście zależy mi na ocenie merytorycznej.

Co ma wspólnego z tematem? Żołnierze AK walczący w Powstaniu Warszawskim - o ile nie zginęli,  nie trafili na Syberię lub do Oświęcimia - odbywali swoje męczeństwo właśnie tu, w celach po 20 osób na 12 m2. Sale tortur, przesłuchań, miejsca egzekucji, zamieszczone na ścianach muzeum reprodukcje błagalnych listów matek, żon, dzieci - to właśnie robi wstrząsające wrażenie.

Cela na zamieszczonym zdjęciu jest oczywiście urządzona jako eksponat muzealny. To właśnie w niej było umieszczonych jednocześnie 20 więźniów. Jak możesz bełkotać o "luksusowej celi".

Jest też miejsce , gdzie można zobaczyć portrety oprawców. Przypadkowo większość z nich to żydzi. Tak nam się "przeplata historia" jako rzecze pan Andrzej D.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1600808

co się dzieje?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1600906

Wspomniałaś w swoim wpisie płk. R. Kuklińskiego, którego lata temu miałem okazję spotkać w Chicago w niedużym gronie Polonii i uścisnąć temu bohaterowi jego dłoń. Było to chyba jego jedyne spotkanie z Polonią. Czuło się, że to wojskowy z prawdziwego zdarzenia i patriota.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1601085

Mnie przypadł tylko udział w pogrzebie pani Joanny Kuklińskiej... w kwietniu 2013. Co musiała przeżyć ta Kobieta przekracza moje wyobrażenie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1601424

Mnie przypadł tylko udział w pogrzebie pani Joanny Kuklińskiej... w kwietniu 2013. Co musiała przeżyć ta Kobieta przekracza moje wyobrażenie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1601425