Chiny i Rosja w Grecji rozpoczęły rozpad Unii

Obrazek użytkownika Marek Mojsiewicz
Świat

„Umorzenie długów Grecji postuluje również brytyjski tygodnik "Economist".

Tymczasem wysokość pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji jest jedną z najważniejszych kwestii spornych w negocjacjach Aten z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Kredytodawcy Grecji uważają bowiem, że aby spłacić swój kolosalny dług publiczny, Grecja musi na dłuższy czas utrzymać pierwotną nadwyżkę budżetową; Ateny zgadzają się na wypracowanie nadwyżki, ale nie na poziomie wymaganym przez strefę euro i MFW.

- Grecja nie może dostosować się do żądań swych kredytodawców, którzy chcą wdrożenia kolejnych rygorystycznych oszczędności, ponieważ de facto uniemożliwi to wprowadzenie reform, bo spowolni gospodarkę kraju - napisał Warufakis we włoskim dzienniku "Il Sole 24 Ore". - Grecja zgadza się na wiele reform, na liberalizację rynku, na reformę systemu podatkowego, ale nie może starać się osiągać "nadmiernie wysokiej nadwyżki budżetowej", której domagają się wierzyciele - dodał. - Nasz rząd nie może zaakceptować kuracji, która - jak dowiodło to ostatnie pięć lat - jest gorsza niż choroba" - podsumował Warufakis.

Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc. '..( źródło )

kwiecień 2013 Grzegorz Kostrzewa-Zorbas „Naród grecki reaguje masową emigracją do Niemiec i innych krajów północy UE, oraz do dynamicznych państw reszty świata – od USA po Australię. Grecy zostający w ojczyźnie czują się ekonomicznie zmuszeni do rezygnacji z posiadania dzieci. Ostry spadek przyrostu naturalnego wskutek ubóstwa i pesymizmu jest najnowszym, najbardziej tragicznym i najgroźniejszym długoterminowo skutkiem programu oszczędnościowego dla Grecji. Liczba urodzonych dzieci spadła ze 118 tysięcy w 2008 roku – ostatnim, gdy jeszcze nie była mocno dotknięta recesją – do 101 tysięcy w 2012 roku. Przewidywany jest spadek o kolejne 10 tysięcy w roku 2013 – razem o 23 procent „...”Liczba mieszkańców maleje mimo masowej imigracji spoza Unii i spoza Europy. Według najnowszych prognoz Grecja do 2050 roku straci 14 procent ludności – ma 11,3 miliona, będzie mieć 9,7 miliona. „......”Jeden z głównych wskaźników innowacyjności i konkurencyjności w dzisiejszym świecie – procent PKB przeznaczany na badania i wdrożenia – od 2008 roku nie jest publicznie podawany w Grecji, prawdopodobnie dlatego, że dramatycznie spadł z już bardzo niskiego poziomu 0,6 procent w roku 2007, niższego nawet niż w Polsce. „....”O ponad 25 procent spadnie PKB Grecji w latach 2008-2013. Głównym powodem piorunującej recesji jest narzucony przez UE wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym program oszczędnościowy, mający jasny priorytet: uratować euro „ ..(więcej )

Kostrzwa Zorbas „ Przed błędem ostrzegał między innymi laureat ekonomicznego Nobla – kanadyjski profesor Robert Mundell. Nagrodę otrzymał w przełomowym 1999 roku, tym samym, w którym UE wprowadziła wspólną politykę pieniężną, oraz euro księgowe i elektroniczne, przed emisją banknotów i monet w 2002 roku. Nagrodzone Noblem badania integracji monetarnej podejmował miedzy innymi pracując w Italii na europejskim kampusie globalnej sieci kampusów amerykańskiego Johns Hopkins University podczas unijnych przygotowań do przełomu.

Stworzona przez Noblistę wraz z innymi naukowcami teoria optymalnych obszarów walutowych wnioskuje z doświadczeń świata, jakie warunki musi spełniać grupa krajów, aby z wprowadzenia wspólnego pieniądza miała więcej korzyści niż szkód. Do warunków koniecznych należy spójność grupy, w tym zbliżony system gospodarczy i socjalny, poziom rozwoju, oraz pożądane szybkość dalszego rozwoju i wysokość inflacji. Również pełna mobilność pracowników – bez barier kulturowych – i kapitału przez granice wewnątrz grupy. Wspólna waluta działa jak tsunami, zatem wszystko na całym obszarze musi pływać lub zginie.Kolejny warunek konieczny to mocna wspólna władza dla regulacji całego obszaru, zdolna też do interwencji gospodarczych i socjalnych we wszystkich jego częściach, w szczególności tonących. Wzorem są Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Niemcy i inne sprawne państwa federalne.”..(źródło )

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas „Wykresy i tabele Eurostatu szokują. W dwóch spośród czterech miar dotyczących ludzi Unia cofnęła się. Poziom zatrudnienia wśród ludności w wieku 20-64 lat głęboko spadł zamiast wzrosnąć. Liczba ludzi dotkniętych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wysoko wzrosła zamiast spaść. „...”Ani regresu, ani istotnego postępu nie ma w jedynym wskaźniku dotyczącym wprost innowacyjności. To procent produktu krajowego brutto przeznaczany na badania i wdrożenia (research and development – R&D) razem przez wszystkie sektory: publiczny, społeczny i prywatny. Wskaźnik rośnie tak wolno, że cała zmiana może okazać się błędem pomiaru, a do osiągnięcia celu potrzeba nie siedmiu lat pozostających na realizację strategii, lecz co najmniej ćwierć wieku. Tymczasem Unię doganiają i wkrótce wyprzedzą Chiny, a czołówka świata ma wskaźnik o połowę lub nawet dwukrotnie wyższy od unijnego. Polska – ponad dwukrotnie niższy”...”W sprawach ekologii szybkość działania Unii Europejskiej jest zawrotna. „...” Kult klimatu zawładnął Unią kosztem Europejczyków i przyszłości Europy w świecie. Świata nie zmieni, bo Europa jest już za mała ekonomicznie i demograficznie, a inni już przestali naśladować  na europejskie  wzory.Priorytety rzeczywiste różnią się od zapowiedzianych w 2010 roku. Są błędne i groźne.Na końcu tej drogi Unia Europejska będzie – z możliwym wyjątkiem kilku krajów na północnym zachodzie Europy – skansenem ekologicznym do zwiedzania przez Amerykanów, Japończyków, Koreańczyków, Chińczyków, Hindusów, Izraelczyków i inne narody uczestniczące i zwyciężające w wyścigu cywilizacyjnym.” ...(więcej )

„W trakcie wizyty, którą złożył w Grecji premier Chin Li Keqiang, oba kraje podpisały porozumienia biznesowe o wartości około 5 mld dolarów w sferze m.in. eksportu oraz budowy okrętów - podał portal BBC News. „....”remier Grecji Antonis Samaras wyjaśnił, że Chiny są zainteresowane lotniskami greckimi i wyraził nadzieję, że Grecja "stanie się węzłem tranzytowym w transporcie lotniczym". Z kolei Li opisał port w Pireusie, gdzie działa już chińska firma, jako "perłę Morza Śródziemnego" i ocenił, że mógłby to być "jeden z najbardziej konkurencyjnych portów na świecie".Chińska firma żeglugowa chciałaby zainwestować 310 mln dolarów w rozbudowę portu w Pireusie - największego portu w Grecji; porozumienie to - jak podaje BBC - wymagałoby zgody Unii Europejskiej. Chiny są zainteresowane w Grecji także kupnem kolei oraz budową lotniska na Krecie.BBC ocenia podpisane porozumienia jako korzystne dla obu krajów, bo Grecji potrzebne są inwestycje, a Chiny chcą otworzyć sobie drogę do Europy w dogodnej dla nich cenie. Podczas wizyty Samarasa w Chinach w maju zeszłego roku Li wyraził nadzieję, że do 2015 roku Chiny i Grecja dwukrotnie zwiększą wymianę handlową.”.. (więcej )

Od przejęcia części historycznego greckiego portu w Pireusie przez chińską firmę Cosco obroty wzrosły tam dwukrotnie tylko w czasie ostatniego roku. „Grecka” część portu przygląda się temu ze sceptycyzmem i być może także zazdrością, pisze New York Times.„...”Możliwości przeładunkowe „chińskiej” części portu wzrosły przez ostatni rok ponad dwukrotnie, do 1,05 miliona kontenerów. Chociaż poziom zyskowności nie imponuje – firma zarobiła 4,98 miliona euro przy obrotach 72,5 miliona euro – jest tak głównie dlatego, że lwią część zysków Chińczycy reinwestują. Kosztująca łącznie 299 milionów euro modernizacja ma w przyszłym roku zwiększyć zdolność przeładunkową do 3,7 miliona kontenerów rocznie i uczynić Pireus jednym z dziesięciu największych portów świata. Wznoszone są również fundamenty pod nowe nabrzeże w części zarządzanej przez Cosco.  „...”Po drugiej stronie ogrodzenia oddzielającego chińską i grecką część portu kapitan Fu mówi, że chciałby, żeby Cosco zarządzało całym Pireusem, gdyby rząd w Atenach wystawił port na sprzedaż. Taka ekspansja ugruntowałaby chińską dominację w miejscu będącym jedną z głównych strategicznych „bram wjazdowych” do południowej Europy i na Bałkany.  „...(więcej )

Pekin kusi miliardami

– Jesteśmy przekonani, że Grecja powróci na drogę stabilnego wzrostu – mówił w Atenach Zhang Dejiang. Chińczycy nie żałują pieniędzy na wykupienie Grecji, którą przed bankructwem uratowała jedynie finansowa pomoc innych państw UE. Zawarli kontrakty z armatorami na sumę 0,5 mld euro – do tamtejszych firm należy 15 proc. światowej floty kontenerowców i tankowców. Za wsparcie Grecy będą kupować nowe statki nie w Korei czy Japonii, ale w chińskich stoczniach. Pekin jest zainteresowany rynkiem telefonii komórkowej, a w zamian w swojej inwestycyjnej dobroci jest gotowy odnowić zaniedbaną, historyczną część Pireusu i kupić kolej OSE, która nie jest sama w stanie zarobić nawet na połowę pensji swoich pracowników.

– Pekin od dłuższego czasu przygotowywał się do ekspansji, bo dzięki temu otwiera sobie drogę do Europy – powiedział „DGP” Mui Pong Goh z brytyjskiego Chatham House.

To dlatego firma Cosco Group już w ubiegłym roku kupiła za 3,4 mld dol. prawo do zarządzania przez 35 lat dwoma terminalami kontenerowymi w Pireusie, jednym z największych portów Starego Kontynentu. Jeszcze w tym roku ma podpisać umowę na stworzenie niedaleko Aten hubu transportowego, z którego chińskie towary – właśnie poprzez Pireus – będą trafiały na Bałkany. Cosco kusi również grecki rząd wizją zbudowania wielkiego lotniska na południu Krety. Inwestycja ma być warta 3 mld dol.”. ...(więcej )

Chiński koń trojański w Europie . Grecja „...”W ważny europejski przyczółek Chin przekształca się Grecja - uważa Eva Anastasiadou z Royal United Services Institute (RUSI) „....” Grecja zostanie wykorzystana w charakterze konia trojańskiego do stopniowego zwiększania strategicznego wpływu Pekinu na starym kontynencie - napisała Anastasiadou w biuletynie tego ośrodka analitycznego.Jej zdaniem Pekin w swej polityce rozwojowej kładzie nacisk na ekspansję handlu i koncentruje uwagę na globalnej infrastrukturze portowej ułatwiającej dystrybucję chińskich towarów i podnoszącej rangę Chin w światowym handlu.”......”Częściowe przejęcie kontroli nad jednym z najważniejszych portów w południowo-wschodniej Europie i inwestycje w liczne projekty infrastrukturalne w innych rejonach Grecji mogą być początkiem politycznego i gospodarczego uzależnienia Aten i podporządkowania ich sobie przez Chiny - obawia się analityczka ośrodka RUSI.  ...(więcej )

Paweł Rożyński „ Drugie wejście Smoka” …...” Kilka dni temuChińczycy kupili za około 300 mln zł zakłady łożysk tocznych w Kraśniku „....”Bo inwestycja w Kraśniku to tylko element nowego zjawiska, jakim jestprzyspieszenie chińskich inwestycji nad Wisłą „....”Dotychczas największą inwestycją Chin było przejęcie w ubiegłym roku przezLiuGong Machinery cywilnej części huty Stalowa Wola, produkującejmaszyny budowlane i dla górnictwa „....”Beijing West Industries i PCM kupiły od Delphi fabryki części samochodowych w Gliwicach, Tychach i Krośnie. „....”W Łodzi zainwestowały takie firmy jak Yuncheng i Dong Yun, które wytwarzają urządzenia dla branży poligraficznej, czy koncern Victory Technology produkujący części do telewizorów LCD „....”W grudniu 2011 roku do Chin udał się prezydentBronisław Komorowski. Podczas pierwszej wizyty polskiej głowy państwa od 14 latmówił o „partnerstwie strategicznym”. Z kolei w kwietniu 2012 roku premier Wen Jiabao jako pierwszy od 25 lat premier Chin przybył z wizytą do Polski. Spotkał się z liderami 11 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Przedstawił12-punktowy program promowania przyjaznej współpracy z tą częścią Starego Kontynentu, m.in. przyznanie specjalnej linii kredytowej dla chińskich inwestorów o wartości 10 mld dol. „.....”W ubiegłym roku swoje przedstawicielstwa otworzyły w Polsce dwa największe chińskie banki: Bank of China (BoC) oraz Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Mają zapewnić finansowanie kapitałowi zza Wielkiego Muru.. Na początku tego roku Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) prowadziła 13 „chińskich projektów”, co dawało Państwu Środka trzecie miejsce wśród potencjalnych inwestorów zainteresowanych Polską. „....”według waszyngtońskiej Fundacji Heritage zagraniczne inwestycje Państwa Środka sięgają już72,7 mld dolarów rocznie. „.....”W GrecjiChińczycy wykupili wielki port w Pireusie. „....”W 2010 roku koncern motoryzacyjny Geely przejął od Forda za 1,3 mld dolarów szwedzkie Volvo. Przed dwoma laty Lenovo przejęło niemieckiego producenta sprzętu komputerowego i drukarek Medion, stając się trzecim co do wielkości graczem na niemieckim rynku komputerów „.....” Zdaniem amerykańskiej firmy doradczej Rhodium do 2020 r. łączna wartość chińskich inwestycji w Europie mogłaby osiągnąć 500 mld euro. „....”Jak pisał „Financial Times”, „chiński flirt z państwami naszego regionu może stanowić próbę podkopania europejskiej jedności w kwestii wzajemnych stosunków z Chinami”. ...(więcej ) 

Chiny kupują Białoruś”...”Wsparcie dla Mińska nieoczekiwanie przyszło z Państwa Środka. Xi Jinping przywiózł Łukaszence 7 mld dolarów „...”Zrobimy wszystko, żeby pan nigdy nie pożałował, że przyjechał do naszego kraju. Będziemy robili wszystko, byście mogli skutecznie realizować swoje interesy w Europie – zwracał się Aleksandr Łukaszenko do Xi Jinpinga podczas otwarcia w Mińsku białorusko-chińskiego forum biznesowego. „...”Co więcej, Chiny podpisały z Białorusią porozumienie o „przyjaźni i współpracy strategicznej". Podobne porozumienie chiński przywódca podpisał z Putinem podczas swojej wizyty w Moskwie 9 maja. Do tego Łukaszenko, powtarzając słowa rosyjskiego prezydenta, przekonywał, że „przyjaźń białorusko-chińska nie jest budowana przeciwko komuś".

- Jest to historyczny dokument, który kolejny raz potwierdza nasz poziom strategicznego partnerstwa – zapewniał Łukaszenko. – Kraje, które mają podobne poglądy, jak nigdy dotąd powinny się jednoczyć, by przeciwstawić się negatywnym tendencjom światowym – mówił.

Tymczasem Xi Jinping podkreślił, że dla Chin Białoruś jest przede wszystkim „ważnym punktem geograficznym", który ma ogromne znaczenie dla nowego „szlaku jedwabnego", o powstaniu którego zapowiadano podczas wizyty Xi Jinping na Kremlu. To właśnie dlatego chiński przywódca podpisał w sobotę w Moskwie porozumienie w ramach którego Chińczycy mają wybudować szybką magistral kolejową, która w perspektywie ma połączonych Moskwę z Pekinem.”...(źródło ) 

Bartłomiej Niedziański” Najważniejsze jest jednak to, że w Grecji rozpoczyna się powolny rozpad Unii Europejskiej w obecnym kształcie. Centrum pod przywództwem Niemiec rozpocznie budowanie swojej Europy wokół unii bankowej i fiskalnej. Ze swoim budżetem i własnymi instytucjami. Peryferie będą funkcjonowały w organizacji o marginalnym znaczeniu politycznym. Bo Grexit to powrót do pomysłu tworzenia ścisłego jądra Unii złożonego ze zdrowych gospodarek strefy euro. „...”Nawet jeśli Grexit zbilansuje się ekonomicznie, to politycznie będzie końcem projektu integracji. Jeśli będzie polegał na wyjściu nie tylko ze strefy euro, lecz w ogóle z Unii Europejskiej – skończy się tym, że w newralgicznym dla naszego bezpieczeństwa regionie swój przyczółek zdobędą Rosja albo Chiny. Może strefa euro będzie gospodarczo bardziej wiarygodna bez Grecji. Wiarygodna nie będzie jednak Unia Europejska. „...(źródło ) 

-------

Mój komentarz

To nie problem długu , to upadek ekonomiczny niemieckiego systemu socjalistycznego, który jest ustrojem Unii Europejskiej . Aby system się utrzymał jeszcze jakiś czas Grecy musieliby pójść polską drogą Tuska , czyli drogą niewolniczej eksploatacji ludzi i wyniszczenia biologicznego narodu . Bo do czego chcą Niemcy zmusić Grecję . Do podniesienia wieku emerytalnego, tak aby Grecy pracowali aż do śmierci , do doprowadzenia do takiej nędzy Greczynek ,a by tylko tyrały w pracy a nie miały środków do rodzeni dzieci . Do doprowadzenia do tak nędznej płacy , aby pomimo pracy Grecy żyli w nędzy . Do obniżenia jakości świadczeń służby zdrowia dla bydła roboczego , itd. Tusk już zrobił to , na co Grecy się nie zgodzili . A i tak 65 procent Greków do 35 roku życia mieszka z rodzicami i nie zakłada rodzin.

Ani w Polsce ani w Grecji, ani w żadnym państwie w Europie socjalizmu z jego niewolnictwem ekonomicznym ii polityczną poprawnością jako religią państwową nie da się utrzymać. Ten system jest po prostu ekonomicznie, finansowo i społecznie,w tym biologicznie nie do utrzymania. Niemcy mogą liczyć tylko na to że inspirowany prze Rosję i Chiny bunt Grecki w niemieckiej Europie nie doprowadzi do zmiany ustroju społeczno gospodarczego , bo wtedy spirala nędzy w Grecji będzie się tylko nakręcać i Niemcy będą miały szanse na odzyskanie wpływów . Jeśli jednak Grecy obalą socjalizm i wprowadza nowoczesny wolnościowy model gospodarki to szybko odbiją się od dna, szczególnie przy wsparciu Chin i ich inwestycji ..Oznaczać to też będzie rozpad niemieckiej Unii , do czego dążą Chiny i Rosja . Pobocznym skutkiem tego co się dzieje w Grecji będzie nie dopuszczenie do powstania TTIP , czyli strefy gospodarczej USA UE podporządkowanej dziedzicznym rodom lichwiarzy i oligarchów.

video Chińskie firmy w Grecji

video Dlaczego upadek euro i dolara jest gwarantowany?

Marek Mojsiewicz

Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewic z Twitter 

Zapraszam do przeczytania mojej powieści „ Klechda Krakowska „

rozdziały 1
„ Dobre złego początki „ Na końcu którego będzie o bogini Kali„ Nienależynerwosolu pić na oko „ O rzeźbie Niosącego Światło Impreza Starskiego „ Tych filmów już się oglądać nie da „ 7. „ Mutant „ „ Anne Vanderbilt „ „ Fenotyp rozszerzony.amborghini„ 10. „ Spisek w służbach specjalnych „11. Marzenia ministra ołapówkach „ 12. „ Niemierz i kontakt z cybernetyką „ 

 13„ Piękna kobieta zawsze należy do silniejszego „

Powiadomienia o publikacji kolejnych części mojej powieści . Facebook „ Klechda Krakowska

Ci z Państwa , którzy chcieliby wesprzeć finansowo moją działalność blogerską mogą to zrobić wpłacając dowolną kwotę w formie darowizny na moje konto bankowe

Nazwa banku Kasa Stefczyka , Marek Mojsiewicz , numer konta 39 7999 9995 0651 6233 3003 0001 

 
 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)