Liga Obrony Suwerenności solidarna z górnikami

Obrazek użytkownika LOS_Polski
Kraj

12 stycznia w Rudzie Śląskiej miała miejsce manifestacja górników przeciwko zamknięciu Kopalni Węgla Kamiennego Pokój. W proteście uczestniczyli działacze Ligi Obrony Suwerenności.

W manifestacji wzięło udział około 2 tysięcy osób. Jej uczestnicy przeszli ulicami miasta sprzed zakładu pod rudzki magistrat. Wśród zgromadzonych znalazło się wielu mieszkańców Rudy Ślaskiej jak również innych osób, którym nie jest obojętny los polskiego górnictwa.

Liga Obrony Suwerenności niejednokrotnie wspierała górników w ich walce o swoje prawa oraz miejsca pracy. Stając po raz kolejny ramię w ramię z protestującymi, ugrupowanie dało wyraz swoim postulatom, podkreślając potrzebę oparcia polskiej energetyki na krajowych zasobach węgla. W oświadczeniu w sprawie przyszłości polskiego górnictwa z dn. 9 czerwca 2014 roku, członkowie LOS zajęli jednoznaczne stanowisko:

 

(…)Liga Obrony Suwerenności uważa, że zasoby węgla są naszym największym bogactwem energetycznym, a górnictwo jest jedną z kluczowych gałęzi przemysłu i od jego kondycji zależy sytuacja całej polskiej gospodarki. Dlatego domagamy się odrzucenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, a także prowadzenia własnej polityki klimatycznej uwzględniającej polskie uwarunkowania społeczno-gospodarcze i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Naszym zdaniem można realizować cele ekologiczne i klimatyczne bez eliminacji węgla kamiennego jako źródła energii, chociażby inwestując w nowoczesne technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także poprzez szersze wykorzystanie możliwości zgazowania węgla na potrzeby chemii czy energetyki, co mogłoby również przyczynić się do zmniejszenia importu rosyjskiego gazu. Domagamy się także zniesienia akcyzy na wydobywany w kraju węgiel oraz wprowadzenia podatku importowego od surowca sprowadzanego do Polski spoza Unii Europejskiej, jak również stworzenia długoterminowej strategii funkcjonowania całego sektora energetycznego, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o polski węgiel. Uważamy ponadto, że wskazanym jest także podjęcie energicznych działań zmierzających do stworzenia grup kapitałowych łączących spółki zajmujące się wydobyciem węgla kamiennego z energetyką(…).

 

Jak zwykle niestety, polskie władze zauważają problem, gdy jest już za późno na wprowadzanie stopniowych, systemowych rozwiązań. Skutkuje to wywoływaniem społecznego napięcia poprzez podejmowane ad hocdziałania, które niewiele mają wspólnego z rzetelną reformą. Bez gruntownej zmiany podejścia do kwestii polskich zasobów oraz naszego bezpieczeństwa energetycznego, nie jest możliwe jakiekolwiek sensowne działanie. Deprecjonując w myśl ekologicznego radykalizmu wartość paliw kopalnych, pozbawiamy się możliwości ratowania branży górniczej. Wszelkie akcje podejmowane w tym względzie przez obecne władze są jedynie zasłoną dymną, mającą na celu możliwie jak najdłuższe ukrycie ich niemocy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z całą treścią oświadczenia w sprawie przyszłości polskiego górnictwa, które znaleźć można ]]>TUTAJ.]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)